ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
21 листопада 2011 року 12:28 № 2а-13322/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Паньків В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Закрите акціонерне товариство "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння"
до Спеціалізована державна податкова інспекція у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та скасування рішення № 0003874120 від 08.09.2011 року
за участю представників сторін:
від позивача: Насупа О.В.
від відповідача: Туман Н.В.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21.11.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків №0003874120 від 08 вересня 2011року «про нарахування ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(код 33152471) збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у розмірі 295 927,55грн. за основним платежем та 51114,24грн. штрафних санкцій»; скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків №0003874120 від 08 вересня 2011року «про нарахування ЗАТ «Видобувна компанія Укрнафтобуріння»(код 33152471) збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у розмірі 295 927,55грн. за основним платежем та 51114,24 грн. штрафних санкцій».
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач неправомірно застосував положення Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ №422 від 11 червня 2005 р. та ст. 315.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ. Позивач наголошує, що він не є платником збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, оскільки не є його реалізатором/постачальником, тому і не подавав до органів державної податкової служби розрахунків такого збору.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Відповідача проти позову заперечував та пояснив, що перевіркою встановлено, що ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»в порушення п.2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ №422 від 11 червня 2005р. із змінами та доповненнями, статті 315 та абз. в. п.п.316.1. ст.. 316. Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ, не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, який був використаний на власні та виробничо-технологічні потреби на загальну суму 295 927,55 грн.
За таких підстав відповідач вважає, що прийняте податкове повідомлення-рішення від 08.09.2011 р. №0003874120 є правомірним, а заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, тому просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач наполягає на відмовлені в задоволенні в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено планову виїзну перевірку Закритого акціонерного товариства «Виробнича компанія «Укрнафтобуріння»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 р. по 31.03.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 р. по 31.03.20011 р.
За результатами перевірки складено акт від 25.08.2011 р. №700/41-20/33152471, на підставі висновків якого Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.09.2010р. №0003874120.
Результатами перевірки відповідачем встановлено факт порушення позивачем пп.5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" у редакції Закону України від 22.05.1997 р. №283/97-ВР із змінами і доповненнями, в результаті чого Товариством занижено податок на прибуток в розмірі 224 036 грн., в т.ч. за 1 кв. 2011 року в розмірі 224 036 грн.; п. 257.1 ст. 257, пп.14.1.35 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.10р. за №2755, в результаті чого Товариством завищено суму рентної плати на загальну суму 896144,18 грн., в т.ч. в січні 2011 року в сумі 252 142,07 грн., в лютому 2011 року в сумі 295 043,68 грн., в березні 2011 року в сумі 348 958,43 грн.; п.2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ №422 від червня 2005р. із змінами та доповненнями, статті 315 та абз. в. п.п.316.1. ст. 316 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ, в результаті чого занижено збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ на загальну суму 295 927,55 грн.; п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-111 від 21.12.2000 р. (зі змінами та доповненнями) в періоді з квітня по грудень 2010 року, п.п. 317.4. статті 317 Податкового Кодексу України від 02.12.10р. за №2755, ст. 120 Податкового кодексу в періоді з січня по березень 2011 року, а саме не надано податкову звітність зі збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ.
Не погоджуючись з висновками Акту перевірки Позивачем 29.08.2011 р. подано до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП заперечення до акту перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від 26.08.2011 р.
На підставі виявленого порушення відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003874120 від 08.09.2011р., яким визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в розмірі 347 041,79 грн., з яких за основним платежем 295927,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 51 114,24 грн.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(Замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(Виконавець) було укладено Договір про надання послуг з транспортування вуглеводної сировини від 12.04.2010р. за №4/55-Р (надалі по тексту Договір №4/55-Р).
У відповідності до п. 1.1 Договір №4/55-Р, Виконавець бере на себе зобов'язання надати Замовнику послуги з транспортування видобутої зі свердловин Сахалінського родовища вуглеводної сировини Замовника (нафта сира, конденсат газовий нестабільний, газ нафтовий, видобутий з нафтових свердловин, газ природний, видобутий з газових та газоконденсатних свердловин) власними трубопроводами від УППГ Сахалінського родовища до пункту здачі сировини -Канівського ГПЗ.
Згідно розділу 6 Договору №4/55-Р, для транспортування нафти сирої та газового конденсату в загальному потоці (сумішшю) по нафтопроводу «Сахалінка -Козіївка»щомісячно складаються акти приймання-передачі з відображенням технологічних втрат і витрат при транспортуванні, відповідно якого Виконавець складає акти приймання-передачі сировини для транспортування.
До вищезазначеного договору укладено Додаток №1 - Договірна ціна на послуги з транспортування видобутої зі свердловин Сахалінського родовища вуглеводної сировини.
Між Замовником та Виконавцем у відповідності до Договору №4/55-Р були підписані Акти здавання-приймання послуг за період квітень-грудень 2010 року.
Крім того, між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(Замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(Виконавець НГВУ) було укладено договір на послуги по підготовці газу від 12.04.2010 за №4/56-Р (надалі по тексту Договір №4/56-Р).
У відповідності до п. 1.2 Договір №4/56-Р, Виконавець НГВУ подає природний та нафтовий газ, що отриманий від Замовника, на підготовку Виконавцю ГПЗ. Виконавець ГПЗ отримує і підготовлює поданий в обсягах проектної продуктивності компресорних станцій та технологічних установ газ у відповідності до вимог ГОСТ 5542-87. Виконавець ГПЗ передає підготовлений газ, кількість якого визначається, як кількість газу отриманого від Виконавця НГВУ на підготовку, за виключенням кількості виробничо-технічних витрат і витрат газу Замовнику, який оплачує надані послуги по підготовці газу Виконавцю ГПЗ.
Згідно п.3.3 Договір №4/56-Р, щомісячний Акт про виконання робіт по підготовці газу складає Виконавець ГПЗ і в термін до 5-го числа наступного місяця надає Замовнику для підписання. Замовник на протязі 5-ти днів зобов'язаний розглянути даний Акт, підписати Виконавцю ГПЗ. В разі не повернення Акту і відсутності мотивованої відмови, в термін до 5 днів, Акт вважається підписаним і роботи прийнятими Замовником без зауважень.
Відповідно до п. 3.4 даного договору, щоквартально Виконавець ГПЗ та Замовник проводять звірку розрахунків, для чого Виконавець ГПЗ направляє Замовнику два примірника акту звірки, Замовник у 10-ти денний термін зобов'язаний його розглянути, підписати та один примірник повернути Виконавцю ГПЗ.
До Договору №4/56-Р було укладено Додаткову угоду №1 від 12.04.2010 р.
Між ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(Замовник) та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє НГВУ «Охтирканафтогаз»ВАТ «Укрнафта»(Виконавець НГВУ), був укладений Договір на послуги по підготовці товарної нафти від 12.04.10 р. за №4/57-Р. Від імені ВАТ «Укрнафта»діє Качанівський газопереробний завод ВАТ «Укрнафта»(ГПЗ), який отримує та готує відповідно до акту про передачу сирої нафти та газового конденсату до відповідності вимог ГОСТ 9965-76 «Товарна нафта». ГПЗ передає підготовлену товарну нафту за мінусом технологічних витрат та втрат згідно актів прийому-передачі нафти.
В матеріалах справи міститься Довідка АБ №178606 ЗАТ «Виробнича компанія «Укрнафтобуріння», в якій зазначено, види діяльності за КВЕД: розвідувальне буріння, добування нафти, добування природного газу, надання послуг, пов'язаних з добуванням нафти і газу, добування руд кольорових металів, оптова торгівля.
З акту перевірки вбачається, що ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, який був використаний на власні та виробничо-технологічні потреби протягом квітня -грудня 2010 року та І-го кварталу 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з квітня по грудень 2010 року позивачем було використано на власне виробничо-технологічні потреби газ, що підтверджується Звітами про рух нафти і конденсату за квітень -грудень 2010 року Актами прийому-передачі газу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 11.06.2005 року затверджено Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ (надалі - Порядок).
Відповідно Порядку він визначає механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ (далі - збір) для споживачів усіх форм власності.
Збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів, як серед інших, промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ (за винятком підприємств хімічної галузі, що використовують природний газ як сировину), - 2 відсотки.
Під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість.
Об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.
Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Споживачами є такі категорії: населення, бюджетні організації та установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби.
Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць.
Платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, за формою згідно з додатком.
Сума збору за звітний (податковий) період вноситься платниками до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку суми збору, згідно з пунктом 3 цього Порядку.
З системного аналізу вищезазначених норм закону, Суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання зі сплати збору виникають та виконуються у випадках, коли суб'єкт господарювання використовує на власні потреби для споживання природний газ, з відповідним відображенням обігу природного газу в документах бухгалтерському обліку. Власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, як платник збору, при визначенні податкових зобов'язань зі збору повинен враховувати обсяги газу власного видобутку, використаного на власні потреби та граничний рівень цін на природний газ на відповідний період, що в установленому законодавством порядку затверджений для промислових споживачів, до яких і належать газовидобувні підприємства.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позивач споживав власновидобутий природний газ для своїх потреб, а об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному для власного споживання у звітному періоді, який визначається на підставі актів приймання-передачі газу, з урахуванням відповідного тарифу.
Відтак, позивач є платником збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для власного споживання, а тому, відповідно п. 3 Порядку, зобов'язаний подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
За період з І-го кварталу 2011 року ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.
У відповідності до п. 314.1. ст. 314 Податкового кодексу України, платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі - збір) включено до переліку загальнодержавних податків та зборів (п. 9.1.18 ст. 9 ПКУ).
Платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Газопостачальним підприємством є суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює постачання природного газу безпосередньо споживачам згідно з укладеними договорами (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу").
У Законі України "Про засади функціонування ринку природного газу" розрізняються споживачі та побутові споживачі природного газу. Побутовими споживачами природного газу є фізичні особи, які отримують природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень (п. 17 ч. 1 ст. 1). Споживачем є юридична особа або фізична особа - підприємець, яка отримує природний газ відповідно до договору про постачання природного газу та використовує його як паливо або сировину.
Згідно п. 316.1. ст. 316 Податкового кодексу України, збір справляється у розмірі 2 відсотків на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: а) підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, зокрема блочні (модульні) котельні (в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води); б) бюджетні установи; в) промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ. На обсяги природного газу, що постачається для населення, збір справляється у розмірі 4 відсотків.
У відповідності до ст. 317.Податкового кодексу України, споживачами є такі категорії: населення, бюджетні установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби. Під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість. Базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному місяцю. Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
Форма податкової декларації встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.
З аналізу матеріалів справи, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було винесено податкове повідомлення-рішення №0003874120 від 08 вересня 2011року «про нарахування ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння»(код 33152471) збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у розмірі 295 927,55грн. за основним платежем та 51114,24грн. штрафних санкцій».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук