Постанова від 20.12.2011 по справі 2а-12680/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 р. № 2а-12680/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Куч Ю.М.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації», в якому просить скасувати рішення державного реєстратора від 26.09.2011 року № 1332 та зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно бетонну площадку по АДРЕСА_1. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішення державного реєстратора про відмову у реєстрації права власності на бетонну площадку по АДРЕСА_1 винесене з порушенням пунктів 2.1, 3.2 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 16 серпня 2010 року, яким визнано право власності на бетонну площадку по АДРЕСА_1, є правовстановлюючим документом, на підставі якого проводиться реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, мотивуючи це наступним.

Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язала органи державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»від 01.07.2004 року № 1952-ІV визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону № 1952-ІV систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав -Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

Відповідно до п.1 Наказу Міністерства юстиції України 07.02.2002 року № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445 ( з наступними змінами та доповненнями) «Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно»до створення єдиної системи органів державної реєстрації прав та формування Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»бюро технічної інвентаризації (далі -БТІ) здійснюють державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначений Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року № 7/5 (далі - Тимчасове положення).

Відповідно до абзацу другого пункту 2.2. розділу ІІ Тимчасового положення до заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.

Відповідальність за достовірність та повноту інформації у заяві про державну реєстрацію прав та доданих документах несе(уть) заявник (заявники).

Згідно пунктів 3.4, 3.6 розділу ІІІ Тимчасового положення за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав реєстратор БТІ приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в ній, яке містить: дату й місце прийняття рішення; найменування БТІ та прізвище, ім'я, по батькові реєстратора БТІ; дату прийняття заяви про державну реєстрацію прав та її порядковий номер; прізвище, ім'я, по батькові заявника (заявників); стислий опис об'єкта, щодо якого приймається рішення; реєстраційний номер об'єкта, щодо якого приймається рішення (за наявності); підстави винесення рішення (у разі прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав).

Рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в ній оформлюється на бланку БТІ за формою, визначеною у додатку 7, посвідчується підписом реєстратора БТІ та скріплюється печаткою БТІ.

Відповідно до пункту 3.7 розділу ІІІ державна реєстрація прав або надання відмови в ній проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з моменту прийняття реєстратором БТІ заяви про державну реєстрацію прав, без урахування терміну проведення технічної інвентаризації об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації.

Матеріалами справи підтверджено, що 10.08.2011 р. ОСОБА_2 звернувся до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське МБТІ»з заявою про державну реєстрацію прав на бетонну площадку по АДРЕСА_1, зареєстрованої за вх.№7-7208.

29.09.2011 року за вих. №1332 за підписом директора КП ЛОР «Червоноградське МБТІ» позивачу направлено рішення реєстратора ОСОБА_3 від 28.08.2010 року, з якого вбачається, що таким відмовлено в реєстрації права власності на бетонну площадку по АДРЕСА_1 по рішенню Червоноградського міського суду Львівської області від 16.08.2010 року.

Судом встановлено, що оскаржуване позивачем рішення про відмову в державній реєстрації прав оформлено не на бланку БТІ та за змістом і формою не відповідає вимогам, встановленим для такого рішення пунктом 3.6 розділу ІІІ Тимчасового положення та додатком 7 до нього (в редакції Наказу Міністерства юстиції № 1692/5 від 28.07.2010 року), а також не посвідчено підписом державного реєстратора ОСОБА_3

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржене позивачем рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»від 26.08.2010 року за вихідним №1332 від 29.09.2011 року, суд прийшов до висновку, що воно прийняте відповідачем без урахуванням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-ІV і Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року № 7/5, та з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.

Згідно із статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин, суд вважає, що позов є обґрунтованим в частині скасування рішення державного реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»від 26.08.2010 року із зазначених у мотивувальній частині постанови суду підстав.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, то така позовна вимога до задоволення не підлягає, оскільки виходячи з положень статей 105 та 162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не вправі переймати на себе повноваження та функції посадових осіб органу виконавчої влади та зобов'язувати його вчинити певні дії.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»від 26.08.2010 року за вихідним №1332 від 29.09.2011 року.

Зобов'язати Комунальне підприємство Львівської обласної ради «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації»повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 10.08.2011 року про державну реєстрацію права власності на бетонну площадку по АДРЕСА_1 на підставі рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 16 серпня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 23 грудня 2011 року.

Суддя Хома О.П.