Україна
21 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22121/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.
при секретарі Бабло В.Е.
за участі
представника позивача Соколової В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, -
Заступник прокурора Донецької області - прокурор міста Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» з позовною заявою до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 3400 за постановою Держенергонагяду від 04.07.2011 року № 02/18-12-135.
В обґрунтування позову посилається на те, що державним інспектором було видано відповідачу припис від 28.01.2011 року №02/18-06-037, яким останнього зобов'язано виконати заходи усунення порушень діючого законодавства з теплоенергетики, відповідно до акту перевірки № 02/18-06-168 від 22 червня 2011 року. Постановою № 02/18-12-135 від 04.07.2011 року було накладено на Державне підприємство «Красноармійськвугілля» штраф у сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень. Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом від 07.07.2011 р., який отримано відповідачем 12.07.2011 р. Відповідач у встановлений законодавством строк штраф не сплатив. Вважає, що ненадходження суми штрафних санкцій спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Просить суд стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до бюджету суму штрафу у розмірі 3400 грн. за постановою Держенергонагляду від 04.07.2011 року № 02/18-12-135.
Заступник прокурора Донецької області - прокурор міста Донецька у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Від нього не надходило заяв про відкладення розгляду справи. Причини неявки в судове засідання суду не відомі.
Представник позивача - Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
За таких обставин, на підставі ст.128 КАС, суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та про задоволення позову в повному обсязі виходячи з наступного.
Відповідно ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Прокурор у м. Донецьку у даному випадку представляє інтереси держави в суді, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом заяви вимог про стягнення заборгованості на користь державного бюджету.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 929 від 07.08.1996 року (далі Положення) , та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності ДП «НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, зберігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення.
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Частина 1 статті 9 зазначеного Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 статті 9 цього ж Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці:за ухиляння від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про теплопостачання», державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції.
28 січня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області Відповідачу було видано припис № 02/18-06-037, яким останнього зобов'язано виконати заходи щодо усунення порушень; строк виконання останнього - 22.04.2011 року.
21 травня 2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду - начальником державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області за невиконання припису Держенергонагляду № 02/18-06-037 від 22.04.2011 р., постановою № 02/18-12-135 від 04.07.2011 р., накладено на Державне підприємство «Красноармійськвугілля» штраф у сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн. Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом від 07.07.2011 р., який отримано відповідачем 12.07.2011 р. Постанову про накладання штрафу надіслано відповідачу листом. Відповідач у встановлений законодавством строк штраф не сплатив.
Відповідальність за порушення законодавства у сфері електроенергетики та теплопостачання визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312. Згідно пункту 5 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою.
Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи відповідачем суму штрафу не сплачено, припис від 28 січня 2011 року № 02/18-06-037 не виконано.
Враховуюче вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99,100, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Заступника прокурора Донецької області - прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення штрафу за правопорушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у розмірі 3400 за постановою Держенергонагяду від 04.07.2011 року № 02/18-12-135 - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85322, м. Димитрів, вул. Ватутіна, 1, ЄДРПОУ 32087941) до бюджету (п/р № 31113106700034, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686500, Отримувач: Державний бюджет м. Димитрова) суму штрафу у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні. Повний текст постанови виготовлено 26 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Бойко М.І.