Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
22 грудня 2011 р. № 2-а- 2666/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чалого І,С.,
при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,
за участю представників сторін:
прокурора - Гайдамака А.М.,
позивача - Бойченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Прокурора Зміївського району Харківської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області до Державного підприємства "Благодатне" про стягнення заборгованості
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням наданих уточнень просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість перед бюджетом зі сплати земельного податку в сумі 164746,30 грн.
В судовому засіданні представник прокурора та позивача повністю підтримали позовні вимоги, надали аналогічні обставинам справи пояснення та просили позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, надав на адресу суду заяву про перенесення розгляду справи на іншу дату.
Суд зауважує, що згідно ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ч.1 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку.
Суд зазначає, що представником позивача неодноразово були надані аналогічні заяви, в зв'язку з чим розгляд справи було перенесено на іншу дату.
Суд вказує, що якщо представник відповідача неодноразово не мав змоги з'являтися в судові засідання Державне підприємство "Благодатне" мало можливість надати довіреність іншій особі представляти свої інтереси.
Суд вважає, що не явка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника прокурора та позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
При розгляді матеріалів справи судом було встановлено, що Державне підприємство "Благодатне" перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Зміївському районі Харківської області з 20.06.1994 р. як платник податків.
Суд зазначає, що 01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування»втратили чинність.
Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування»від 18.02.1997 р., № 77/97-ВР платники податків, зборів (обов'язкових платежів) зобов'язанні сплачувати належні суми податків та зборів у встановлені законом терміни і це зобов'язання припиняється їх сплатою.
Згідно з п.4.1.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року, № 2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, вказаного в наданій їм податковій декларації, на протязі десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.4.1.4. ст. 4 Закону №2181-ІІІ, для надання податкової декларації. В п.п. 5.4.1, п. 5.4 ст.5 вказаного Закону зазначається, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як свідчать матеріали справи, платник податків надав до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області податковий розрахунок земельного податку № 1625 від 29.01.2009 р., яким визначив зобов'язання за січень - листопад 2009 р. в сумі 7455,16 грн. щомісячно, за грудень 2009 р. - 7455,15 грн.
Як вбачається з облікової картки платника податків позивач не сплатив вказану суму за рік, в зв'язку з чим у нього виник податковий борг в розмірі 89461,91 грн.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року за №509-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділення, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ, а також мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензування відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлення порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Матеріалами справи підтверджено, що працівниками Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області 21.05.2010 р. було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань своєчасності сплати платежів до бюджету.
В ході перевірки виявлені порушення п.п. 5.3.1. п.5.3. ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, нарахована сума земельного податку з юридичних осіб термін сплати 02.03.2007 р., затримка 817 днів.
За вказане порушення, на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»із змінами та доповненнями, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
За результатами перевірки складено акт № 385/15-048/22994509 від 21.05.2010 р.
На підставі зазначеного акту Начальником Державної податкової інспекції в Зміївському районі у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001951501/0 від 01.06.2010 р. про визначення податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 815,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було отримане платником податку 08.06.2010 р., про що свідчить поштове повідомлення.
Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення.
Відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем до відповідача були надіслані перша податкова вимога та друга податкова вимога, які були отримані платником податку.
На підставі п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 р. узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Разом з цим суд зазначає, що відповідно до облікової картки платника податків відповідачу у травні 2009 року було нараховано пеню в розмірі 580,72 грн.
Тобто як вбачається з матеріалів справи на даний час у відповідача за період з 02.03.2009 р. по 18.06.2010 р. виник податковий борг в розмірі 90276,91 грн. та залишилась несплачена пеня в розмірі 580,72 грн. (відповідно до облікової картки).
Також, суду зазначає, що платежі, які були здійснені відповідачем по земельному податку відповідно до чинного законодавства були зараховані в погашення заборгованості за попередні періоди (облікова картка).
Таким чином суд вважає позовні вимоги в частині стягнення заборгованості в розмірі 90857,63 грн. законними і обґрунтованими, та таким що підлягають задоволенню.
Щодо стягнення з відповідача заборгованості, яка виникла в період з 02.03.2007 р. по 30.01.2008 р. в розмірі 73888,67 грн., суд зазначає.
При розгляді справи суд також керується нормами законодавства, чинного на момент звернення позивача з позовом до суду та на час розгляду справи.
Так, відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 28 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом. Також нормами ст. 102 Податкового кодексу України встановлено строки стягнення податкового боргу у 1095 днів, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з земельного податку в розмірі 73888,67 грн. не підлягає задоволенню.
Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Прокурора Зміївського району Харківської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області до Державного підприємства "Благодатне" про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Благодатне" (63461, Харківська область, Зміївський район, с. Блогодатне, вул. Жовтнева, 16, код 22994509) на користь Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області (63403, Харківська область, м. Зміїв, вул. Леніна, 10-А, код ЄДРПОУ 34255920) на р/р 33216811700230, код платежу 13050103, одержувач - УДК у Зміївському районі, код одержувача - 24134337, банк одержувача ГУДКУ в Харківській області, МФО 851012, заборгованість з земельного податку юридичних осіб в розмірі 90857,63 грн. (дев'яносто тисяч вісімсот п'ятдесят сім гривень 63 коп.).
В іншій частині позовних вимог відмовити .
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2011 року.
Суддя І.С.Чалий