Справа № 2а/1570/11006/2011
28 грудня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванова Е.А.
секретар Чиженко А.О.
за участю представників: позивача ОСОБА_1 (за довіреністю)
відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністями)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Одеського обласного центру зайнятості про продовження терміну ревізії, -
Контрольно-ревізійне управління в Одеській області звернулось до суду з позовом до Одеського обласного центру зайнятості, в якому позивач просить продовжити термін проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Одеського обласного центру зайнятості строком на 15 робочих днів з 18 січня 2010 року по 07 лютого 2012 року.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що на виконання плану державної фінансової інспекції України та Плану контроль-ревізійної роботи апарату КРУ в Одеській області проводиться ревізія фінансово-господарської діяльності Одеського обласного центру зайнятості за 2009, 2010 роки та 9 місяців 2011 року. Ревізія розпочата з 24.10.2011 року та призупинялась з 23.11.2011 по 13.12.2011 року, з 16.12.2011 року для проведення зустрічних звірок. Останній день ревізії припадає на 17.01.2012 року. Під час проведення ревізії Одеського обласного центру зайнятості виникла необхідність у продовженні проведення ревізії, що пов'язано з проведенням зустрічних звірок з питань проведення навчання безробітних громадян. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду та просив задовольнити його позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні та надав до суду заперечення у письмового вигляді, які мотивовані тим, що, оскільки ревізія фінансово-господарської діяльності є плановою, позивач заздалегідь був обізнаний з програмою ревізії та передбачав значний обсяг питань, які необхідно перевірити. Таким чином, відповідач зазначав, що оскільки ревізія є плановою, позивач мав заздалегідь, при складанні плану ревізії, визначити достатню кількість ревізорів, враховуючи кількість питань, які підлягають перевірці та значний обсяг ресурсів об'єкту контролю, своєчасно та ефективно організувати роботу перевіряючих з тим, щоб строки планової ревізії було дотримано згідно вимог Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні». Крім того, представник відповідача у своїх запереченнях зазначав, що загальний строк ревізії не повинен перевищувати 60 робочих днів та враховуючи, що перевірка розпочата 24.10.2011 року, останнім 60-м днем є 17.01.12 року, а тому продовження термінів після 17.01.2012 року є неможливим. Також представник відповідача зазначав, що незважаючи на те, що чинним законодавством України передбачено продовження термінів проведення ревізії на підставі судового рішення, право на звернення органу державної контрольно-ревізійної служби до суду з позовом про продовження термінів проведення ревізії не передбачено жодним нормативно-правовим актом. Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні».
Відповідно до частини 1, 2 та 3 статті 2 Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі -підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.
Порядок проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби визначено статтею 11 Закону.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі -підконтрольні установи), а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання, визначено Порядком проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (надалі «Порядок»).
Пунктом 3 Загальної частини Порядку дано визначення поняття - планова виїзна ревізія - це ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані контрольно-ревізійної роботи контролюючого органу і проводиться за місцезнаходженням такої підконтрольної установи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться ревізія, не частіше ніж один раз на календарний рік.
Пунктом 3 Загальної частини Порядку встановлено, що фінансово-господарська діяльність об'єкта контролю - сукупність рішень, дій та операцій, які об'єкт контролю приймає та здійснює в частині володіння, використання та розпорядження фінансовими ресурсами, необоротними та іншими активами.
Згідно з частиною 1, 2 статті 11 Закону плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.1.2.3. Плану контрольно ревізійної роботи апарату КРУ в Одеській області на 4 квартал 2011 року, затвердженого наказом КРУ в Одеській області від 08.09.2011 року (а.с.7) та на підставі направлень на перевірку № 1339 від 24.10.2011 року (а.с.13), № 1337 від 24.10.2011 року (а.с.14), № 1335 від 24.10.2011 року (а.с.15) було розпочато проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Одеського обласного центру зайнятості за 2009, 2010 та 9 місяців 2011 року. Перевірка розпочата 24.10.2011 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про контрольно-ревізійну службу в Україні», право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Відповідно до пункту 8 розділу «Організація і проведення ревізій»Порядку орган служби, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об'єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об'єкту контролю повідомлення.
Судом встановлено, що директора Одеського обласного центру зайнятості Гаценка С.В. було повідомлено про проведення планової ревізії із зазначенням дати початку та закінчення проведення ревізії листом від 12.10.2011 року № 15-041-34-14/9401 (а.с.11-12).
Вказаний лист -повідомлення про проведення ревізії був отриманий головним бухгалтером Одеського обласного центру зайнятості, про що свідчить її підпис у нижньому правому кутку листа (а.с.12).
Відповідно до частини 10 статті 11 Закону тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.
Згідно з пунктом 11 розділу «Організація і проведення ревізій»Порядку на проведення ревізії контролюючого органу на кожну посадову особу контролюючого органу та залученого спеціаліста оформляється в двох примірниках направлення встановленого Держфінінспекцією зразка.
Відповідно до частини 14 статті 11 Закону посадові особи органу державної контрольно-ревізійної служби вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку: направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної контрольно-ревізійної служби, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної контрольно-ревізійної служби, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної контрольно-ревізійної служби, скріпленого печаткою органу державної контрольно-ревізійної служби; копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу.
Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної контрольно-ревізійної служби до проведення ревізії.
Судом встановлено, що 24.10.2011 року КРУ в Одеській області розпочало ревізію фінансово-господарської діяльності Одеського обласного центру зайнятості на підставі направлень № 1339 від 24.10.2011 року (а.с.13), № 1337 від 24.10.2011 року (а.с.14), № 1335 від 24.10.2011 року (а.с.15), запланований строк ревізії - з 24.10.2011 року по 25.11.2011 року.
Пунктом 16 розділу «Організація і проведення ревізій»Порядку визначено, що ревізія проводиться шляхом: документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною та фінансовою звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником; фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних спеціалістів. Посадові особи контролюючого органу мають право вимагати від керівників об'єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб контролюючого органу та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб'єкта господарювання - виконавців робіт.
Відповідно до пункту 22 розділу «Організація і проведення ревізій»Порядку планова виїзна ревізія може бути зупинена у разі необхідності проведення значної кількості зустрічних звірок, без завершення яких неможливе якісне проведення ревізії в межах встановленої Законом тривалості, а також за обґрунтованим зверненням об'єкта контролю і погодженням з керівником підрозділу контролюючого органу. При цьому ревізія повинна бути закінчена протягом 60 робочих днів. Рішення про зупинення та поновлення планової виїзної ревізії приймає керівник контролюючого органу за письмовим поданням посадової особи контролюючого органу, що проводить ревізію. У разі зупинення ревізії на строк понад 3 робочих дні контролюючий орган надсилає об'єкту контролю та органу, який ініціював проведення ревізії, письмове повідомлення про дату зупинення ревізії.
Судом встановлено, що КРУ в Одеській області листом від 23.11.2011 року № 15-041-34-14/10856 повідомило директора Одеського обласного центру про зупинення ревізії з 23.11.2011 року у зв'язку з проведенням зустрічних звірок (а.с.16).
Листом від 13.12.2011 року № 15-041-34-14/11486 КРУ в Одеській області повідомило директора Одеського обласного центру зайнятості про поновлення перевірки (а.с.17).
Листом від 16.12.2011 року КРУ в Одеській області повідомило директора Одеського обласного центру зайнятості про зупинення ревізії з 16.12.2011 року у зв'язку з проведенням зустрічних звірок та зазначило, що про термін поновлення ревізії буде повідомлено додатково (а.с.18).
Судом встановлено, що згідно доповідної заступника начальника відділу інспектування в соціальній сфері, культури та туризму КРУ в Одеській області Буянової О.В. в період з 16.12.2011 року по 20.01.2012 року планується проведення трьох зустрічних звірок та станом на 27.12.2011 року триває зустрічна звірка з ПП «Гранд Стиль»з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались з Одеським обласним центром зайнятості для з'ясування їх реальності та повноти відображення об обліку, об'єм перевіряємих коштів 24 % від об'єму виконаних робіт.
Проведення зустрічної перевірки ПП «Гранд Стиль»підтверджується відповідним направленням № 1672 від 27.12.2011 року, згідно якого перевірка ПП «Гранд Стиль»проводитиметься у період з 27.12.2011 року по 20.01.2012 року.
Відповідно до частини 12 статті 11 Закону подовження термінів проведення планової або позапланової виїзної ревізії можливе лише за рішенням суду на термін, що не перевищує 15 робочих днів для планової виїзної ревізії та 5 робочих днів для позапланової виїзної ревізії.
Відтак, КРУ в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом про подовження терміну проведення ревізії Одеського обласного центру зайнятості строком на 15 робочих днів з 18 січня 2012 року по 07.02.2012 року.
При прийняті рішення, суд також враховує значний обсяг фінансування з Державного бюджету об'єкту контролю, що складає 713 878 110 грн., з яких вартість виконаних будівельно-монтажних робіт складає 91 228 890 тис. грн.. та станом на 16.12.2011 року залишилось перевірити 39 700 000 грн.
На підставі викладеного, суд вважає, що представником позивача було надано суду достатньо доказів, підтверджуючих необхідність продовження терміну проведення планової виїзної ревізії.
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача стосовно того, що оскільки ревізія є плановою та термін її проведення складає 30 календарних днів, то позивач повинен був заздалегідь забезпечити достатню кількість ревізорів, враховуючи великий обсяг питань, які підлягають перевірці, у зв'язку з тим, що відповідач не надав до суду жодного доказу того, що позивач не приймав заходів щодо здійснення планової ревізії у встановлений тридцяти денний строк, а також у зв'язку з тим, що законодавство дозволяє продовжити термін проведення перевірки за рішенням суду.
Суд також не приймає до уваги твердження представника відповідача стосовно того, що 17.01.2012 року закінчується 60-ти денний строк, встановлений для проведення ревізії у випадку її зупинення, оскільки представник відповідача, наголошуючи на вищезазначеному, не врахував те, що ревізія двічі зупинялась, а час, протягом якого проведення ревізії було зупинено не враховується в загальний строк її проведення.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи, вимоги чинного законодавства України, оцінивши наведені представником КРУ в Одеській області обставини щодо наявності підстав для подовження терміну планової ревізії відповідача на предмет їх обґрунтованості та об'єктивності, суд дійшов висновку про те, що представником позивача наведено достатньо переконливих доказів, які свідчать про обгрунтованість позовних вимог та наявності підстав для подовження терміну проведення планової ревізії Одеського обласного центру зайнятості.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню в повному обсязі, а відповідач не довів суду ті обставини, на які посилався в своїх запереченнях проти позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
Позов Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Одеського обласного центру зайнятості задовольнити.
Продовжити термін проведення Контрольно-ревізійним управлінням в Одеській області планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Одеського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491435, місцезнаходження : вул.Адмірала Лазарева 10) на 15 робочих днів з 18 січня 2012 по 07 лютого 2012р.
Постанова набирає законної силі відповідно до ст..254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 29.12.2011 року.
Суддя Е.А.Іванов
29 грудня 2011 року