Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 2-а-1200/11
26.05.2011 м.Красилів
Красилівський районний суд Хмельницької області в складі судді Красняка В.І., розглянувши о 17 годині 30 хвилин в нарадчій кімнаті в приміщенні Красилівського районного суду в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області (Далі - УПФ) про визнання розпорядження про перерахунок пенсії в частині застосування показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, дослідивши повідомлені позивачем відомості про те, що з 01.11.2010 року на підставі розпорядження за №104481 від 17.11.2010 року УПФ провело їй перерахунок пенсії, але із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу по України за 2007 рік, що підтверджується вказаним розпорядженням і листом за №104/К-4 від 11.04.2011 року про відмову здійснити позивачу перерахунок пенсії з врахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, та переконавшись у відсутності заперечень управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області проти позовних вимог позивача, вважає, що є в наявності достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, керуючись тим, що:
- згідно ч. 1 ст. 8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй;
- відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист.
- статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб;
- відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України;
- згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008) зміни, внесені підпунктом „б” підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними);
- статтею 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається , крім іншого, з врахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
- відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якою була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини 1 ст. 40 цього Закону;
- у відповідності із ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;
- згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії-з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- спільний лист Міністерства праці та соціальної політики № 20/0/118-091039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01 від 11 березня 2009 року, не є нормативно-правовим актом, зміст вказаного листа звужує права позивача, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим не має бути застосований для визначення порядку перерахунку пенсії позивача;
- згідно з підпунктом 6 пункту 2.2. розділу 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, саме на територіальні управління Пенсійного фонду України в районах, містах, покладені обов'язки щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії;
- ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;
- відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа);
- ст. 183 - 2 КАС України встановлено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат;
- згідно ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Розпорядження управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №104481 від 17.11.2010 року про перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії за віком в частині застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, визнати протиправним.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності з законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, починаючи з 01 листопада 2010 року по день втрати такого права та виплатити різницю недоплаченої пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області виконати постанову негайно.
Звернути постанову суду до негайного виконання.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя:В. І. Красняк