Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
20 грудня 2011 р. № 2-а- 12857/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Волошина Д.А.
за участю секретаря судового засідання Боклаг А.С.
представника позивача -ОСОБА_1, відповідача -не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Мельникове" до Валківської районної державної адміністрації Харківської області про оскарження бездіяльності,-
Позивач, Приватне сільськогосподарське підприємство "Мельникове", звернулось до суду з позовом до Валківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому, просив суд бездіяльність Валківської районної державної адміністрації в особі першого заступника голови цієї адміністрації при вирішенні питання про затвердження технічної документації про надання ПСП “Мельникове” в оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га визнати протиправною; зобов'язати Валківську районну державну адміністрацію розглянути і прийняти рішення про затвердження технічної документації і оформлення ПСП “Мельникове” документів на оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 18 квітня 2005 року Розпорядженням № 128 Валківської районної державної адміністрації Харківської області було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ПСП «Мельникове» на виконання даного розпорядження позивачем був розроблений проект відведення земельної ділянки площею 29,9957 га, який був погоджений в установленому законом порядку та наданий Валківській районній державній адміністрації Харківської області для затвердження та укладання договору оренди землі. Листом № 01-11/1388 від 05.08.2010 року відповідач повідомив, що не може оформити право користування земельною ділянкою, оскільки таке оформлення здійснюється за результатами проведення аукціону (земельних торгів), однак законодавством порядок проведення таких торгів не врегульовано, а отже їх проведення є неможливим.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд позов задовольнити.
Відповідач двічі в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заперечення на позов в яких просив вирішити справу на розсуд суду за відсутності представника.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не з'явився в судове засідання двічі, витребуваних судом документів не надав, поважних причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.
Суд, заслухавши представника позивача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступні обставини.
Розпорядженням Валківської районної державної адміністрації Харківської області № 128 від 18.04.2005 року було надано дозвіл ПСП «Мельникове» на розробку проекту відведення земельної ділянки загальною площею 94,07 га, в тому числі з запасу земель сільськогосподарського призначення 20,4 га та з земель не витребуваних земельних часток (паїв) 73,67 га на території Мельниківської сільської ради.
Розпорядженням Валківської районної державної адміністрації Харківської області № 456 від 29.08.2007 року внесено зміни до розпорядження № 128 від 18.04.2005 року «Про дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки ПСП «Мельникове» для подальшого надання в оренду» в редакції розпорядження № 525 від 28.11.2005 року «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації» виклавши п. 1 в новій редакції : Дати дозвіл ПСП «Мельникове» на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок загальною площею 103,96 га, з них 29,9957 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та 73,9650 га з земель не витребуваних земельних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мельниківської сільської ради.
ПСП «Мельникове» було розроблено землевпорядну документацію на земельну ділянку площею 29,9957 га, що не заперечувалось відповідачем в запереченнях на позов та погоджено висновком Валківського районного відділу земельних ресурсів від 09.07.2007р., висновком відділу містобудування та архітектури Валківської районної державної адміністрації Харківської області від 09.07.2007р.
Листом № 01-11/1388 від 05.08.2010 року Валківська районна державна адміністрація Харківської області на заяву ПСП «Мельникове» від 19.07.2010р. про надання земельної ділянки загальною площею 29,9957 га в тимчасове користування на умовах оренди повідомила, що сьогоднішній день не може оформити право користування земельною ділянкою, оскільки таке оформлення здійснюється за результатами проведення аукціону (земельних торгів), однак законодавством порядок проведення таких торгів не врегульовано, а отже їх проведення є неможливим, в зв'язку з чим не може затвердити технічну документацію із землеустрою та надати її в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Мельниківської сільської ради.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з частиною першою статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування. Згідно з частиною третьою статті 123 ЗК (у редакції станом до 16 вересня 2008 року) юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки (частина п'ята статті 123 ЗК).
Враховуючи, що земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, що не заперечується відповідачем в своїх запереченнях та підтверджується технічною документацією суд приходить до висновку, що надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки на час виникнення спірних правовідносин здійснювалась на підставі рішення органу виконавчої влади, що є його виключною компетенцією відповідно до вимог Конституції України та Земельного кодексу України.
Відповідно до абз. 3 пункту 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Тобто за змістом цієї норми Земельного кодексу України прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, які фактично направленні на узгодження сторонами в порядку, визначеному законодавством, що діяло на момент виникнення цих відносин, однієї із істотних умов договору оренди землі - об'єкту оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки), яка є складовою при визначенні розміру орендної плати, виключає в подальшому необхідність проведення земельних торгів (аукціону), метою яких є формування найвигіднішої ціни оренди.
Відповідно до ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України в редакції чинній на момент надання відповіді передбачає, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України) Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. (ч. 10 ст. 123 ) Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. (ч.11 ст. 123)
З заперечень відповідача вбачається, що Комісія з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою була створена 02.12.2011 року № 762 «Про утворення комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою в Валківському районі», тобто після звернення позивача з відповідною заявою.
Аналіз положень законодавства, яке регулює спірні відносини, дає підстави дійти висновку, що рішення відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, прийняте до 1 січня 2008 року в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України, було підставою для розгляду заяви в порядку встановленому ст. 123 Земельного кодексу України та прийняття органом виконавчої влади рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки або відмову в її затвердженні, згідно з пунктом 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.
Відповідачем не надано суду рішення прийнятого відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, отже вимоги позивача про визнання бездіяльності протиправною підлягають задоволенню.
Щодо вимоги зобов'язати Валківську районну державну адміністрацію розглянути і прийняти рішення про затвердження технічної документації і оформлення ПСП “Мельникове” документів на оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача вчинити ті дії, які віднесені до його компетенції згідно ст. 123 Земельного кодексу України.
Однак, кожний державний орган, суб'єкт владних повноважень діє самостійно в межах визначеної йому компетенції, не має права передавати (делегувати) свої повноваження, крім визначених законом випадків. Суд не може перебирати на себе повноваження інших суб'єктів владних повноважень та зобов'язувати їх приймати рішення, які входять до їх компетенції.
На підставі викладеного, позовні вимоги про зобов'язання розглянути і прийняти рішення про затвердження технічної документації і оформлення ПСП “Мельникове” документів на оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області не підлягають задоволенню.
Суд також вважає за необхідне при вирішенні спору керуватись ст.11 та абз.2 ч.2 ст.162 КАС України та задля повного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Валківську районну державну адміністрацію розглянути питання про затвердження технічної документації та оформлення Приватному сільськогосподарському підприємству “Мельникове” документів на оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 7-11, 71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Мельникове" до Валківської районної державної адміністрації Харківської області про оскарження бездіяльності - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Валківської районної державної адміністрації в особі першого заступника голови цієї адміністрації при вирішенні питання про затвердження технічної документації про надання Приватному сільськогосподарському підприємству “Мельникове” в оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га.
Зобов'язати Валківську районну державну адміністрацію розглянути питання про затвердження технічної документації та оформлення Приватному сільськогосподарському підприємству “Мельникове” документів на оренду земельної ділянки розміром 29,9957 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 грудня 2011 року.
Суддя Волошин Д.А.