07 листопада 2011 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1670/8312/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.
при секретарі - Протас О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови, -
18 жовтня 2011 року позивач Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про скасування постановипро накладення штрафу в розмірі 680,00 грн. за невиконання без поважних причин рішення суду щодо проведення перерахунку та виплати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачених ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає, що вказана постанова винесена без врахування дійсних обставин справи, суперечить вимогам чинного законодавства, а також винесена в порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження". Зазначає, що рішення суду в частині перерахунку невиплачених стягувачеві коштів виконано Управлінням у встановлений державним виконавцем строк. Що стосується невиконання рішення суду в частині виплати недоплачених коштів, позивач посилається на те, що вказані кошти не передбачені Державним бюджетом, а тому вони не перераховані УПФУ для подальшої їх виплати пенсіонерам. Крім того, вважає поважною причиною невиконання Управлінням рішення суду в повному обсязі відсутність повноважень щодо виплати недоплачених коштів, у зв'язку з чим вважає, що постанова про накладання штрафу є передчасною та підлягає скасуванню.
Позичав у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, надав заперечення на позовну заяву та клопотання в якому просив розглядати справу без уповноваженого представника.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області від 25.06.2011 року було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа, виданого Карлівським районним судом Полтавської області по справі №2-а-56/11, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду в Карлівському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії, встанолено ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за період з 18.10.2010 року по 03.06.2011 року.
Державним виконавцем копія постанови про відкриття виконавчого провадження надіслана сторонам виконавчого провадження для відома, проте, як вбачається з матеріалів справи, рішення суду у встановлений для добровільного виконання строк боржником виконано не було, інформація щодо перерахунку та виплати пенсії, виконання ним судового рішення на користь стягувача не надано.
Крім того, УПФУ в Карлівському районі Полтавської області в позовній заяві зазначає щодо проведення перерахунку коштів стягувачу згідно рішення суду. Справу з проведеним перерахунком зазначених виплат надіслано за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для вирішення питання про здійснення нарахування та виплати недоплачених відповідно до судового рішення коштів. Проте ніяких підтверджуючих доказів направлення пенсійної справи стягувача до Управління з нарахування та виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області суду не надано.
06.10.2011 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 680,00 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин та встановлено новий строк для виконання рішення, проте Управлінням Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області рішення суду у повторно встановлений для добровільного виконання строк виконано не було, будь - якої інформації щодо виконання ним судового рішення на користь стягувача не надано.
Встановлено, що на момент винесення оскаржуваної постанови та на час розгляду справи в суді, рішення суду за виконавчим листом не виконано, інформація щодо вжиття заходів та доказів виконання рішення у повному обсязі до підрозділу примусового виконання рішень не надходила.
Згідно ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" (надалі - Закон) державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії; здійснити заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом.
У відповідності до ч. 2 ст. 30 Закону державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.
Відповідно до ст. 75 Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.
У відповідності до ст. 89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Постанова державного виконавця про накладення штрафу може бути оскаржена до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або до суду в 10-денний строк.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника у подвійному розмірі. При подальшому невиконанні рішення боржником державний виконавець порушує клопотання перед судом про кримінальну відповідальність боржника відповідно до закону.
Посилання позивача, як на підставу, яка обґрунтовує поважність причин невиконання Управлінням рішення суду в повному обсязі, на відсутність повноважень щодо виплати присуджених судовим рішенням коштів, є безпідставною, оскільки судом постановлено рішення про зобов'язання вчинити дії на користь стягувача саме Управлінням Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області, яке являється боржником у виконавчому провадженні, а тому відповідач відповідно до покладених на нього обов'язків правомірно вжив примусові виконавчі дії, а саме - виніс постанову про накладення штрафу на боржника (позивача), який визначений судовим рішенням.
Таким чином, суд, оцінивши докази, наявні у справі, приходить до висновку, що державний виконавець при винесенні постанови про накладання штрафу від 06.10.2011 року діяв правомірно, в межах наданих повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому будь-які законні підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Карлівському районі Полтавської області до Підрозділ примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2011 року.
Суддя Г.В. Костенко