Постанова від 26.10.2006 по справі 4/380

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.10.06 Справа № 4/380.

м. Луганськ

Суддя господарського суду Луганської області Калашник Т. Л., при секретарі судового засідання Савченко М.В., розглянувши матеріали справи за позовом

Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавча дирекція, м. Луганськ

до Дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ" Луганської обласної спілки споживчих товариств в особі структурного підрозділу "Ірисс", м. Свердловськ Луганської області

про стягнення 343 грн. 47 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача -Грицькова І.В., довіреність № 07-10-41 від 16.01.06;

від відповідача -Чеботаєва Р.І., довіреність № 7 від 04.01.06.

Провадження у справі порушено ухвалою Господарського суду Луганської області від 14.08.06 згідно Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.17 та п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав законної сили з 1 вересня 2005 року, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.

Враховуючи суб'єктний склад сторін у справі, де в якості позивача виступає суб'єкт владних повноважень, провадження у даній справі продовжено за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Суть спору: про стягнення фінансової санкції у сумі 228 грн. 98 коп. та штрафної санкції у сумі 114 грн. 49 коп.

На підставі ст. 150 КАС України у засіданні суду оголошено перерву з 23.10.06 до 26.10.06, 12-10.

Відповідач у відзиві на позовну заяву № 210 від 28.08.06, № 216 від 18.09.06 та зауваженнях до заперечення на відзив № 307 від 24.10.06 проти позовних вимог заперечує, посилаючись на наступне:

- структурний підрозділ "Ірисс" є самостійним страхувальником згідно повідомлення про реєстрацію № 440290000438 від 29.12.01;

- 27-28.10.05 було проведено перевірку відповідача позивачем за період з 03.01.02 по 01.10.05, тобто період перевірки склав 3 роки 9 місяців. Пунктом 15.2. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.01 № 38 (далі -Інструкція № 38) передбачає, що перевірці підлягають документи за поточний та попередній роки, а у разі виявлення порушень або зловживань -за більш ранні періоди. За результатами перевірки порушень за 2004-2005 роки не виявлено. Фінансова та штрафна санкції нараховані за листками непрацездатності, який оплачено у лютому 2002 року та на виплачену у січні 2002 року допомогу на поховання;

- допомога за листками непрацездатності робітникам структурного підрозділу "Ірисс" призначалась за рішенням комісії по соціальному страхуванню Дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ".

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

27-28.10.05р. позивачем було здійснено перевірку структурного підрозділу "Ірисс" Дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ" Луганської обласної спілки споживчих товариств. Перевіркою було встановлено, що допомога за всіма листками непрацездатності на структурному підрозділі "Ірисс" Дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ" призначалась без рішення уповноваженого по соціальному страхуванню, тому на підставі п. 15.2 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.01 № 38 було здійснено перевірку документації за більш ранні періоди. За результатами перевірки позивачем було встановлено, що в порушення ст. 2 Закону України від 11.01.01 № 2213-ІІІ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі -Закон № 2213) відповідач прийняв і оплатив листок непрацездатності № 534174 Ендовіцкій Е.В. з першого дня непрацездатності, в результаті чого були необґрунтовано збільшені витрати Фонду на 28,98 грн. Крім того, було встановлено, що в порушення п. 5 ст. 34 Закону України від 18.01.01 № 2240-ІІІ “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням » (далі -Закон № 2240) відповідач назначив та сплатив члену сім'ї померлого Крекши Е.Г., котрий на момент смерті був пенсіонером -допомогу на поховання у сумі 200 грн. Таким чином Фондом не було прийнято до заліку витрат на загальну суму 228 грн. 98 коп. та відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону рішенням № 1341 від 07.11.05р. відповідачу були нараховані штрафні санкції у сумі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків, а саме 114 грн. 49 коп.

Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав вищенаведених.

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення, з огляду на наступне.

Пунктом 2.1.2 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що затверджена постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

від 26 червня 2001 р. N 16 (далі -Інструкція № 16) передбачено, що обов'язковій реєстрації в якості страхувальника Фонду підлягають філії, відділення та інші відокремлені підрозділи страхувальників, зазначених в підпункті 2.1.1, що не мають статусу юридичної особи і самостійно проводять розрахунки з оплати праці, інші суб'єкти господарської діяльності, що використовують працю найманих працівників і не мають статусу юридичної особи.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач в особі структурного підрозділу "Ірисс", м. Свердловськ зареєстрований як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно ч. 3 ст. 50 Закону № 2240 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб). Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг. Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, яке затверджується правлінням Фонду.

Відповідно до п. 1.1 ПОЛОЖЕННЯ про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, що затверджене постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 9 липня 2001 р. N 21 (далі -Положення № 21) Комісія (уповноважений) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства), створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності і господарювання, що використовує найману працю. На підприємстві, де нарахування і виплата заробітної плати, а також надання допомоги по соціальному страхуванню здійснюється у його структурних підрозділах децентралізовано, комісії із соціального страхування створюються у кожному окремому підрозділі підприємства. На підприємствах (понад 1000 працюючих), де нарахування і виплата заробітної плати, а також надання допомоги по соціальному страхуванню здійснюється централізовано, при необхідності створюється (обирається) центральна комісія із соціального страхування (далі - центральна комісія підприємства) та за її рішенням утворюються комісії із соціального страхування у підрозділах такого підприємства.

Виходячи з наведеного, на структурному підрозділі "Ірисс" Дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ" Луганської обласної спілки споживчих товариств повинен був бути обраний уповноважений із загальнообов'язкового державного соціального страхування, який повинен був приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, що в порушення законодавства не було зроблено. Тому позивачем правомірно, відповідно до п. 15.2. Інструкції № 38, було здійснено перевірку відповідача за більш ранні періоди. Перевіркою було встановлено, що порушення ст. 2 Закону № 2213 відповідач прийняв і оплатив листок непрацездатності з першого дня непрацездатності, в результаті чого були необґрунтовано збільшені витрати Фонду на 28,98 грн. та що в порушення п. 5 ст. 34 Закону № 2240 відповідач назначив та сплатив члену сім'ї померлого, котрий на момент смерті був пенсіонером -допомогу на поховання у сумі 200 грн. Таким чином, позивач обгрунтовано не прийняв до заліку 228 грн. 98 коп.

Частиною 1 статті 30 Закону № 2240 передбачено, що за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків. Виходячи з наведеного, відповідачу на законних підставах було нараховано штрафні санкції у сумі 114 грн. 49 коп.

За таких обставин, позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Згідно ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що повний текст постанови буде виготовлений та підписаний 30.10.06.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 150, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з дочірнього підприємства "Ринок міста Свердловськ" Луганської обласної спілки споживчих товариств в особі структурного підрозділу "Ірисс", м. Свердловськ Луганської області, вул. Косіора, 4, код 25685625 на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 13, код 21785643, р/р 37172500100001 в УДК в Луганській області, МФО 804013 - фінансову санкцію у сумі 228 грн. 98 коп. та штрафну санкцію у сумі 114 грн. 49 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 30.10.06.

Суддя Т. Л. Калашник