Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"14" грудня 2011 р. № 2а- 14760/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Андренко Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області, третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро"
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міськрайоного управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі Харківської області, третя особа ТОВ “Супіна Агро” в якому просить суд визнати протиправною відмову Міськрайонного управління Держкомзему у м.Лозова і Лозівському районі Харківської області в реєстрації додаткових угод від 30 червня 2008 р. про розірвання договорів оренди земельної ділянки № 457 від 01 січня 2007 року, № 459 від 01 січня 2007 року; зобов'язати Міськрайонного управління Держкомзему у м. Лозова і Лозівському районі Харківської області державну реєстрацію додаткових угод від 30 червня 2008 р. про розірвання договору оренди земельної ділянки № 457 від 01 січня 2007 року та про розірвання договору оренди земельної ділянки № 459 від 01 січня 2007 року.
У судове засідання представник позивача не з"явився, та надав суду заяву, в якій адміністративний позов підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити, та слухати справу за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував пославшись на те, що означені договори були надані для реєстрації через 3 роки після їх укладання, а оскаржуваний лист від 24.10.2011 року не є відмовою у здійсненні державної реєстрації, а є за своєю суттю інформацією про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації.
Представник третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечувала пославшись на те, що угоди про розірвання договорів про оренду земельних ділянок укладено між минулим директором ТОВ “Супіна Агро” та позивачем, тоді як чинний директор ТОВ “Супіна Агро” висловлює незгоду на розірвання зазначених договорів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку призначення серія Р2 № 743310 ОСОБА_1 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,3592 га., та державного акту на право власності на земельну ділянку серія Р2 № 743308 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,5920 га., які розгодовані на території Перемозької сільської ради Лозівського району Харківської області.
01 січня 2007 р. між позивачем та ТОВ “Супіна Агро” в особі генерального директора ОСОБА_2, укладено договір оренди землі № 457 та № 319, які зареєстровано у Лозівському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії центру ДЗК. Передача земельних ділянок підтверджується актами прийому-передачі земельних ділянок.
Із досліджених в судовому засіданні копій договорів встановлено, що його дія припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін, рішенням суду, а також з інших підстав, визначених законом (п.9.3.). На виконання вказаного пункту договорів оренди земельних ділянок між позивачкою та ТОВ “Супіна Агро” укладено угоди від 30.06.2008 року б/н про розірвання договорів оренди земельної ділянки (а.с.18,19)
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України “Про оренду землі” та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003 № 174 позивачем подано до Міськрайонного управління Держкомзему в м. Лозова Лозівського району Харківської області, заяву про проведення реєстрації зазначеної угоди до договору оренди земельної ділянки з переліком необхідних документів.
За результатами розгляду вказано звернення відповідачем листом від 24.10.2011 р. позивачу повернуто вище зазначені документи та повідомлено про неможливість реєстрації зазначених угод через непідтвердження факту розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ “Супіна Агро”, а також ненаданням останнім свого примірника договору про ореаду земельної ділянки відповідачу.
Перевіряючи оскаржувані рішення та дії суб'єкта владних повноважень на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Правовідносини, пов'язані з орендою землі, регулюються певним переліком законодавчих актів, таких як: Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про оренду землі".
Згідно з ч.4 ст.124, 125,ч.5 ст.126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відносини з приводу державної реєстрації прав та їх обтяжень врегульовані Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” ст.15 якого визначено, що згідно з ст.15 якого державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів , що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Із дослідженої в судовому засіданні відповіді від 24.10.2011 року та пояснень представника відповідача встановлено, що вказаним вище листом відповідно до положень ч.2 ст.15 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” відповідач повернув документи позивачці з підстав відсутності серед доданих до заяви про реєстрацію документів другого примірника договору оренди орендаря, ТОВ “Супіна Агро” та роз'яснив необхідний перелік документів, який має бути долучений до заяви про реєстрацію.
Частиною 3 ст.16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно положень ч.1 ст.626, 654 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. За правилом ст.20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктом 162 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою КМУ України від 09.09.2009 року № 1021 визначено, що для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи: 1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; 2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки; 3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору); 4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; 5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файлу - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом.
Судом встановлено, що при розгляді заяви позивача відповідачем встановлено, ніби то, відсутності повного комплекту документів, необхідних для проведення державної реєстрації правочину з розірвання договору оренди земельної ділянки: відсутність підтвердження згоди на розірвання договору третьою особою та її відмова надати свій екземпляр договору оренди. Проте суд звертає увагу на те, що ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" покладає на відповідача обов'язок у випадку, коли документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується на відповідний строк.
Із дослідженого в судовому засіданні листа від 24.10.2011 року вбачається, що відповідачем в порушення вимог ст..22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не зупинено розгляд звернення, а повернуто позивачці заяву та долучені до неї оригінали документів.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З урахуванням вище зазначених обставин та положень ст.11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати неправомірною бездіяльність відповідача в частині не розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 30.06.2008 р. про розірвання договору оренди земельних ділянок №457 від 01.01.2007р. та № 459 від 01.01.2007 року.
З метою забезпечення повного захисту прав позивачки у спірних правовідносинах та з урахуванням того, що в силу положень постанови КМУ від 09.09.2009р. №1021, Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою КМУ від 19.03.2008 р. №224 державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється відповідними територіальними органами Держкомзему після проведення певної процедури, на вчинення яких суд не наділений відповідними повноваженнями, суд вважає за необхідне зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у місті Лозовій та Лозівському районі Харківської області здійснити дії щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 30.06.2008 р. про розірвання договору оренди земельних ділянок №457 від 01.01.2007 р. та № 459 від 01.01.2007 року.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області, третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Супіна Агро" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міськрайонного управління Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області в частині не розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 30.06.2008 р. про розірвання договору оренди земельних ділянок №457 від 01.01.2007р. та №459 від 01.01.2007р.
Зобов'язати Міськрайонне управління Держкомзему у місті Лозовій та Лозівському районі Харківської області здійснити дії щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію додаткової угоди від 30.06.2008 р. про розірвання договору оренди земельних ділянок №457 від 01.01.2007р. та №459 від 01.01.2007р.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2011 року.
Суддя < Текст > Спірідонов М.О.
< Текст >