Постанова від 19.12.2011 по справі 2-а-7622/11

Справа № 2-а-7622/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2011 року м. Кременчук

суддя Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області Степура А.А. розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука адміністративну справу за позовом фізичної особи ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Крюківському районі м.Кременчука про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, де просить винести рішення, яким визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку та виплаті йому щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році. Зобов'язати відповідача здійснити йому з 29 березня 2011 року (тобто за пів року з дати коли він дізнався(29.09.2011 року про протиправність та бездіяльність відповідача по теперішній час здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до 2 категорії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. З підвищенням розміру вказаної пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначеного відповідним законом відповідні виплати провести негайно з урахуванням вже проведених виплат та в подальшому проводити виплати у належному розмірі. Визнати протиправною відмову відповідача в нарахуванні та виплаті йому щомісячного додаткового підвищення до пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії в повному розмірі відповідно до вимог пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронбильської катастрофи від 28.02.1991 року.Зобов'язати відповідача нарахувати та негайно виплатити йому з 29 березня 2011 року (тобто за пів року з дати коли він дізнався(29.09.2011 року про протиправність та бездіяльність відповідача по теперішній час здійснити щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 85 % заробітку відповідно до вимог пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронбильської катастрофи від 28.02.1991 року відповідні виплати провести за вище зазначений період з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормований стаж роботи згідно абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування»від 9.07.2003 року, та в подальшому проводити виплати у належному розмірі.

В судове засідання позивач не з'явився, але завчасно надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Управлінням Пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці у визначений строк заперечення проти позову суду не надало, але відповідно до повідомлення встановлено, що копію ухвали про відкриття провадження та копію позовної заяви та доданих до неї документів відповідач отримав 06.12.2011 року..

Оцінивши повідомлені позивачем обставини на підставі наявних у справі доказів, вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Із матеріалів справи вбачається, що, що ОСОБА_2 є особою категорії 2, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданого Полтавською облдержадміністрацією.

ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується листом від 28.09.2011 року.

На сьогоднішній день розмір пенсії позивачу обчислено відповідно до ст..ст. 27,28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»загальний страховий стаж становить 41 рік 2 місяці 6 днів.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.

Відповідно до ч.2 ст. 28 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Згідно п.13 Прикінцевих положень України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чоронбильської катастрофи»призначається одна пенсія за вибором.

Аналогічне регулювання містить ст.. 15 Закону «Про пенсійне забезпечення», де зазначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсій на підставах передбачених цим Законом.

Статтею 56 ч.2 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Тобто, вищевказаний Закон визначає право виходу на пенсію в повному розмірі за умови якщо громадяни, віднесені до відповідних категорій, мають стажу роботи не менше як чоловіки 20 років жінки 15 років.

Враховуючи те, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суддя, приходить до висновку, що і збільшення пенсії повинно проводитись у розмірах передбачених цим Законом.

З 29.05.2008 позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, у розмірі встановленому п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме у розмірі 15 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає в себе право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров»я, соціального захисту визначені та закріплені в Законі України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов»язалася відшкодовувати її за: пошкодження здоров»я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік», в редакції Закону від 23.12.2010 року, на 2011 рік дію ст.. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не зупинено.

Відповідно до п.7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, який набрав чинності 19.06.2011 року, прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, згідно якого «Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат особам,, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 19.06.2011 року делеговано Кабінету Міністрів України.

Водночас, на момент набрання чинності зазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат додаткової пенсії особам, що мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На виконання вимог п.7 ч.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

Пунктами 1, 8 Постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та які віднесені до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 15 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Ця постанова діє до 01.01.2012 року.

Закони України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року та «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року неконституційними, станом на час розгляду справи, не визнані.

Надаючи перевагу Законам України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 23.12.2010 року та «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року, слід виходити із того, що закони є актами єдиного органу законодавчої влади України -Верховної Ради України. Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмету правового регулювання. Немає такого закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

У п.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 року №4 -зп зазначено: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової юридичної сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акту, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Тобто під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.

З огляду на викладене, до набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, застосуванню підлягають положення статті ст..51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС»

Отже, з 29 березня 2011 по 22 липня 2011 року включно, територіальні органи Пенсійного фонду України повинні діяти у відповідності з приписами ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а з 23.07.2011 року у відповідача відсутні підстави для нараховування та виплати позивачеві додаткової пенсії у розмірі, що передбачений ст..51 вказаного Закону.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що під час визначення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до ст..67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які тратили працездатність, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю має визначитись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру.

Враховуючи викладене, встановлені обставини справи, приходжу до висновку, що позов є законним та обґрунтованим і підлягає частковому задоволенню, а саме необхідно визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті позивачу додаткової пенсії та зобов»язати відповідача на підставі ст. 51, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити позивачу щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 29 березня 2011 року по 22.07.2011 року та з урахуванням проведених виплат, а в задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Керуючись ст.ст. 8-12, 17-19, 21,,69,70,71, 159, 161-163 КАС України,ст.46 Конституції України, ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-І від 09.07.2003 року, ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України „Про внесення змін і доповнень до Закону України РСР „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 2001-ХІІ від 19.12.1991 року, Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 231-V від 05.10.2006 року, Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року»Про затвердження порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи»№654, суд, -

постановив:

Позовні вимоги фізичної особи ОСОБА_2 до суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Крюківському районі м.Кременчука про визнання протиправною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчуці здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 недоплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці на підставі ст. 51, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 29 березня 2011 року по 22.07.2011 року та з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Постанова судді прийнята у скороченому провадженні відповідно до ст.. 183-2 абз.2 ч.1 ст.256 КАС України підлягає негайному виконанню у повному обсязі.

Оскарження постанови судді не зупиняє її виконання.

Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: