Ухвала від 26.10.2011 по справі 2а-457/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2011 р. Справа № 80012/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Глушка І.В.,

суддів Довгополова О.М., Святецького В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26.06.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2009 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила стягнути з відповідача недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2007 -2009 роки відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26.06.2009 року вказаний позов задоволено, визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області щодо невиплати позивачці щомісячної грошової допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку та зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити спірну допомогу за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 1 352 (одну тисячу триста п'ятдесят дві) грн. 56 коп.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати і ухвалити нову, якою повністю відмовити у задоволенні заявленого позову. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що управління належним чином виконало свій обов'язок перед позивачкою щодо виплати їй щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною у 2007 році. Просить врахувати, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, їх розмір та цільове спрямування і органи праці та соціального захисту населення не вправі їх змінювати. Стверджує, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення було допущено порушення норм бюджетного законодавства України та не враховано видаткові можливості основного фінансового документу держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд колегія суддів вважає доцільним розглядати справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід частково задовольнити з наступних підстав.

Встановлено, що позивачка є матір'ю двох малолітніх дітей (ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2.), яка у 2007 - 2009 роках здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V, дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік було зупинено та у відповідності до ст. 56 означеного Закону №489-V встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, справа №1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 56, пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Беручи до уваги той факт, що положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за якою у 2007 році виплата державної допомоги сім'ям з дітьми відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не відповідає Конституції України, тому судом першої інстанції зроблено підставний висновок, що стороні позивача її виплачено не в повному обсязі.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що вірним способом відновлення порушеного права позивача є покладення обов'язку на відповідача провести належне нарахування та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленому ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період:

- за першою дитиною ІНФОРМАЦІЯ_1.) - за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року,

- за другою дитиною (ІНФОРМАЦІЯ_2.) - за період з 12.12.2007 року по 31.12.2007 року,

відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що на думку колегії суддів, відповідає нормам процесуального права та фактичним обставинам справи.

Щодо позовних вимог про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008-2009 роки, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років в наступних розмірах: з 01 січня - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., а згідно пункту 23 цього Закону, підпункт 8 пункту 8 з розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50%, з 01 січня 2009 року - 75%, з 01 січня 2010 року - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

Саме тому, у 2008-2009 роках, нарахування та виплата вказаної допомоги здійснювались відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та положень Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності», якими визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн., і дане положення рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 року не було визнано неконституційним.

Також, судова колегія звертає увагу на відсутність підстав для визначення в судовому порядку конкретного розміру допомоги, оскільки такий повинен визначатися саме органами праці та соціального захисту населення, а не судом.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст. 160, ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області задовольнити частково, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 26.06.2009 року у справі № 2а-457/09 - скасувати.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дочкою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.) за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, за дочкою ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2.) за період з 12.12.2007 року по 31.12.2007 року, до досягнення ними трирічного віку в розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації Львівської області нарахувати та виплатити в користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дочкою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.) за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, за дочкою ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2.) за період з 12.12.2007 року по 31.12.2007 року до досягнення ними трирічного віку в розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» із урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді О.М. Довгополов

В.В. Святецький