Справа № 2а/1570/1130/2011
16 грудня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Іванова Е.А.
секретар Чиженко А.О.
за участю: представників: позивача ОСОБА_1 (за довіреністю)
відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Українське дунайське пароплавство»про стягнення 17000 грн,
Перший заступник прокурора Приморського району м. Одеси звернувся до суду в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Українське дунайське пароплавство»в якому просить стягнути з останнього 17000 грн. штрафних санкцій.
Свої позовні вимоги мотивував тим, що згідно журналу особливої інформації за 2010 рік встановлено, що в порушення вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», та глави 3 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів»ВАТ «Українське дунайське пароплавство»не оприлюднило у загальнодоступній базі ДКЦПФР протягом двох робочих днів особливу інформацію про зміни у складі посадових осіб, які відбулися згідно наказу Міністра транспорту та зв'язку України від 16.04.2010 року №117-О. На підставі викритого правопорушення у відношенні ВАТ «Українське дунайське пароплавство»був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 419-ОД від 28.07.2010 року, відповідно до якого винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 416-ОД від 12.08.2010 року. Цією постановою відповідач підлягає фінансової санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. В зв'язку з тим, що ВАТ «Українське дунайське пароплавство» штрафну санкцію не сплатило, прокурор в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду та просить задовольнити його позовні вимоги, та стягнути з відповідача не сплачені фінансові санкції в сумі 17000 грн.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи сповіщений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав в повному обсязі.
Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно п. 1 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України за №861/2002 від 25.09.2002 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є центральним органом виконавчої влади, а позивач є її місцевим підрозділом, тому відповідно до ст. 3 КАС України спір за її участю є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Стаття 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлює повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право, зокрема: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»про вчинення правопорушення, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації належать, зокрема, відомості про зміну складу посадових осіб емітента.
Згідно п. 6 глави 2 розділу 2 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591 до інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію про зміну складу посадових осіб також у разі призначення або звільнення осіб, що виконують обов'язки посадових осіб емітента тимчасово (крім випадків, коли призначення особи виконуючою обов'язки пов'язане з відпусткою, відрядженням, хворобою посадової особи, яка безпосередньо займає відповідну посаду). Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу 2 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591 розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
Судом встановлено, що уповноваженою особою Комісії Одеського територіального управління ДКЦПФР у відношенні ВАТ «Українське дунайське пароплавство» був складений акт № 419-ОД від 28.07.2010 року, яким встановлено, що згідно журналу особливої інформації за 2010 рік ВАТ «Українське дунайське пароплавство», в порушення вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», глави 3 розділу 2 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591, а саме: ВАТ «Українське дунайське пароплавство»не оприлюднило у загальнодоступній базі ДКЦПФР протягом 2-х робочих днів особливу інформацію про зміни у складі посадових осіб, які відбулися згядно наказу Міністра транспорту та зв'язку України від 16.04.2010 року №117-О (а.с. 8).
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Судом встановлено, що на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів, начальником Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята постанова № 416-ОД від 12.08.2010 року, відповідно до якої за порушення вимог ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а також глави 3 розділу ІІ Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591 до ВАТ «Українське дунайське пароплавство»застосовано штрафну санкцію у вигляді 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 грн. (а.с.12).
Постанова про накладення штрафу була отримана 20.08.2010 року ВАТ «Українське дунайське пароплавство», про що свідчить поштове повідомлення про вручення, але у добровільному порядку штрафні санкції сплачені не були.
Відповідно до ст. 11 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Цей же розмір штрафних санкцій передбачений також п.п. 1.3. п. 1 Розділу 17 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 N 2272.
Постанова про накладення штрафу відповідачем була оскаржена в судовому порядку до Одеського окружного адміністративного суду, та згідно інформації, наданої відділом судової статистики та узагальнення судової практики Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №2а-8469/10/1570 за позовом ВАТ «Українське дунайське пароплавство»до Одеського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів була прийнята постанова від 05.11.2010 року, якою у задоволенні адміністративного позову ВАТ «Українське дунайське пароплавство»відмовлено (а.с.52-55).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Як вбачається з копії постанови від 05.11.2010 року остання набрала законної сили 12.05.2011 року, а тому обставини, встановлені нею не підлягають доказуванню при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи.
Вказаною постановою рішення про застосування штрафних санкцій не скасовано, а отже воно є чинним та підлягає виконанню.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч.2 та п.п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути суб'єкти владних повноважень, а юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, встановлених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч .4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163КАС України, суд,-
Позов Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Українське дунайське пароплавство»задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Українське дунайське пароплавство»суми штрафу 17000 грн. на р/р 31116106700014, МФО 828011, код ЕДРПОУ 23214695 УДК у Ізмаїльському районі ГУДКУ в Одеській області.
Постанова набирає законної силі відповідно до ст..254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 20 грудня 2011 року.
Суддя Е.А.Іванов
20 грудня 2011 року