Справа: № 2а/2370/4352/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
Іменем України
"07" грудня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого -судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Борисюк Л.П., Собківа Я.М.,
за участю секретаря: Прищепчука А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черкаського обласного громадського об'єднання «Досить нас дурити»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Черкаси до Черкаського обласного громадського об'єднання «Досить нас дурити»про стягнення податкового боргу,
Позивач, Державна податкова інспекція у м. Черкаси, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаського обласного громадського об'єднання «Досить нас дурити», в якому просив суд стягнути з відповідача податковий борг в сумі 169,95 грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2011 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаною постановою відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2011 року та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає судовому розгляду справи. У зв'язку з цим, відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю -доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції -без змін, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 17.09.2009 року посадовою особою ДПІ у м. Черкаси проведена невиїзна документальна перевірка платника податку на прибуток Черкаського обласного громадського об'єднання «Досить нас дурити»з питання неподання або несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток за 01 квартал 2009 року, за наслідками якої складений акт від 17.09.2009 року №6762/15-117 (а.с. 8).
22 вересня 2009 року ДПІ у м. Черкаси винесено податкове повідомлення -рішення №0028031501/0, яким на підставі акту перевірки за виявлені порушення позивачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями з податку на прибуток підприємств у розмірі 170,00 грн. (а.с. 9).
Колегією суддів встановлено, що зазначене податкове повідомлення -рішення було направлено відповідачу поштою, але не отримано останнім у зв'язку із закінченням терміну зберігання конверту, тому податкове повідомлення -рішення було розміщено на дошці податкових оголошень, про що свідчать повернутий конверт з відповідною відміткою відділення поштового зв'язку та акт про розміщення податкового повідомлення -рішення на дошці податкових оголошень від 18.11.2009 року №572/15-117 (а.с. 9).
Відповідно до п. 4.9. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 р. N 253 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за N 567/5758) якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
Таким чином, днем отримання відповідачем податкового повідомлення -рішення від 22.09.2009 року №0028031501/0 є дата складання акту та розміщення податкового повідомлення на дошці податкових оголошень, тобто 18.11.2009 року.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Відповідно до пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону, з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 зазначеного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З матеріалів справи вбачається, що як на час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції відповідачем податковий борг не погашений, податкове повідомлення -рішення від 22.09.2009 року №0028031501/0 в судовому порядку не оскаржено.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу відповідачу було надіслано поштою першу податкову вимогу від 30 листопада 2009 року №1/2845 та другу податкову вимогу від 04 червня 2010 року №2/1120 (а.с. 10).
Колегією суддів встановлено, що зазначені вимоги відповідачем не отримані у зв'язку із закінченням терміну зберігання конвертів, тому вимоги органом державної податкової служби були розміщені на дошці податкових оголошень, про що свідчать повернуті конверти з відповідними відмітками відділення поштового зв'язку та акти про розміщення вимог на дошці податкових оголошень від 05.05.2010 року №175, від 05.07.2010 року №261 (а.с. 10).
Відповідно до п. 5.8. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03 липня 2001 р. №266 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 липня 2001 р. за №595/5786) якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкову вимогу, незнаходженням фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, то працівник структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, у день повернення неврученої податкової вимоги розміщує її на дошці податкових оголошень (повідомлень). День розміщення податкової вимоги на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем вручення податкової вимоги.
Відповідно днем вручення першої податкової вимоги є 05.05.2010 року та другої податкової вимоги 05.07.2010 року.
На підставі абз. 4 п.п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковим органом було прийняте рішення від 09 серпня 2010 року №661/24-109 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 7). Податкова застава активів платника зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 15.12.2009 року №25686466 (а.с. 5).
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що вірно було встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Черкаського обласного громадського об'єднання «Досить нас дурити»залишити без задоволення, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2011 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 12.12.2011 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: Л.П. Борисюк
Суддя: Я.М. Собків