Справа № 2-а-5416/11
07.07.2011 року суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області Якимець Т.Є., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії.
В позовній заяві позивач зазначив, що 22.06.2004 року йому було призначено пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та додаткову пенсію відповідно до ст.. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, віднесеній до категорії 2, а після визнання 23.08.2005 року інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, з 05.09.2005 року згідно його заяви призначено додаткову пенсію відповідно до ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»він має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю , у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст..50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1 (інвалідам 2 групи) щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. За чинним законодавством з 12.01.2005 року, з часу набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Однак, управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці в порушення вимог чинного законодавства за період з 12.01.2005 року нараховували та виплачували йому додаткову пенсію в розмірі 30 відсотків від суми 19,91 грн. в сумі 5 грн.97 коп. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету»,а з 2008 року в розмірі 20% від прожиткового мінімуму на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України», а після визнання рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 р. положення п.28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України»неконституційними з 22.05.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»якою також передбачено нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ст..71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що дія цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону. Протягом 2009-2011 р.р. в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зміни не вносилися. Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менш, як чоловіки -20 років, але не вище 75% заробітку.
Прохає суд визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці щодо не нарахування йому та невиплаті щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , у розмірі30% мінімальної пенсії за віком за період з 12.01.2005 року по 31.08.2005 року та у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 01.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по теперішній час з розміру встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної йому щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 12.01.2005 року по 31.08.2005 року та у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком за період з 01.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, у відповідності до чинного законодавства.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці провести з 01.01.2005 року перерахунок та виплату доплати за понаднормований стаж відповідно до ч.2 ст. 56 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Оскільки про порушення права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі, встановленому ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1 та підвищення до пенсії за кожний рік стажу роботи понад встановлений для громадян, віднесених до 2-ї категорії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку він дізнався від відповідача у червні 2011 року, прохає суд причини пропуску строку звернення до суду вважати поважними та поновити строк звернення до суду з даним позовом.
Відповідач до суду письмові заперечення проти позову, заяву про визнання позову не надіслав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 визнаний інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії.
З 22.06.2004 року ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»була призначена пенсія по інвалідності 2 групи загального захворювання та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 2.
23.08.2005 року ОСОБА_2 визнано інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС та 02.09.2005 року видано посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії.
З 05.09.2005 року згідно заяви від 05.09.2005 року до пенсії призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст..50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та підвищення інваліду війни.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ОСОБА_2 має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю , у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком., як інвалід 2 групи 1 категорії відповідно до ст..50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 75 % мінімальної пенсії за вком.
З 12.01.2005 року по 31.12.2007 року управління Пенсійного Фонду України Крюківського району в м.Кременчуці нараховувало та виплачувало ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, від суми 19,91 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету», а з 2008 року по даний час в розмірі 20% від прожиткового мінімуму на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України», яка Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 року (положення п.28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України») визнана неконституційною, з 22.05.2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Розміри прожиткового мінімуму затверджуються Законами України про державний бюджет.
Ст.22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасованими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»від 03.01.2002 року № 1, № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих громадян»істотно знижують обсяг встановлених законом прав, оскільки встановлений розмір сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
В ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»зазначено, що дія цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 встановлено, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав ї свобод людини і громадянина.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.. ст..39, 50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фрнду України на 2011р.
Оскільки відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, то з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року управління Пенсійного Фонду України Крюківського району в м.Кременчуці вірно нараховувало позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до чинного законодавства, а з 22 травня 2008 року по18.06.2011 року під час обчислення позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідач повинен був керуватися ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 19.12.1991 року та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у редакції Закону України від 05.10.2006 року.
Виходячи із загальних засад пріоритету закону над підзаконними актами, суд вважає, що вихідним критерієм при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст.ст..50, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796-ХП, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч.1 ст.28 Закону України від 09.07.2003 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування «встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Із змісту ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вбачається, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менше як: чоловіки -20років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не менше 75% заробітку.
З 12.01.2005 року в зв'язку з вступом в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розрахунок пенсії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці стало нараховувати відповідно до ст. 27 Закону України
«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме розмір доплати за понаднормований стаж став визначатися в залежності від тривалості страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачено страхові внески, та ст. 28 я Закону України
«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що пенсія чоловікам за кожний рік страхового стажу понад 25 років збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
Ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. В той же час даним Законом не передбачені зміни до ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2 ,3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки -20 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.
Вважаю, що за даних обставин розмір доплати за понаднормований стаж ОСОБА_2, як учаснику ліквідації аварії на Чернобильській АЕС, віднесеному до категорії 2, а з 05.09.2005 року - категорії 1 повинен нараховуватися відповідно до ч.2 ст.56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На письмову звернення про перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_2 отримав відмову.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вважаю, що при розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 2 та 1 відповідно до ст.ст..50, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, і позивач має право на призначення додаткової пенсії період з 12.01.2005р. по 04.09.2005 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та з 05.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.06.2011 року в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк , який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Як вбачається із матеріалів справи, позивач дізнався про порушення його права та звернувся до суду з позовом в межах строку встановленого законодавством, а тому підстав для вирішення питання про поновлення строку для звернення до суду не вбачається, позивачу повинна бути перерахована, виплачена і виплачуватися додаткова пенсія за період з 12.01.2005 року по 04.09.2005 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а з 05.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.06.2011 року в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також з 12.01.2005 року доплата за понаднормований стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вважаю за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці Полтавської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 12.01.2005 року по 04.09.2005 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, та з 05.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008року по 18.06.2011 року у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та щомісячної доплати за понаднормований стаж, починаючи з 12.01.2005 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відмову відповідача у перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , та доплати за понаднормований стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу вважаю протиправною.
Керуючись ст.ст. 8-12, 17-19, 21,70, 159, 161-163, 183-2, ч.2 ст.256 КАС України, ст.46 Конституції України, ст..27,ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ст..ст.50, 51, ч.2 ст.56, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, суд,-
постановив:
Позовні вимоги фізичної особи ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку та виплаті додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплати за понаднормований стаж протиправними задовольнити частково .
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та доплати за понаднормований стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці Полтавської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 12.01.2005 року по 04.09.2005 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з 05.09.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008ро по 18.06.2011р. у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Крюківського району м.Кременчука Полтавської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної доплати за понаднормований стаж, починаючи з 12.01.2005 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова є остаточною та підлягає негайному виконанню відповідно до ч.2 ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: