Справа № 2а/1570/9067/2011
16 грудня 2011 року м.Одеса
о12год. 50хв.
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Гурченковій Г.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: представник Комінтернівського районного центру зайнятості ОСОБА_1-за довіреністю №1114/06-01/ від 28.11.2011р.
Відповідач: ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий Замостянським РВ УМВС України в Одеській області15.09.1995р.).
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченого забезпечення внаслідок умисного приховування особою обставин, які впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених законодавством про державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 2254,73грн., -
Комінтернівський районний центр зайнятості Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень (вхід.№38496/2011 від 18.11.2011р.), просить суд стягнути з ОСОБА_2 кошти витрачені на виплату допомоги по безробіттю у сумі 2254,73грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу надати заперечення на адміністративний позов у строк до 24.11.2011р.
Ухвалою суду від 24.11.2011р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 16.12.2011р.
Відповідач - ОСОБА_2, у судовому засіданні 16.12.2011р. зазначив, що позовні вимоги Комінтернівського районного центру зайнятості щодо стягнення заборгованості у сумі 2254,73грн. визнає в повному обсязі, однак наразі не взмозі погасити заборгованість в повному обсязі, з огляду на наявність скрутного фінансового становища.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Комінтернівський районний центр зайнятості Одеської області відповідно до п.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533-IIІ (зі змінами та доповненнями) є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, у зв'язку з чим виступає органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 30.05.2011р. ОСОБА_2 звернувся до Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області з відповідною письмовою заявою в якій просив надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та повідомив, що на даний час він не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує.
Відповідно до наказу Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області від 30.05.2011р. №НТ110530 ОСОБА_2 отримав статус безробітного.
Також, судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як Фізична особа-підприємець Комінтернівською районною державною адміністрацією 06.02.2002р. за реєстраційним №НОМЕР_3, про що свідчить наявна в матеріалах справи належним чином засвідчена копія Свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи, Пояснювальна записка від 29.07.2011р. за підписом ОСОБА_2, а також відповідний лист-довідка ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області (вихід.№11517/2/17 від 29.07.2011р.), з якого, зокрема, вбачається, що ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, перебуває на обліку як суб'єкт підприємницької діяльності в ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області.
На підставі вищезазначеного та відповідно до п.5 ч.2 ст.12, ч.2 ст.12, ч.1 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009р. №60/62, Методичних рекомендацій ДЦЗ від 05.07.2011р. №ДЦ-01-5089/6/6-11, листа ОЦЗ від 21.07.2011р. №2517/16/03 та акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №15 від 29.07.2011р., Комінтернівським районним центром зайнятості прийнято Наказ №136/1-0 від 29.07.2011р. за підписом Директора ОСОБА_3 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, яким було наказано -ОСОБА_4 -заступнику директора -начальнику відділу надання соціальних послуг Комінтернівського районного центру зайнятості забезпечити прийняття відповідних рішень по безробітному ОСОБА_2; ОСОБА_5 -провідному спеціалісту-юрисконсульту Комінтернівського районного центру зайнятості після затвердження добового наказу, що включає рішення про необхідність повернення коштів, рекомендованим листом направити повідомлення та витяг з добового наказу особі; у разі відмови особи добровільно відшкодувати кошти, або в разі неповернення їх у встановлений термін провідному спеціалісту-юрисконсульту Комінтернівського районного центру зайнятості звернутися до суду із позовною заявою про стягнення заборгованості.
У зв'язку з чим, Комінтернівським районним центром зайнятості Одеської області на адресу ОСОБА_2 була надіслана Претензія №503/25-05 від 29.07.2011р., яка отримана відповідачем 29.07.2011р., про що свідчить його особистий підпис на означеній Претензії.
Судом з'ясовано, що Комінтернівським районним центром зайнятості Одеської області на адресу ОСОБА_2 була надіслана претензія №503/25-05 від 29.07.2011р., у якій зазначено, що 23.05.2011року він зареєстрований в Комінтернівському центрі зайнятості, як шукаючий роботу, та 30.05.2011року -отримав статус безробітного. Згідно з п.4 ст.32 та п.1 ст.33 Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" - призначено виплату допомоги по безробіттю у розмірі встановленим законодавством. Відповідно до довідки ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області від 29.07.2011року та наданої пояснювальної записки від 29.07.2011р. ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець. Відповідно до п.(б) ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, а тому виходячи з вище вказаного Закону відповідач не може бути визнаний безробітним, так як є фізичною особою-підприємцем, у зв'язку з чим було порушено приписи Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Також, відповідача було повідомлено, що 20.07.2011року його було знято з обліку за подання неправдивих відомостей відповідно до п.20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та веденню обліку громадян, які шукають роботу безробітних», у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 повинен перерахувати на рахунок Комінтернівського РЦЗ виплачені йому кошти як допомога по безробіттю у загальному розмірі 2354,73грн. Означена претензія була отримана відповідачем 29.07.2011р., про що свідчить розписка з його особистим підписом про отримання означеної претензії.
Відповідно до п.а ч.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»вiд 01.03.1991 №803-XII (зі змінами та доповненнями), в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб.
Згідно ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №219 (зі змінами та доповненнями) для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не є найманим працівником, не уклав договір цивільно-правового характеру, не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не одержує пенсію на пільгових умовах.
Так, судом встановлено, що 30.05.2011р. ОСОБА_2 звернувся до Комінтернівського районного центру зайнятості з відповідною письмовою заявою в якій просив надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та повідомив, що на даний час він не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує, у зв'язку з чим відповідача - ОСОБА_2 було взято на облік та проведено виплату допомоги по безробіттю за період з 30.05.2011р. по 19.07.2011р. у загальній сумі 2354,73грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи бухгалтерською довідкою від 01.08.2011р.
Згідно з ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Однак, судом з'ясовано, що в порушення даного припису Закону України відповідач - ОСОБА_2 при поданні до Комінтернівського районного центру зайнятості заяви від 30.05.2011р. та на протязі всього часу виплати йому допомоги по безробіттю не повідомив, що зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та на момент подання означеної заяви не знятий з обліку, а навпаки зазначив, що в даний час він не зареєстрований як підприємець, трудовою діяльністю не займається та пенсію не отримує.
Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.14 п.п.1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. №219 (зі змінами та доповненнями) громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Також, відповідно до п.6.14. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000р. (зі змінами та доповненнями) якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не падав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, зокрема, за період з 30.05.2011р. по 19.07.2011р. відповідачу було виплачено допомогу по безробіттю у загальній сумі 2354,73грн.
Таким чином, відповідно до вищевикладеного та як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, за ОСОБА_2 рахується заборгованість по поверненню коштів отриманих, у зв'язку з безробіттям у загальному розмірі 2254,73грн.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом па підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю в сумі 2254,73грн., правомірні, документально підтверджені, відповідають приписам чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченого забезпечення внаслідок умисного приховування особою обставин, які впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених законодавством про державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 2254,73грн., задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідент.№НОМЕР_1) на користь Комінтернівського районного центру зайнятості Одеської області (67500, Одеська обл., смт.Комінтернівське, вул.Центральна,69, код ЄДРПОУ 20946127, р/р37174300900270, МФО828011, ГУ ДКУ в Одеській області) суму допомоги по безробіттю в загальному розмірі 2254(дві тисячі двісті п'ятдесят чотири)грн. 73коп.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 21 грудня 2011 року
Суддя Харченко Ю.В.