Справа № 2-а-8232/11
28.12.2011 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області Степура А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії Дитині війни,-
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не нарахування та невиплати їй щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зобов»язати відповідача зробити перерахунок , нарахувати та виплатити їй щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 23.07.2011 року по дату прийнятого рішення включно відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»за рахунок коштів Державного бюджету України з врахуванням проведених виплат, зобов»язати відповідача сплачувати щомісячно підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність та як дитині війни відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»довічно.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона належить до соціальної категорії "Дитина війни" та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право отримувати щомісячно підвищення до пенсії в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці всупереч вимогам ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»проводить їй виплату підвищення у меншому розмірі, чим порушує її права.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області у визначений строк заперечення проти позову суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, на підставі наявних у справі доказів, суддя встановив наступне.
Позивач ОСОБА_2 відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має статус «Дитина війни», що підтверджується наявним в матеріалах справи пенсійним посвідченням №НОМЕР_1.
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус «Дитина війни», серед яких їм надано право, щомісячно отримувати підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік», в редакції Закону від 23.12.2010 року, на 2011 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не зупинено.
Відповідно до п.7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011 року, прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, згідно якого «Установити, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат особам, що мають статус «Дитина війни»делеговано Кабінету Міністрів України.
Водночас, на момент набрання чинності зазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат особам, що мають статус «Дитина війни».
На виконання вимог п.7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Пунктами 6, 8 Постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні. Ця постанова діє до 01.01.2012 року.
Закони України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року та «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року неконституційними, станом на час розгляду справи, не визнані.
Надаючи перевагу Законам України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року та «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, суд виходить із того, що закони є актами єдиного органу законодавчої влади України -Верховної Ради України. Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмету правового регулювання. Немає такого закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
У п.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 року №4 -зп зазначено: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової юридичної сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акту, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше.
Тобто під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.
З огляду на викладене, до набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, застосуванню підлягають положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Отже, з 01 січня по 22 липня 2011 року включно, територіальні органи Пенсійного фонду України повинні діяти у відповідності з приписами ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме нараховувати та здійснювати доплату до пенсії позивача у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а з 23.07.2011 року у відповідача відсутні підстави для нараховування та виплати позивачеві підвищення до пенсії у вказаному розмірі.
Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, приходжу до висновку, що позов ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії Дитині війни задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ст. ст. 6 -14, 71, 159-163, 167, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії Дитині війни -відмовити.
Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: