Постанова від 29.07.2011 по справі 2-а-513/11

справа № 2-а-513/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.07.2011 року. м.Здолбунів

Здолбунівський районний суд Рівненської області в особі головуючого суді Мички І.М. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позову посилається на те, що з травня 2006 року вона одержує державну пенсію за віком, призначену їй Управлінням Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі. Після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, в березні 2010 року вона подала заяву до Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». Пенсію їй перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за 2009 рік, а за 2007 рік. Призначена пенсія є меншою, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, встановленого у Законі України «Про загальнообов'язкове страхування». Вважає застосування відповідачем при перерахунку її пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік незаконним, оскільки відповідач, діючи як орган владних повноважень, не забезпечив виконання гарантованого їй ст.42 вищевказаного Закону права.

У встановлений судом строк, представник відповідача подав суду заперечення на адміністративний позов, в якому вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. В обґрунтування заперечень, вказує, що позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(надалі -Закон). Відповідно до частини другої статті 5 Закону виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону, у зв'язку із чим з 22.05.2008 відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводити перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних днів страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Просить в позові відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково по слідуючих підставах.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2, 1951 року народження, з травня 2006 року набула право на отримання пенсії за віком, тобто після досягнення нею 55 років, що відповідає вимогам ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з трудової книжки позивачка, після призначення їй пенсії, продовжує працювати.

Виходячи із цього, позивачка має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, останнього перерахунку пенсії, в березні 2010 року ОСОБА_2 подала заяву до управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі про перерахунок пенсії за віком. Пенсію їй перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за 2009 рік, а за 2007 рік.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при обчисленні пенсії використовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Аналогічно і при перерахунку пенсії у 2004-2010 роках відповідно до ч.4 ст.42 при врахуванні заробітної плати за періоди, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, враховувалась середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування». Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рн/2008 ці зміни були визнані неконституційними.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»підпунктом третім пункту 11 передбачено, що «за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії».

Таким чином, так як позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі із заявою про перерахунок пенсії за віком у 2010 році, то перерахунок пенсії мав здійснюватися із врахуванням показників заробітної плати в галузях національної економіки України за 2009 рік.

Доводи відповідача про те, що оскільки рішенням Конституційного Суду України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, порахунки пенсії проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінту Міністрів України від 28.05.2008р. №530 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 грн., спростовуються наведеним нижче.

Ч.2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

У випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення щодо відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не передбачено.

З наведеного вбачається, що з 22.05.2008 року, тобто з часу ухвалення рішення Конституційним Судом України, відновлено дію положень статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції до 28.12.2007 року, дію якого відновлено з 22.05.2008 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Як встановлено в підпункті 3 пункту 11 постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 р. “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою визначено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно після перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Із змісту вказаних норм Закону та постанови КМ України вбачається, що для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам повинен братися показник середнього заробітку по Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провівши в 2010 році перерахунок пенсії за зверненням позивачки із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.) відповідач діяв не у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому вказані дії відповідача є незаконними.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки в цій частині є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги позивачки про зобов'язання відповідача виплачувати їй пенсію в подальшому в новому перерахованому розмірі, то вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, звернення до суду має бути зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим. З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Згідно п.34 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.

Керуючись ст.ст.160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задоволити частково.

Дії Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі щодо застосування під час перерахунку ОСОБА_2 пенсії у 2010 році показника середнього заробітку за 2007 рік визнати неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Здолбунівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 березня 2010 року відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

В решті позовних вимог позивачці відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Здолбунівський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: