Харківський окружний адміністративний суд
м. Харків
20 грудня 2011 р. справа № 2а- 14225/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Сагайдак В.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Шевченка І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 - громадянина Росії до Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в Харківській області про скасування рішення,-
Позивач, ОСОБА_1 - громадянин Росії, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в Харківській області щодо видворення позивача з України; скасувати рішення Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в Харківській області щодо заборони в'їзду ОСОБА_1 в Україну терміном на 5 років.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що у серпні 2011 року співробітниками СГІРФО Київського РВ ХМУ ГУ МВС України його було притягнено до адміністративної відповідальності за ст.203 КУпАП за порушення правил перебування іноземців на території України. Позивач сплатив штраф і мав намір добровільно виїхати з України, але 18.08.2011 року посадовими особами УСГІРФО ГУ МВС України в Харківській області було прийняте рішення про видворення позивача за межі території України із забороною подальшого в'їзду терміном на 5 років. Позивач, посилаючись на ст.9, 29 "Загальної декларації прав людини", зазначає, що такі дії УСГІРФО ГУ МВС України в Харківській області по прийняттю рішення про видворення позивача за межі території України із забороною подальшого в'їзду терміном на 5 років суперечать принципам юридичної відповідальності осіб та нормам міжнародного права.
Відповідач надав до суду заперечення, в яких проти позову заперечував у повному обсязі та зазначив, що позивач, ОСОБА_1, жодного разу до компетентних органів з приводу реєстрації не звертався, тобто протягом майже півроку знаходиться на території України нелегально, у зв'язку з чим був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.203 КУпАП. Також відповідач зазначив, що згідно зі ст.4 Закону України "Про імміграцію" позивач не входить до категорії іммігрантів, яким надається дозвіл на отримання посвідки на постійне місце проживання на території України. Так, 18.08.2011 року керівництвом ГУ МВС України в Харківській області було затверджено рішення про видворення з території держави із подальшою забороною в'їзду в Україну терміном на 5 років відносно громадянина Росії ОСОБА_1 із зобов'язанням покинути територію держави до 23.08.2011 року, але в установлений строк територію України не покинув.
Позивач, ОСОБА_1, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про відкладення розгляду справи, в якій не зазначив жодних причин своєї відсутності у судовому засіданні, тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, проти позову заперечував, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18.08.2011 року керівництвом ГУ МВС України в Харківській області було затверджено рішення про видворення за межі України громадянина Росії ОСОБА_1 з подальшою забороною в'їзду в Україну терміном на 5 років, із зобов'язанням покинути територію держави до 23.08.2011 року, яке затверджено першим заступником начальника ГУМВС України в Харківській області (а.с.22).
Вказаним рішенням встановлено, що громадянин Росії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець Грузії, паспортний документ №2506783104, виданий 19.01.2007 року безстроково, прибув в Україну в 2010 році через КПП «Тополі»з метою працевлаштування, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, та підробляє продавцем верхнього одягу в ТЦ «Барабашова», але відповідний дозвіл на працевлаштування у нього відсутній. Близьких родичів серед громадян України, свого житла та законного засобу існування, достатнього для забезпечення свого перебування в Україні, не має.
Згідно отриманої відповіді за інформаційно-обліковою базою «Аркан» щодо перетину Державного кордону України громадянином Росії ОСОБА_1, в період часу з 01.01.2011 року по 25.07.2011 року держаний кордон не перетинав (а.с.25).
Крім того, позивач жодного разу до компетентних органів з приводу продовження реєстрації не звертався, тобто знаходиться на території України вже більше, ніж 90 днів, нелегально.
Згідно ст. 28 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” від 04.02.1994 року №3929 (діяв на час виникнення спірних правовідносин), правила в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Відповідно до п. 19 Постанови КМУ №1074 від 29.12.1995 року «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію» іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності.
08.08.2011 року Київським районним судом м. Харкова була винесена постанова по справі №2018/3-4780/11, якою ОСОБА_1 був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.203 КУпАП та підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу (а.с.24).
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
18.08.2011 року керівництвом ГУ МВС України в Харківській області було затверджено рішення про видворення за межі України громадянина Росії ОСОБА_1 з подальшою забороною в'їзду в Україну терміном на 5 років, із зобов'язанням покинути територію держави до 23.08.2011 року, яке затверджено першим заступником начальника ГУМВС України в Харківській області Островерхом О.О.
Статтею 4 Закону України "Про імміграцію" визначена категорія іммігрантів, яким надається дозвіл на імміграцію в Україні.
Вищевказаним рішенням встановлено, що ОСОБА_1 не має підстав для отримання громадянства України та постійне місце проживання на території України. З питань отримання статусу біженця до відділу національностей та міграції Харківської обласної державної адміністрації не звертався. До кримінальної відповідальності не притягувався, в розшуку не перебуває. Близьких родичів серед громадян України, свого житла та законного засобу існування, достатнього для забезпечення свого перебування в Україні, не має, тобто підстави для подальшого перебування на території України у позивача відсутні. На теперішній час перебуває на території України нелегально.
Суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.1 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, позивач, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1, має правовий статус іноземця.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. При цьому, в силу ч.5 ст.2 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” на іноземців, а отже і на позивача, покладено обов'язок поважати та дотримуватись Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивачем було порушено порядок перебування іноземців на території України через перевищення строку такого перебування для іноземців з країн з безвізовим порядком в'їзду та проживання не за адресою реєстрації.
Отже рішення, прийняте 18.08.2011 року керівництвом ГУ МВС України в Харківській області, про видворення за межі України громадянина Росії ОСОБА_1 з подальшою забороною в'їзду в Україну терміном на 5 років, із зобов'язанням покинути територію держави до 23.08.2011 року є обґрунтованим та відповідає вимогам ч.3 ст.2 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - громадянина Росії до Управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУ МВС України в Харківській області про скасування рішення - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 23.12.2011 року.
Суддя (підпис)< > Сагайдак В.В.
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< > В.В.Сагайдак< >