ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
08 липня 2008 р.
Справа № 9/67
Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарі судового засідання Чмихові Юрію Анатолійовичу розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного підприємцяОСОБА_1 АДРЕСА_1
до відповідача Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського,21, м. Івано-Франківськ,76000
про спонукання до виконання умов договору
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність від 04.06.2008 року)
Від відповідача: Кедик Н.С. - спеціаліст юридичного відділу, (довіреність № 1087/05-17/07в від 24.07.2006 року)
СУТЬ СПОРУ: Заявлено вимогу про зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради прийняти в експлуатацію та затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - готельно-відпочинкового комплексу поАДРЕСА_1 в 15-денний термін.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити. В обгрунтування заявлених позовних вимог представник позивача зазначив наступне. Згідно п. 1, п. 1.17 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 198 від 18.05.04 року приватному підприємцю ОСОБА_1 дозволено проведення проектно-пошукових робіт - для будівництва готельно-відпочинкового комплексу на АДРЕСА_1
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.05 року № 131 позивачу надано дозвіл на будівництво готельно-відпочинкового комплексу на орендованій земельній ділянці на АДРЕСА_1 поруч цегельного заводу. Будівництво здійснювати на умовах угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста.
Представник позивача зазначив, що відповідно до вищенаведених рішень інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю підприємцю ОСОБА_1 надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 115 від 18.07.06 року.
27.02.08 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем ОСОБА_1 укладено договір № 14 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста. На виконання п.3.2. даного договору позивачем перераховано на розрахунковий рахунок виконкому кошти в сумі 117067, 72 грн. на розвиток соціальної інфраструктури міста. Дані кошти виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради прийняті в повному обсязі.
Представник позивача вказав, що згідно п.2.2 даного договору виконком зобов'язується затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Об'єктом будівництва виступає готельно-відпочинковий комплекс на АДРЕСА_1
Після отримання підприємцем ОСОБА_1 вищевказаних рішень, дозволів та підписання договору № 14 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста, складено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - готельно-відпочинкового комплексу по АДРЕСА_1Даний акт також підписаний та погоджений усіма членами державної приймальної комісії.
Представник позивача зазначив, що приватним підприємцем 21.04.08 року до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради було подано заяву № 01-5, в якій підприємець просила затвердити акт державної приймальної комісії, що підписаний усіма членами державної приймальної комісії, утвореної рішенням виконкому Івано-Франківської міської ради № 176 від 01.06.06 року.
Представник відповідача Івано-Франківської міської ради позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача вказав наступне. Відповідно до п. 2.2 Договору № 14 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 27.02.08 року, виконком зобов'язується затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здіснення будівництва).
Отже, як вказав представник відповідача, зобов'язання виконавчого комітету згідно п. 2.2 договору затвердити акт державної приймальної комісії не є безумовним. При виконанні вказаного пункту договору повинно бути дотриманні норми чинного законодавства у сфері містобудування.
Основні вимоги та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від джерел фінансування їх будівництва визначаються Постановою КМУ від 22.09.2004 р. за № 1243 "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів".
Із посиланням на п. 5, 9, 13 вищевказаного Порядку представник відповідача зазначив, що замовник зобов'язаний після надходження повідомлення генерального підрядника про закінчення будівництвом об'єкта, а по об'єктах, які попередньо приймаються робочими комісіями, після підписання акта робочої комісії звернутися протягом 5 днів до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що визначені у пункті 11 цього Порядку, з пропозицією щодо утворення державної приймальної комісії.
Отже, для прийняття в експлуатацію готельно - відпочинкового комплексу по АДРЕСА_1 необхідно обов'язково утворення робочої комісії, складення акта робочої приймальної комісії.
Представник відповідача зазначив, що для прийняття виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради про затвердження акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта позивач як замовник будівництва зобов'язаний був утворити робочу комісію по прийняттю об'єкта в експлуатацію і тільки на підставі акта робочої комісії державна приймальна комісії зобов'язана була скласти акт державної приймальної комісії.
Представник відповідача також вказав, що вимога щодо зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради прийняти в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не підлягає вирішенню в господарських судах України. Представник відповідача просив в цій частині позову провадження припинити, в решті позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що вимога щодо зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради прийняти в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта не підлягає вирішенню в господарських судах України з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі: 1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; 2) справи про банкрутство; 3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; 4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду (арбітражу), крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовна вимога в цій частині не підлягає розгляду в господарських судах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Провадження в частині зобов'язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради прийняти в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта слід припинити.
Щодо вимоги про затвердження акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта - готельно-відпочинкового комплексу поАДРЕСА_1, то слід зазначити наступне.
