ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
06 грудня 2011 року < Час проголошення > № 2а-14644/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання -Шаповалової К.В.,
та представника позивача -Васильєвої М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
з позовомДержавної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва
доЗакритого акціонерного товариства «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»
пропогашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з банківських рахунків, -
13 жовтня 2011 року ДПІ у Солом'янському районі м. Києва звернулась до суду з позовом до ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»про надання дозволу на погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з банківських рахунків у розмірі 166 308,75 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у товариства утворилась заборгованість у зазначеному розмірі податку на додану вартість, податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб та з комунального податку, яка на день звернення до суду відповідачем не сплачена. Заходи по погашенню податкового боргу щодо боржника вичерпано і не призвели до погашення боргу, що стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.10.2011 року відкрито скорочене провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову.
Частиною 4 статті 183-2 КАС України передбачено, що у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
За результатами розгляду позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі та своєю ухвалою призначив розгляд даної справи за загальними правилами КАС України.
Ухвали суду та судові повістки були направлені за адресою відповідача та, як вбачається з повідомлень про вручення поштового відправлення, були отримані повноважним представником відповідача. Своїм правом на надання заперечень проти позову або письмових пояснень відповідач не скористався.
06.12.2011 року позивачем у судовому засіданні було подана заява про уточнення позовних вимог, а саме, ДПІ у Солом'янському районі м. Києва просить стягнути кошти у розмірі 139 747,98 грн. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника.
Представник позивача позовні вимоги в уточненій редакції підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»(код ЄДРПОУ 03578248) зареєстровано Солом'янською районною у місті Києві державною адміністрацією, перебуває на обліку в ДПІ Солом'янському районі м. Києва та відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), положення якої кореспондуються із вимогами, закріпленими у п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, який набрав чинність з 01.01.2011 року, зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції, що діяла на день здійснення позивачем перевірок), завданнями органів державної податкової служби, крім іншого, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
До 01 січня 2011 року спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовувалися до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон № 2181.
Згідно із визначенням, наведеним в пункті 1.11 статті 1 Закону № 2181 (на момент спірних правовідносин) податкова декларація - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г»підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Пунктом п.5.1 ст.5 вказаного Закону встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 зазначеної статті, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.10.2010 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за 2010 рік з податку на прибуток підприємства, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 2 576,00 грн. (сума податку до сплати -2 259,00 грн., сума штрафу, самостійно нарахованого у зв'язку з виправленням помилок -317,00 грн.).
Крім того, 04.05.2010 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за перший квартал 2011 рік з податку на прибуток підприємства, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 867,00 грн.
У зв'язку з переплатою у розмірі 2 157,10 грн., сума заборгованості з податку на прибуток становить 1 285,90 грн.
18.01.2011 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за грудень 2010 року з податку на додану вартість, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 79 094,00 грн.
Також, 18.04.2011 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за березень 2011 року з податку на додану вартість, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 5 275,00 грн.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 статті 1).
Згідно із визначенням, наведеним в пункті 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, Податкова декларація, розрахунок -це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків -фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підставі акта №2702/15-2-03578248 від 18.03.2011 року про результати документальної невиїзної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість, яким встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, позивачем винесено податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на підставі ст.126 Податкового кодексу України:
- №0004301504/0 від 21.03.2011 року, у розмірі -17 145,93 грн.;
- №0004311504/0 від 21.03.2011 року, у розмірі -10 146,64 грн.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані повноважним представником відповідача 05.05.2011 року.
На момент розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем винесених ДПІ у Солом'янському районі м. Києва податкових повідомлень-рішень або щодо їх скасування у спосіб та відповідно до процедури, що регламентовані ст.56 Податкового кодексу України.
У зв'язку з переплатою у розмірі 29 728,28 грн., сплатою у розмірі 10 000,00 грн. та наявністю пені у розмірі 2,55 грн., загальна сума заборгованості з податку на додану вартість становить 71 935,84 грн.
16.03.2011 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку за січень 2011 року у розмірі 105 509,15 грн. та за лютий 2011 року -у розмірі 80 410,31 грн.
Крім того, 18.04.2011 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за березень 2011 рік з податку на доходи фізичних осіб, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 8 418,61 грн.
У зв'язку зі сплатою і переплатою у розмірі 26 707,24 грн. та наявністю пені у розмірі 61,97 грн., загальна сума заборгованості з податку на доходи фізичних осіб становить 93 030,38 грн.
25.01.2011 року ЗАТ «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»до податкового органу було подано податкову декларацію за квітень 2011 рік з комунального податку, в якій відповідач самостійно визначив суму податкових зобов'язань зі сплати зазначеного податку у розмірі 158,00 грн.
У зв'язку з переплатою у розмірі 101,47 грн., сума заборгованості з комунального податку становить 56,63 грн.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України).
На виконання вимог ст.59 Податкового кодексу України ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було направлено відповідачу податкову вимогу від 01.02.2011 року №96 на суму 49 365,72 грн. (отримана повноважним представником відповідача 11.04.2011 року).
Доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку зазначеної податкової вимоги, а також відомостей про сплату боргу у повному обсязі до суду не надано.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідно до облікових карток платника податку та довідки про суми податкового боргу платника податків від 26.10.2011 року становить 166 308,75 грн.
Доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку зазначеної податкової вимоги, а також відомостей про сплату боргу у повному обсязі до суду не надано.
Таким чином, сума податкового боргу відповідно до вимог чинного законодавства України є узгодженою і визнається сумою податкового боргу платника податків, розмір якої підтверджується даними облікової картки платника податку.
Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р. визначено право органів державної податкової служби у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення податкового боргу.
Згідно п.п.95.1 -95.3 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності та виходячи з встановленого судом факту наявності у відповідача податкового боргу внаслідок несплати узгоджених податкових зобов'язань, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст.69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»(код ЄДРПОУ 03578248, юридична адреса: 03186, м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, 5) податковий борг на загальну суму 166 308 (сто шістдесят шість тисяч триста вісім) гривень 75 коп. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих Закрите акціонерне товариство «Проектно-вишукувальний інститут «Київагропроект»на користь Держави:
- заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 71 935,84 грн. на розрахунковий рахунок №31110029700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувач: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100;
- заборгованість з податку на прибуток у розмірі 11 285,90 грн. на розрахунковий рахунок №31114003700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувач: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11020300;
- заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 93 30,38 грн. на розрахунковий рахунок № 33110340700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувач: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11010100;
- заборгованість з комунального податку у розмірі 56,63 грн. на розрахунковий рахунок №33212828700010, одержувач ВДК у Солом'янському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077951, банк одержувач: УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 16010200.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя:Н.А. Добрівська