Постанова від 29.11.2011 по справі 2а/2570/5468/2011

29.11.2011 Справа № 2а/2570/5468/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

< Список >

23 листопада 2011 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ткаченко О.Є.,

за участю секретаря Серкіної О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Прилуцького міжрайонного прокурора в інтересах Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного акціонерного товариства "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" про стягнення відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів,

ВСТАНОВИВ:

25.10.2011 року Прилуцький міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Прилуцька ОДПІ) з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (далі - ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки") про стягнення відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, в розмірі 1324008,46 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що Прилуцькою ОДПІ проведено позапланову невиїзну перевірку ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" з питань дотримання вимог іншого законодавства з питань сплати відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, до доходів загального фонду Державного бюджету за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року, про що складено акт перевірки від 21.06.2011 року № 791/23/14333202. Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, а саме: п. 33 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107; п. 31 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835; п. 2 Порядку відрахування на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв, затвердженого Постановою КМУ від 08.09.1997 року № 997; п.8 ст. 22 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270. Вказані порушення призвели до втрат бюджету в сумі 1324008,46 грн. Відповідно до п. 2 Порядку відрахування на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв рекламодавці тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв зобов'язані спрямовувати на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкоголю не менш як 5 відсотків коштів, витрачених на розповсюдження в межах України реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Зазначені відрахування перераховуються до спеціального фонду державного бюджету. У зв'язку з тим, що ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" у добровільному порядку не здійснило відрахування, позивач просить стягнути до Державного бюджету 1324008,46 грн. відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що сплата відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, не передбачена жодним законом, і таким чином, є добровільною, тобто не є обов'язковою. Частина прибутку, що вилучається, не є податком чи збором, а тому не є податковим зобов'язанням і не може стягуватись. Представник відповідача зазначив, що покладення на ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" обов'язку по сплаті відрахування з коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, суперечить принципу вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємства після сплати податків, зборів та інших платежів. Оскільки відрахування від коштів, витрачених на розповсюдження реклами тютюнових виробів, не підлягають віднесенню до складу валових витрат підприємства і можуть сплачувати виключно з прибутку підприємства, то з огляду на положення ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», такі відрахування здійснюються виключно на добровільних засадах. Крім цього, позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з даною вимогою, оскільки про правову позицію відповідача позивачу стало відомо ще з 2009 року. За таких обставин представник відповідача вважає, що ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" не порушено жодної норми чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (ідентифікаційний код-14333202) зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області 23.03.1993 року та взято на податковий облік до Прилуцької ОДПІ з 06.04.1993 року за № 237, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.11.2011 року та довідкою про взяття на облік платника податків від 14.09.2011 року № 533/29-021 (а.с. 5, 6-9).

Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, та платник податку несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податку та дотримання вимог податкового законодавства.

Судом встановлено, що Прилуцькою ОДПІ на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України проведено позапланову невиїзну перевірку ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" з питань дотримання вимог іншого законодавства з питань сплати відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, до доходів загального фонду Державного бюджету за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року, про що складено акт перевірки від 21.06.2011 року № 791/23/14333202 (а.с. 6-9).

Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог законодавства, а саме:

- п. 33 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107;

- п. 31 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835;

- п. 2 Порядку відрахування на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв, затвердженого Постановою КМУ від 08.09.1997 року № 997;

- п.8 ст. 22 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270.

В акті перевірки від 21.06.2011 року № 791/23/14333202 зроблено висновок, що вказані порушення призвели до втрат бюджету в сумі 1324008,46 грн.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, відповідачем подано до Прилуцької ОДПІ пояснення та заперечення від 24.06.2011 року № 152 (а.с. 13-14).

Прилуцька ОДПІ надала відповідь на заперечення від 05.07.2011 року № 2/10/23-309, в яких акт перевірки 21.06.2011 року № 791/23/14333202 залишено без змін, а заперечення ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" без задоволення (а.с. 15).

Під час проведення перевірки встановлено, що ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" не відраховуються кошти на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління.

Згідно листа - відповіді ПАТ „А/Т Тютюнова компанія „В-А.Т. - Прилуки" на запит Прилуцької ОДПІ та наданих первинних документів, встановлено, що за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року підприємством на розповсюдження реклами тютюнових виробів в межах України були витрачені кошти в сумі 26480169,17грн., з яких 5 % становить 1324008,46 грн.

Розрахунок відрахувань від сум, витрачених на рекламу тютюнових виробів за перевіряємий період (з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року) викладений в додатку № 1, який є невід'ємною частиною акту (а.с. 10-12).

05.07.2011 Прилуцькою ОДПІ направлено лист Генеральному директору ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т. - Прилуки" з проханням сплатити суму відрахувань, витрачену на розповсюдження реклами тютюнових виробів в межах України, за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року в сумі 1324008,46 грн. (а.с. 16,17).

