Постанова від 22.12.2011 по справі 2а/2570/5995/2011

22.12.2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

14005, м. Чернігів, вул. Київська, 23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2011 р. № 2а/2570/5995/2011

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Селивоні О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нефида"

доДержавної податкової інспекції у м. Чернігові

про

за участю

представників сторін:

від позивача

від відповідачавизнання нечинними податкових повідомлень-рішень

ОСОБА_1, довіреність від 22.04.2011 р.

ОСОБА_2, довіреність від 05.10.2011 р., №12093/9/10-010

ВСТАНОВИВ:

До Чернігівського окружного адміністративного суду 22 листопада 2011 року надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Нефида» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові, в якому позивач просить визнати нечинним податкові повідомлення-рішення №0004702323 від 03.10.2011 р. та №0004712323 від 03.10.2011 р.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що при проведені перевірки АЗС №7 ТОВ «Нефида» перевіряючими зроблено передчасний та необґрунтований висновок щодо невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та щодо неоприбуткування у касах готівки, так як, несвоєчасне роздрукування Z- звітів на АЗС стались у зв'язку з перервами в електропостачанні зазначеної АЗС №7, що підтверджується довідкою Козелецького РЕМ №692 від 30.09.2011 р. В свою чергу, як зазначає позивач, ДПІ у м. Чернігові при розгляді матеріалів перевірки та прийнятті за їх розглядом повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій недостатньо досліджено обставини справи та не враховано вимоги чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, в його задоволенні просив відмовити у повному обсязі, пояснивши, що позивач в порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. та п.п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. не друкував щоденно на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і неоприбуткував у касі готівку.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.12.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Для виготовлення постанови у повному обсязі суду надано строк до 23.12.2011 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Розглянувши подані представниками позивача та відповідача документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Нефида» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 06.07.2010 р., включене до ЄДРПОУ та як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у місті Чернігові.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками податкової інспекції 23.09.2011 року була проведена перевірка АЗС №7 ТОВ «Нефида», що знаходиться за адресою: Козелецький р-н, с. Гарбузин, вул. Київська, 22, за результатами якої складено акт від 26.09.2011 р. №0053/25/26/23/37198771.

В акті перевірки встановлено порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. - не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків, а саме:

- фіскальний звітний чек за 29.08.2011 р. №0362 був фактично роздрукований 30.08.2011 р. о 00 год. 45 хв., загальна сума проведених розрахунків за 29.08.2011 р. становить 34443,13 грн.;

- фіскальний звітний чек за 09.07.2011 р. №0305 був фактично роздрукований 10.07.2011 р. о 06 год. 07 хв., загальна сума проведених розрахунків за 10.07.2011 р. становить 40983,56 грн.;

- фіскальний звітний чек за 20.08.2010 р. №1916 був фактично роздрукований 21.08.2010 р. о 00 год. 00 хв. 57 сек., загальна сума проведених розрахунків за 20.08.2011 р. становить 38070,84 грн.;

- фіскальний звітний чек за 19.09.2010 р. №1953 був фактично роздрукований 20.09.2011 р. о 00 год. 02 хв., загальна сума проведених розрахунків за 19.09.2011 р. становить 64682,31 грн.;

- фіскальний звітний чек за 08.10.2010 р. №1975 був фактично роздрукований 09.10.2011 р. о 00 год. 02 хв., загальна сума проведених розрахунків за 08.10.2011 р. становить 33977,05 грн.;

- фіскальний звітний чек за 16.01.2011 р. №0098 був фактично роздрукований 17.01.2011 р. о 00 год. 01 хв., загальна сума проведених розрахунків за 17.01.2011 р. становить 29750,95 грн.

З акта перевірки також слідує порушення ТОВ «Нефида» п.п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р., зокрема, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів:

- за 29.08.2011 р. згідно фіскального звітного чеку №0362 в сумі 34443,16 грн.;

- за 09.07.2011 р. згідно фіскального звітного чеку №0305 в сумі 40983,56 грн.;

- за 20.08.2011 р. згідно фіскального звітного чеку №1916 в сумі 38070,84 грн.;

- за 19.09.2011 р. згідно фіскального звітного чеку №1953 в сумі 64682,31 грн.;

- за 08.10.2010 р. згідно фіскального звітного чеку №1975 в сумі 33977,05 грн.;

- за 16.01.2011 р. згідно фіскального звітного чеку №0098 в сумі 29750,95 грн.

Відповідноі до п. 58.1. ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення. До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

На підставі складеного акта перевірки Державною податковою інспекцією у м. Чернігові були винесені оскаржувані податкові повідомлення рішення: від 03.10.2011 р. №00047002323, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові санкції в розмірі 2040,00 грн. та від 03.10.2011 р. №0004712323 про необхідність сплати суми штрафних санкцій в розмірі 12095392,00 грн.

З положення підпункту 54.3.3. пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України виходить, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

У відповідності до п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Приписами пункту 4 статті 17 вищезазначеного Закону України визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.

Таким чином, враховуючи встановлений відповідачем факт нероздрукувавання щоденно на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, розмір штрафної санкції, визначений в податковому повідомленні - рішенні від 03.10.2011 р. №00047002323, в сумі 2040,00 грн.

Згідно п.п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

З статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. №436/95 слідує, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, враховуючи встановлений відповідачем факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, розмір штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих ТОВ «Нефида» згідно податкового повідомлення - рішення від 03.10.2011 р. №0004712323, становить в сумі 12095392,00 грн.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на неможливість роздрукування фіскальних чеків в зв'язку з перебоями з електропостачання, оскільки, перевіркою встановлено саме факт не роздрукування фіскальних чеків, а санкцією статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена відповідальність за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку без визначення обставин, що зумовили неможливість виконання операції з роздрукування Z-звітів.

Приписами ч.3 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, виходячи з цих обставин, суд вважає, що Державною податковою інспекцією у м. Чернігові було правомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення - рішення від 03.10.2011 року №0004702323 та №0004712323, підстави для визнання нечинним зазначених податкових повідомлень-рішень відсутні, тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Нефида» задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку статтей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Ю.О.Скалозуб

З оригіналом згідно: