Постанова від 27.12.2011 по справі 2а/0570/20707/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20707/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Хохленкова О.В.

при секретарі Проніні Д. С.

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Київського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька до Державного підприємства “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш”

про стягнення заборгованості в сумі 165390 грн. 27 коп.

за участю:

представника позивача: Туру В.Г.,

представника відповідача: Амельченко С.В.,

ВСТАНОВИВ :

Прокурор Київського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш”про стягнення заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України “Про наукову та науково -технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, в сумі 170261 грн. 57 коп.

В судовому засіданні представник позивача зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача 165390,27 грн. по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України “Про наукову та науково -технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є науковою установою та відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» його колишні працівники мають право на отримання пільгової пенсії. Різницю між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії призначеної за іншими законодавчими актами фінансується, залежно від рівня акредитації, за рахунок коштів підприємств, установ, організацій а також коштів Державного бюджету в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Позовна заява обґрунтована тим, що чинним законодавством України на відповідача у справі покладений обов'язок щодо фінансування витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково -технічну діяльність” та, оскільки за період липень - вересень 2011 року відповідне фінансування відповідачем не здійснювалось, виникла заборгованість в розмірі 165390 грн. 27 коп.

Просив стягнути зазначену заборгованість з відповідача.

Представник позивача в судове засідання з'явився. Позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судове засідання з'явився. Пояснив суду що установа має заборгованість перед Пенсійним фондом в зв'язку з неналежним фінансуванням установи, яке здійснюється з Державного бюджету. Не приймає до заліку суму вхідного сальдо на червень 2010 року в сумі 40197,91 грн.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.36-1 Закону України “Про прокуратуру” № ХІІ від 05.11.91 прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ч.2 ст.60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п.5 ст.4 вказаного Положення, Пенсійний Фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплата пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Державне підприємство “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш”(ЄДРПОУ 00174065) зареєстроване рішенням Донецької міської ради за юридичною адресою: 83048, м. Донецьк, вул. Університетська, 83а, взяте на облік юридичної особи як платник страхових внесків до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька.

Органом Пенсійного фонду України призначені та виплачені пенсії науковим працівникам ДП “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш”.

За період липень - вересень 2011 року на адресу ДП “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш”управлінням надсилались повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим співробітникам:

Вхідне сальдо 40197 грн. 91 коп.;

- за липень 2011 року на суму 27314 грн. 32 коп.;

- за серпень 2011 року на суму 41734 грн. 68 коп.;

- за вересень 2011 року на суму 56143 грн. 36 коп.

Загальна сума заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсій, призначених науковим співробітникам, з урахуванням вхідного сальдо в розмірі 40197 грн. 91 коп. складає 165390 грн. 27 коп.

ДП “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш” витрати на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законів в зазначеному розмірі, УПФУ в Київському районі м. Донецька не відшкодувало.

Відповідно до акту звірки від 23.12.2011 року за даними позивача заборгованість відповідача складає 165390 грн. 27 коп., а за даними відповідача його заборгованість перед позивачем складає 125192 грн. 36 коп.

Тобто неузгодженою є сума вхідного сальдо на червень 2010 року в розмірі 40197,91 грн.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.

Між сторонами склались правовідносини що регулюються Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність» та постановою КМ України від 24.03.2004 року № 372 "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Частиною 5 статті 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» встановлено що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Відповідно до п.2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується розрахунками наданими позивачем що сума заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій за період липень - вересень 2011 року сягає 165390 грн. 27 коп.

Суд не приймає заперечення відповідача щодо вхідного сальдо в сумі 40197 грн. 91 коп., тому що ця сума складається з недоїмок по різним районним управлінням Пенсійного фонду за березень - червень 2010 року.

Дійсно листом № 05-93 від 18.05.2010 року відповідач звернувся к позивачу за роз'ясненням щодо виплати пенсій ОСОБА_3 по Ворошиловському району м.Донецька, ОСОБА_4 по Пролетарському району м.Донецька та ОСОБА_5 по Київському району м.Донецка.

Позивачем була надана відповідь листом № 7307/02 від 02.06.2010 року що повідомлення по ОСОБА_3 та ОСОБА_4 були спрямовані в управління Пенсійного фонду Ворошиловського та Пролетарського району м.Донецька для подальшого розгляду та уточнення. Щодо розміру пенсії ОСОБА_5 позивач зазначив що рішенням суду від 22.08.2003 року йому був зроблений перерахунок пенсії з 28.01.2003 року по 30.04.2009 року.

Таким чином, у суду немає підстав не враховувати суму вхідного сальдо в розмірі 40197 грн. 91 коп. при розрахунку заборгованості відповідача по відшкодуванню пільгових пенсій.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-11, 94, 112, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов прокурора Київського району м.Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька до Державного підприємства “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш” про стягнення заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України “Про наукову та науково -технічну діяльність”і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, в сумі 165390 грн. 27 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства “Донецький державний науково-дослідний проектно-конструкторський інститут комплексної механізації шахт “Дондіпровуглемаш” ЄДРПОУ 00174065, юридична адреса: 83048, м. Донецьк, вул. Університетська, 83а, р/р 260023121 ДОД АППБ Аваль МФО 335076 на користь Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька, 83007, м.Донецьк, вул.Жмури, 1 р/р 37196054000517 у ГУДКУ у Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 21955766 заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про наукову та науково -технічну діяльність”і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законів, в сумі 165390 (сто шістдесят п'ять тисяч триста дев'яносто ) гривень 27 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні в присутності представників сторін.

Суддя Хохленков О.В.