Листом від 13.07.2011 року № 1131 підприємство відмовилось добровільно сплачувати вищезазначені відрахування та вважає, що відрахування в розмірі 5% від витрат на розповсюдження реклами тютюнових виробів в межах України не є обов'язковими відрахуваннями до бюджету (а.с. 18).

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік" відрахування від сум коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, відноситься до доходів загального фонду Державного бюджету. Контроль за справлянням цих платежів до бюджету покладений на Державну податкову службу.

У відповідності до ч. 8 ст. 22 Закону України «Про рекламу» рекламодавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов'язані у порядку, передбаченому законами України, спрямовувати на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем не менше 5 відсотків коштів, витрачених ними на розповсюдження реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв у межах України.

Вказана норма зобов'язує рекламодавців алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснювати такі відрахування, тобто встановлює обов'язкове для виконання правило, згідно якого не менше 5 відсотків коштів, витрачених ними на розповсюдження реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв у межах України, підлягають перерахуванню на виробництво та розповсюдження соціальної реклами щодо шкоди тютюнопаління та зловживання алкоголем.

Порядок відрахування на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв, затверджений Постановою КМУ від 08.09.1997 року № 997 (далі - Порядок № 997), який розроблений відповідно до Закону України Про рекламу", визначає процедуру надходження та акумулювання коштів для виробництва соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які є рекламодавцями тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв.

Згідно із п. 2 Порядку № 997 рекламодавці тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв зобов'язані спрямовувати на виробництво соціальної рекламної інформації про шкоду тютюнопаління та вживання алкоголю не менш як 5 відсотків коштів, витрачених на розповсюдження в межах України реклами тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Зазначені відрахування перераховуються до спеціального фонду державного бюджету.

Перерахування рекламодавцями коштів до спеціального фонду державного бюджету здійснюється одночасно з переказом коштів виробникам та/або розповсюджувачам реклами.

Додатками до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік" передбачено Класифікацію доходів бюджету, в т.ч. «неподаткові надходження».

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та ст. 68 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік" контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження, згідно з додатком № 8 до вказаних законів.

Згідно Бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 року № 604, відрахуванням від сум коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв у межах України, призначено код бюджетної класифікації - 24060500.

У додатках № 8 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік" визначено перелік органів, за яким закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Згідно вказаних додатків на Державну податкову адміністрацію України покладено функції щодо контролю за справлянням (стягненням) до бюджету, зокрема, платежів за кодом бюджетної класифікації 24060500.

Таким чином, вищевказаними Законами визначено орган, який здійснює контроль за виконанням ч. 8 ст. 22 Закону України «Про рекламу».

Установою, що здійснює контроль за надходженням коштів до бюджетів та їх використанням, є Державне казначейство України. У зв'язку з чим, управліннями Державного казначейства відкриваються рахунки за кодами бюджетної класифікації.

Так, за кодом бюджетної класифікації 24060500 Прилуцьким управлінням Державного казначейства ГУДКУ у Чернігівській області відкритий рахунок № 31115116700006, що підтверджується відповідним листом від 22.11.2011 року № 19-15-4-09/1948 (а.с. 124).

Відповідно до п. 7 Порядку № 997 у разі порушення цього Порядку підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність згідно із законодавством.

Посилання представника відповідача на те, що сплата відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, не передбачена жодним законом, і таким чином, є добровільною, тобто не є обов'язковою, судом не береться до уваги, виходячи з наступного.

Обов'язок щодо сплати відповідних платежів до бюджетів та централізованих фондів, кошти яких спрямовуються на забезпечення суспільних інтересів, може встановлюватись і іншими законами, крім законів про оподаткування. Відсутність у таких встановлених законами платежів статусу податкового платежу не означає, що вони можуть сплачуватись на розсуд осіб, які визначені їх платниками, а в разі не виконання останніми обов'язку щодо сплати цих платежів у державних органів, на яких законами покладено здійснення контролю за їх справлянням (сплатою), виникає кореспондуюче право вимоги щодо сплати цих платежів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" на розповсюдження реклами тютюнових виробів в межах України були витрачені кошти в сумі 26480169,17грн., то стягненню до бюджету підлягають 1324008,46 грн. відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів ( 5 % від 26480169,17грн.).

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач не надав жодних доказів, які б спростували позицію позивача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Прилуцької ОДПІ до ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" про стягнення відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прилуцького міжрайонного прокурора в інтересах Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції до ПАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" про стягнення відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (ідентифікаційний код-14333202, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Незалежності, 21) 1324008 (один мільйон триста двадцять чотири тисячі вісім) грн. 46 коп. відрахувань від суми коштів, витрачених на рекламу тютюнових виробів, до Державного бюджету, за кодом бюджетної класифікації доходів 24060500, на р/р 31115116700006, код 22822145, банк: УДК України в Чернігівській області, МФО 853592.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ткаченко О.Є.