Справа № 2-1939/11
21.12.2011 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді - Сьоря С.І., при секретарі -Нікітенко А.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці Полтавської області цивільну справу за позовом юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю „Добробит” до фізичних осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по платі за утримання будинку та прибудинкової території, -
Позивач -товариство з обмеженою відповідальністю „Добробит” - звернувся до суду з позовною заявою, де просить суд ухвалити рішення, яким стягнути солідарно з відповідачів на користь ТОВ «Добробит»заборгованість по платі за утримання будинку та при будинкової території в сумі 2033 грн. 55 коп., та 30 грн. сплачених при подачі позову за інформаційно -технічне забезпечення розгляду справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі проживають в АДРЕСА_1 в м. Кременчуці, і вказаний будинок знаходиться на обслуговуванні ТОВ „Добробит”. Всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не вносить плату за користування житлом, внаслідок чого за період з 01.07.2008 року по 31.10.2010 року у них утворилась заборгованість перед позивачем за надані послуги в сумі 2033 грн. 55 коп..
Представник позивача ТОВ «Добробит»Мілінський І.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, що зазначені у позові.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та зазначила, що договір з ТОВ «Добробит»вони не укладали, послуги, заборгованість за надання яких просить стягнути позивач, останнім надаються не в повному обсязі, будинок знаходиться в аварійному стані, а тому вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, хоча завчасно надіслав до суду заяву відповідно якої просив справу розглядати без його участі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з»явився, хоча завчасно надіслав до суду заяву відповідно якої просив справу розглядати без його участі.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, пояснення відповідача ОСОБА_1., вивчивши матеріали справи, дослідивши і проаналізувавши представлені докази, встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що квартира АДРЕСА_1 в якій мешкають відповідачі та місце проживання останніх, у встановленому законом порядку, зареєстровано за вказаною адресою віднесена до комунального житлового фронду України і належить на праві власності Кременчуцькій міській раді та даний будинок перебуває на балансі ТОВ «Доброюит»..
Товариство з обмеженою відповідальністю „Добробит” є виконавцем послуг з управління житловим фондом, який територіально розподілений за комунальними госпрозрахунковими житлово -експлуатаційними підприємствами „Придніпровське” та „Крюківське”, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 818 від 08.08.2008 року про визначення виконавців послуг з управління житловим фондом, який знаходиться в комунальній власності міста та договором про надання послуг з управління житловим фондом комунальної власності м.Кременчука № 196 від 24.06.2008 року.
Відповідно до п. 4.3.3. зазначеного договору позивач має право здійснювати збір платежів зі споживачів за надані послуги.
Згідно статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Управитель -особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі -управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Згідно з вимогами ст. ст. 67, 68, 162 ЖК України, плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідно п.1 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 12.07.2005 року, який був чинним зокрема протягом 2008 року, було визначено механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають зазначені послуги.
Відповідно до п.5 вказаного Порядку було передбачено, що калькуляційною одиницею є 1 кв. метр загальної площі квартир будинку.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»органи місцевого самоврядування затверджують ціни ( тарифи) на житлово -комунальні послуги в розмірі економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво.
На підставі вказаних вище нормативно -правових актів, було прийнято Рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №383 від 18.04.2008 року, яким встановлено з 01.05.2008 року тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, згідно з додатком №1 і тариф з утримання будинку АДРЕСА_1 в м. Кременчуці складає 1, 556 грн. за 1 кв.м.
Згідно з вимогами ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
Як встановлено судом, позивачем, відповідно до вказаних вище тарифів, щомісячно з 01.07.2008 року по 31.10.2010 року нараховувалася плата за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території, однак відповідачами, протягом вказаного періоду часу оплата вартості наданих послуг проводилась частково, що підтверджується довідкою про заборгованість №31/03 від 11.03.2011 року.
Відповідно до п.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №572 від 08.10.1992 року власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачі, зобов»язані щомісячно оплачувати послуги з утримання будинку та прибудинкової території відповідно до тарифів затверджених рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 18.04.2008 року.