Згідно п. 1, п. 1.17 рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 198 від 18.05.04 року приватному підприємцю ОСОБА_1 дозволено проведення проектно-пошукових робіт - для будівництва готельно-відпочинкового комплексу на АДРЕСА_1
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 27.04.05 року № 131 позивачу надано дозвіл на будівництво готельно-відпочинкового комплексу на орендованій земельній ділянці на АДРЕСА_1 поруч цегельного заводу. Будівництво здійснювати на умовах угоди з виконавчим комітетом міської ради про участь у соціально-економічному розвитку міста.
Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю підприємцю ОСОБА_1 надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 115 від 18.07.06 року.
27.02.08 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем ОСОБА_1 укладено договір № 14 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста. На виконання п.3.2. даного договору позивачем перераховано на розрахунковий рахунок виконкому кошти в сумі 117067, 72 грн. на розвиток соціальної інфраструктури міста, про що свідчить копія платіжного доручення № 23 від 23.04.08 року, яка наявна в матеріалах справи.
Згідно п.2.2 даного договору виконком зобов'язується затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. Об'єктом будівництва виступає готельно-відпочинковий комплекс на АДРЕСА_1
Після отримання підприємцем ОСОБА_1 вищевказаних рішень, дозволів та підписання договору № 14 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста, складено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - готельно-відпочинкового комплексу по АДРЕСА_1 Даний акт також підписаний та погоджений усіма членами державної приймальної комісії.
Приватним підприємцем 21.04.08 року до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради було подано заяву № 01-5, в якій підприємець просила затвердити акт державної приймальної комісії, що підписаний усіма членами державної приймальної комісії, утвореної рішенням виконкому Івано-Франківської міської ради № 176 від 01.06.06 року.
Постановою КМУ № 1243 від 22.09.04 року "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів" ( надалі - Порядок) визначено основні вимоги та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від джерел фінансування їх будівництва.
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Відповідно до ч. 1 п. 12 Порядку до складу державної приймальної комісії включаються представники органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що утворив комісію, виконавчого комітету місцевої ради, на території якої розташовано закінчений будівництвом об'єкт, замовника, генерального підрядника, генерального проектувальника (автора проекту), експлуатаційної організації, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, органів державного санітарно-епідеміологічного та державного пожежного нагляду.
Пункт 26 Порядку встановлено, що державна приймальна комісія не має права вимагати виконання на закінченому будівництвом об'єкті додаткових видів робіт, крім передбачених проектом будівництва та наданими для цього об'єкта вихідними даними.
Пункт 27 вищевказаного Порядку визначає, що за результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, форма якого затверджується Мінрегіонбудом. Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню у 15-денний строк органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив цю комісію, та реєструється в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт. Не допускається затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за відсутності підписів окремих членів державної приймальної комісії.
Судом досліджено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - готельно-відпочинкового комплексу по АДРЕСА_1 та встановлено, що він складений відповідно до вимог чинного законодавства, підписаний та погоджений усіма членами державної приймальної комісії без жодних зауважень.
Позивач приватний підприємець ОСОБА_1 заявою № 01-5 від 21.04.08 року звернулась до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з проханням про затвердження акту державної приймальної комісії, що підписаний усіма членами державної приймальної комісії, утвореної рішенням виконкому Івано-Франківської міської ради № 176 від 01.06.06 року.
Однак, всупереч вимог законодавства вищевказаний акт державної приймальної комісії так і не затверджений виконкомом Івано-Франківської міської ради.
Крім того, відповідно до п. 2.2 договору № 14 від 27.02.08 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста виконком зобов"язується затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта ( у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здійсненні будівництва).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частина 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Стаття 629 ЦК України вказує, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради не виконано належним чином умов договору, що є порушенням норм чинного законодавства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов"язання виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта - готельно-відпочинкового комплексу по АДРЕСА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо заперечень відповідача із посиланням на відсутність акту робочої комісії, то слід зазначити наступне. Відповідачем не наведено норм чинного законодавства відповідно до яких може бути відмовлено в затвердженні акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта, який складений та підписаний всіма членами державної приймальної комісії без жодних зауважень, в тому числі і представником відповідача.
Судові витрати слід відшкодувати позивачу з відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. 124 Конституції України , Постановою КМУ № 1243 від 22.09.04 року "Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів" ст.ст.526,628,629 Цивільного кодексу України , ст.49,82-84Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити частково.
Виконавчому комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000 затвердити приватному підприємцюОСОБА_1 АДРЕСА_1 ( ід. код НОМЕР_1 акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта - готельно-відпочинкового комплексу поАДРЕСА_1 в 15-денний термін.
Стягнути з відповідача виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76000 на користь позивача приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ( інд. код НОМЕР_1: 85 грн. - витрат по сплаті державного мита та 118 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
В решті позову провадження припинити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
рішення виготовлено та підписано 10.07.08 року
Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.