Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 2-а-3404/11
25.11.2011м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Полтави адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, -
В жовтні 2011 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, в якій позивач просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй як дитині війни недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 03.04.2011 року до дати набрання законної сили постановою суду включно з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії за віком та визнати протиправними дії з нарахування підвищення дитині війни за вказаний період без дотримання вимог чинного законодавства.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 03.04.2011 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.
Ухвалою суду від 25.11.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання вчинити дії за період з 03.04.2011 року по 04.04.2011 року залишено без розгляду.
Відповідач надав заперечення на позов, в якому в обґрунтування своїх доводів зазначає, що нарахування підвищень та надбавок до пенсій здійснювалось з урахуванням вимог, встановлених постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Крім того, згідно п. 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-УІ від 14.06.0211 року, який набрав чинності з 19.06.2011 року, положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Вказує, що нарахування підвищення, встановленого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплачується в розмірі, встановленому чинними нормативно-правовими актами, підстав для задоволення позовних вимог немає. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились, про час та місце слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус «Дитини війни», що також підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ленінської районної у м. Полтаві ради, відповідно до якої позивач включена до Єдиного реєстру осіб, які мають право на пільги по Ленінському району м. Полтави та має статус дитина війни.
Враховуючи зазначений статус позивача, вона відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Із заперечень УПФУ Ленінського району в м. Полтаві вбачається, що відповідач не здійснював позивачу зазначених виплат у повному обсязі.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України "Про соціальний захист дітей війни" реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус "дитини війни", серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, покладено на УПФУ в Ленінському районі м. Полтави, за місцем проживання позивача.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, вважаю, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.
Згідно ст. 21 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік", в 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Виходячи зі змісту довідки УПФУ Ленінського району в м. Полтаві, виплата позивачу підвищення до пенсії, встановленого ст. 6 Закону України "Про соціальних захист дітей війни" в період з 05.04.2011 року по 18.06.2011 року включно проводилась не в повному обсязі.
Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити недоплачену суму підвищення як дитині війни є такими, що підлягають задоволенню.
Обґрунтованими є вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності УПФУ Ленінського району в м. Полтаві, по не виконанню в період з 05.04.2011 року по 18.06.2011 року включно приписів статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яке призвело до порушення прав позивача на своєчасне нарахування на отримання у встановленому законом обсязі доплати до пенсії.
Враховуючи те, що згідно з п. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» в редакції Закону України № 3491-VІ від 14.06.2011р. , який набрав чинності 19.06.2011р., встановлено, що у 2011 році ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» застосовується у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 р., суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання вчинити дії за період з 19.06.2011 року по 25.11.2011 року задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Ленінського району м. Полтави здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нарахувати та здійснити відповідні виплати за період з 05.04.2011 року по 18.06.2011 року включно з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_2