В судовому засіданні та в письмових запереченнях проти позову відповідач ОСОБА_1 на обгрунтування заперечень проти позову, посилалася на те, що позивач не має права на звернення до суду з вказаним позовом, оскільки не встановив з відповідачем договірних правовідносин, позивачем послуги з утримання будинку та прибудинкової території фактично не надаються, договору між ним та позивачем на надання послуг не укладено, в зв»язку з чим у нього не виникає обов»язку по їх оплаті.
Суд дані твердження відповідачів до уваги не приймає виходячи з наступного.
Відповідно до ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово -комунальні послуги»визначені обов»язки споживача та виконавця житлово -комунальних порслуг. Зокрема, обов»язком споживача є укладення договору на надання житлово -комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово -комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов»язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово -комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
П.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №572 від 08.10.1992 року також передбачено обов»язок власника чи наймача (орендара) квартири укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору.
З наведеного вбачається, що необхідність укладення договору на надання житлово -комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов»язок, а не право сторін та відсутність вказаного договору не звільняє власника квартири у багатоквартирному житловому будинку від оплати послуг, що надані виконавцем, по утриманню будинку та прибудинкової території.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Статтею 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено, що мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем. При цьому, до переліку мінімально необхідних житлово-комунальних послуг не можуть включатися послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Згідно наданих суду письмових доказів, відповідачам нараховуються плата за утримання будинків і прибудинкових територій згідно з тарифами та переліком послуг по утриманню будинків та прибудинкової території, затвердженими рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №383 від 18.04.2008 року.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій. Крім того, спори щодо задоволення претензій споживачів вирішуються в суді. Споживач має право на досудове вирішення спору шляхом задоволення пред'явленої претензії.
Згідно з вимогами ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
П. 12 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №572 від 08.10.1992 року передбачено, що балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку зокрема в разі зниження якісних показників послуг, порушення встановлених договором строків усунення несправностей або перевищення допустимих перерв у наданні послуг - шляхом зменшення розміру плати та виплати споживачеві компенсації в розмірі, встановленому законодавством.
Згідно п.13 вказаних Правил спори, що виникають під час користування приміщеннями житлових будинків, розв'язуються шляхом проведення переговорів між учасниками спору або у судовому порядку.
Таким чином, відповідачам законом надано право на звернення з претензіями щодо якості послуг та вимогою зробити перерахунок плати за них до ТОВ «Добробит», до органу виконавчої влади і органу місцевого самоврядування з відповідною заявою, а також до суду.
Відповідачами суду не надано жодних належних доказів, які б вказували на наявність її звернень до позивача, а також у відповідні органи в період часу з 01.07.2008 року по 31.10.2010 року з заявами чи скаргами про не надання, неналежне надання послуг чи проведення нарахувань з порушенням встановлених тарифів.
Враховуючи викладене, а також те, що невиконання відповідачами обов'язку щодо проведення оплати наданих послуг з утримання будинку та при будинкової території, порушує право позивача на своєчасне та повне отримання плати за надані послуги і письмовими доказами по справі підтверджується наявність боргу відповідачів з плати за утримання будинку та прибудинкової території перед ТОВ «Добробит»за період з 01.07.2008 року по 31.10.2011 року в сумі 2033 грн. 55 коп., то суд приходить до висновку, що позов є законним та обґрунтованим і підлягає задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи те, що позов підлягає задоволенню з відповідачів на користь позивача на підставі ст..88 ЦПК України необхідно стягнути сплачені витрати на інформаційно -технічне забезпечення розгляду цивільної справи та на користь держави стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст.10, 60, 79, 88, 174, 212, 213, 215 ЦПК України, ст.ст.317, 322, 526 ЦК України, ст. ст. 67, 68, 162 ЖК України, ст.ст.1, 7, 9, 15, 18, 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд,-
Позов товариства з обмеженою відповідальністю „Добробит” до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по квартирній платі - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Добробит” в солідарному порядку заборгованість по квартирній платі в сумі 2033 грн.,55 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Добробит” з кожного відповідача по 10 грн. витрат сплачених на інформаційно - технічне забезпечення розгляду цивільної справи.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь держави з кожного відповідача по 62 грн. 70 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: