Справа № 2а/1570/7531/2011
19 грудня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
при секретарі судового засідання: Легенченко О.А.,
за участю сторін:
від позивача представник -ОСОБА_1, за довіреністю
від відповідача представник - ОСОБА_2, за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Авіакомпанії «Південні авіалінії»до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання акту перевірки №95 від 28.03.2011 року недійсним., -
До суду з адміністративним позовом звернулася Авіакомпанія «Південні авіалінії»до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання акту перевірки №95 від 28.03.2011 року недійсним.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що за результатами проведеної фахівцями Фонду соціального захисту інвалідів перевірки, щодо дотримання позивачем вимог ст. ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інваліді в Україні»був складений акт перевірки №95 від 28.03.2011 року, згідно висновку якого в Авіакомпанії «Південні авіалінії»працевлаштовані три інваліди (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5), при нормативі робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості п'яти осіб.
Позивач не згоден з прийнятим актом, оскільки при проведенні перевірки відповідачем не прийнято до уваги ще двох інвалідів ОСОБА_6, ОСОБА_7, які у період, що перевірявся офіційно працювали на підприємстві, але з невідомих причин не надали позивачу документи, що підтверджують статус інвалідності. Позивач посилається на те, що Законом України «Про основи соціальної захищеності інваліді в Україні»не передбачено, що підприємство повинно вимагати від інваліда проходження щорічної медичної комісії щодо підтвердження статусу інвалідності та надання підприємству відповідного медичного висновку.
Представник позивача у відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях (а.с.36-37).
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28 березня 2011 року фахівцями Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було проведено перевірку Авіакомпанії «Південні авіалінії»з питань дотримання ним вимог статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за результатами якої був складений акт перевірки №95 від 28.03.2011 року(а.с. 6-7), яким встановлено, що позивачем у 2010 році не був дотриманий норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме: Авіакомпанія «Південні авіалінії»повинна була створити п'ять робочих місць для працевлаштування інвалідів, але створила лише три.
Згідно з вимогами статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.
Кількість інвалідів-штатних працівників, які відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»мали бути працевлаштовані на підприємстві позивача у 2010 році складає п'ять інвалідів.
Проте з вищевказаного акту перевірки вбачається, що у 2010 році на підприємстві відповідача працювали лише три інваліда.
Як вбачається з ч. 3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991р. №875-XI (зі змінами та доповненнями) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч. ч. 2, 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Судом не приймається до уваги посилання представника позивача на те, що відповідачем при проведенні перевірки не прийнято до уваги двох працюючих інвалідів ОСОБА_6, ОСОБА_7, які у період, за який проводилася перевірка офіційно працювали на підприємстві, але з невідомих причин не надали позивачу документи, що підтверджують статус інвалідності, оскільки відповідно до Порядку проведення перевірки підприємств, установ організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого Постановою КМУ №70 від 31.01.2007 року, роботодавець зобов'язаний надавати уповноваженій посадовій особі відділення Фонду для ознайомлення і перевірки у тому числі копії документів, що підтверджують інвалідність працівників.
Також, судом не приймається до уваги посилання позивача на той факт, що ОСОБА_7 та ОСОБА_6 на період перевірки мали статус інвалідів, оскільки відповідно до довідки МСЕК, ОСОБА_7 інвалідність була встановлена до 01.01.2009 року, та подовжена до кінця 2009 року, яка була знята та знову подовжена лише 31.01.2011 року, а оскільки довідка МСЕК №0744422 серії 2-18 ОД була видана інваліду при первинному огляді 31.01.2011 року, отже на протязі 2010 року ОСОБА_7 не мав статусу інваліда, а щодо ОСОБА_6, суд прийшов до висновку, що позивачем при проведенні перевірки та у судовому засіданні не були надані документи, що підтверджують її інвалідність у 2010 році.
Позивачем не були надані суду документи, що спростовують висновки оскаржуваного акту.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 94 КАС України.
Відповідно до ст.ст. 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, ч.4 ст.20 Закону України “Про зайнятість населення”, та керуючись ст.ст. 2,4,71, 86,94, 158-163, 254 КАС України суд, -
У задоволенні позовних вимог Авіакомпанії «Південні авіалінії»до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання акту перевірки №95 від 28.03.2011 року недійсним -відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 22 грудня 2011 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно:
Суддя Л.Р. Юхтенко