Постанова від 01.06.2011 по справі 2-а-11422/11

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Адміністративна справа № 2-а-11422/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2011 року

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

при секретарі с/з Хримко У. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в місті Тернополі, адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради про визнання протиправними дії, та зобов'язання відповідача вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради про визнання протиправними дії, та зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Посилаючись на те, що ОСОБА_2, 1982 р. н., є інвалідом ЧАЄС 2 категорії. Відповідач надав допомогу на оздоровлення позивачу, яка являється інваліду ЧАЄС 2 категорі, в 2009, 2010, 2011 році виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№562 від 12 липня 2005 року у розмірі 75 грн. Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради, здійснюючи в 2009, 2010, 2011 році нарахування і виплату вказаної допомоги позивачу, керувалося підзаконним нормативно-правовим актом, що суперечить вимогам Конституції України та Закону, та здійснило виплату допомоги в значно менших розмірах ніж передбачено Законом, тим самим порушило вимоги чинного законодавства та обмежило право інваліда на соціальний захист, встановлений нормою статті 46 Конституції України, а тому вказані дії відповідача підлягають визнанню протиправними та слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2009, 2010, 2011 рік, ОСОБА_2 відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач у судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак подав заперечення на позов, відзначивши, що позову не визнає та просить у його задоволенні відмовити. В обґрунтування заперечення позову посилається на те, що в бюджеті не передбачено відповідного бюджетного призначення щодо доплати одноразової щорічної допомоги на оздоровлення.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.05.2011 р., позов в частині вимог за 2009 рік, на підставі ст. 100 КАС України, залишено без розгляду.

Як вбачається із посвідчення громадянина, який евакуйований із зони відчуження у 1986 р. (категорія ІІ) НОМЕР_1 виданого 28.11.2002 р. Тернопільською облдержадміністрацією, позивач є громадянин, який евакуйований із зони відчуження у 1986 р. і належить до категорії 2.

Відповідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус...»Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи»є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим законом.

Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради від 16 травня 20011 року №15 про виплату компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в 2010, 2011 році виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№562 від 12 липня 2005 року у розмірі 75,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей виплачується у розмірі три мінімальні заробітні плати.

При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення Управління керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі -постанова № 836), а з 2005 року -постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі -постанова № 562), якою розмір такої допомоги встановлений в 75,00 грн.

Зазначеними постановами №№ 836, 562 усупереч Закону № 796-ХІ1 (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі й, зокрема, з 2005 р. 75,00 грн. відповідно.

Згідно ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»розмір мінімальної заробітної плати в кінці 2010 року складав 922 гривень.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідачем порушувались права позивача щодо нарахування щорічної допомоги на оздоровлення, оскільки при визначенні розміру цієї допомоги постраждалим особам внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають відповідні статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Недотримання вимог законів України при визначенні розмірів пенсії і допомоги є порушенням п.6 ст.92 Конституції України, оскільки виключно законом України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно зі ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на зазначені обставини, суд вважає, що слід визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради, які пов'язані у здійсненні перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2010, 2011 рік ОСОБА_2 у розмірах менших ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протиправними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради здійснити перерахунок щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010, 2011 рік ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, урахуванням проведених виплат.

Судові витрати зі сплати судового збору, слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.6, 8, 9, 11, 71, 94, 128, 159, 163, 185, 186, 254, КАС України, ст. ст. 19, 22, 46, 64, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради про визнання протиправними дії, та зобов'язання відповідача вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради, які пов'язані у здійсненні перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 та 2011 рік ОСОБА_2 у розмірах менших ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2010, ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення, за період з 01 січня 2011 по 31 травня 2011 рік, ОСОБА_2, відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати зі сплати судового збору, слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий -суддя Вийванко О. М.