Постанова від 20.12.2011 по справі 2а/0570/21582/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/21582/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретарі Бебешко Ю.О.

за участю

представника позивача ОСОБА_1, що діє за дов. від 17.05.2011 р.,

представник відповідача ОСОБА_2, що діє за дов. від 21.11.2011 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» до Головного управління Держкомзему у Донецької області про скасування приписів № 028804 від 05 травня 2009 рку та № 030451 від 05 травня 2009 року,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держкомзему у Донецькій області про скасування приписів, мотивуючи свої вимоги тим, що у жовтні 2009 р. позивачем було отримано акт оперативної перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 04.09.2009 р.

Не погодившись із вказаним актом підприємством були направлені на адресу Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області заперечення до актів перевірки від 04.09.2009 р., від 02.07.2009 р., від 02.07.2009 р., від 05.05.2009 р. та на приписи № 028804 від 05.05.2009 р., № 030451 від 05.05.2009 р. Разом з тим, відповіді на заперечення до позивача не надійшли.

Із вказаними приписами позивач не погоджується та зазначає, що при проведенні перевірок посадовими особами були допущені порушення законодавства. Так, у акті перевірки від 04.09.2009 р. відсутні підписи представників позивача або свідків, що, на думку позивача, свідчить, що підприємство взагалі не перевірялось Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області.

Перевірки, за наслідками якої складено акт від 04.09.2009 р. була проведена у зв'язку із виконанням приписів № 028804 та № 030451 від 05.05.2009 р. Вказані приписи були прийняті на підставі актів планової перевірки від 05.05.2009 р., також вони перевірялись 01.07.2009 р. Позивач зазначає, що при усіх перевірках посадовими особами підприємства надавались пояснення, разом з тим, ці пояснення в актах не відображені та взагалі не брались до уваги. При проведенні перевірки відповідачем був порушений порядок проведення перевірки.

Позивач зазначає, що твердження відповідача про втрату підприємством права користування земельною ділянкою внаслідок зміни форми власності є безпідставним та таким, що не відповідають нормам законодавства, оскільки видані раніше державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні лише у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Таким чином, позивач вважає, що він не зобов'язаний переоформлювати право власності на земельну ділянку, яка була в його постійному користуванні до зміни форми власності, а державні акти на право постійного користування землею є документами, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою.

Просить скасувати приписи № 028804 від 05.05.2009 р. та № 030451 від 05.05.2009 р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що в ході перевірки було встановлено, що ВАТ «Харцизький трубний завод» використовується земельна ділянка загальною площею 144,9480 га земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Харцизької міської ради для функціонування промислової зони на підставі державного акту на право постійного користування землею. Також було встановлено, що позивачем використовується земельна ділянка загальною площею 6,3938 га земель реакційного призначення, житлової та громадської забудови та земель промисловості Харцизької міської ради на підставі державних актів на право постійного користування землею.

Відповідно до наказу Фонду державного майна України від 01.12.1994 р., Харцизький державний трубний завод перереєстровано на ВАТ «Харцизький трубний завод», який є правонаступником реорганізованого підприємства. Таким чином, відповідач вважає, що позивач, в порушення вимог Земельного кодексу України, використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів, тому переоформлення вказаних документів є необхідним. Просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивача Відкрите акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» було перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод», у зв'язку з чим позивача по справі було змінено на належного.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач Публічне акціонерне товариство «Харцизький трубний завод» зареєстрований в якості юридичної особи рішенням виконавчого комітету Харцизької міської ради, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191135 (т.1 а.с.61).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. N 224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Держкомзем забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, провадження топографо-геодезичної та картографічної діяльності, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.

Відповідач Головне управління Держкомзему у Донецькій області є територіальним органом Держкомзему, діє на підставі положення, затвердженого наказом Держкомзему, відповідно до якого, до функцій відділу, зокрема, відноситься забезпечення в межах компетенції регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрацію в його складі земельних ділянок та прав на них, організовує виконання землевпорядних робіт, проведення державної реєстрації земель, організація видачу та збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою.

У відповідності до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Судом встановлено, що Харцизькою радою народних депутатів надано право Харцизькому державному трубному заводу на постійне користування землею, що підтверджується державними актами на постійне користування землею серії І-ДН № 008035, № 008033, № 008034 та № 008044 від 06.10.1994 р. (т.1 а.с.43-58).

Наказом Фонду державного майна України від 01.12.1994 р. № 68-АТ підприємство «Харцизький державний трубний завод» перетворено на Відкрите акціонерне товариство «Харцизький трубний завод», який є правонаступником реорганізованого підприємства (т.1 а.с.41).

05.05.2009 р. Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Донецькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства Відкритого акціонерного товариства «Харцизький трубний завод», якою встановлено, що позивачем використовуються земельні ділянки загальною площею 144,9480 га земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Харцизької міської ради для функціонування промислової зони на підставі державних актів. Також перевіркою встановлено, що Відкритим акціонерним товариством «Харцизький трубний завод» використовується земельна ділянка загальною площею 6,3938 га земель рекреаційного призначення, житлової та громадської забудови та земель промисловості Харцизької міської ради на підставі державних актів.

За результатами перевірки перевіряючим органом був складений акт (т.1 а.с. 29-30), на підставі якого 05.05.2009 р. були прийняті приписи № 028804 про використання Відкритим акціонерним товариством «Харцизький трубний завод» земельної ділянки загальною площею 144,9480 га без державної реєстрації та припис № 030451 про використання Відкритим акціонерним товариством «Харцизький трубний завод» земельної ділянки загальною площею 6,3938 га без державної реєстрації.

Вказані приписи Головного управління Держкомзему у Донецькій області вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється шляхом, зокрема, проведенням перевірок.

Процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначення підготовчих заходів, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірки установлює Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. N 312, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 р. за N 1223/8544.

Статтею 3 Порядку встановлено, що Держземінспекція та її територіальні органи (далі - інспекційні органи Держкомзему) проводяться такі види перевірок: планові; позапланові; оперативні.

Як встановлено у судовому засіданні, 05.05.2009 р. відповідачем були проведені планові перевірки позивача з питань додержання вимог земельного законодавства.

Так, пунктом 3.1 порядку передбачено, що планові перевірки з питань додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства проводяться не частіше одного разу на календарний рік. Планові перевірки проводяться у відповідності до квартальних планів робіт, затверджених керівниками інспекційних органів Держкомзему.

Інспекційний орган Держкомзему не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилає письмово (з повідомленням) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.

У повідомленні зазначаються дата початку проведення перевірки, перелік документів, які необхідно надати інспекційному органу Держкомзему до початку проведення перевірки, та визначається порядок їх надання.

Тривалість планової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів. У разі виникнення обставин, що вимагають продовження терміну перевірки, його може бути продовжено наказом керівника відповідного інспекційного органу Держкомзему або особою, яка виконує його обов'язки, але не більше ніж на 5 робочих днів. Подальше продовження терміну проведення планової перевірки не допускається.

За наслідками планової перевірки були складені акти (т.1 а.с.25-31).

Відповідно до вимог п. 6.2 Порядку, контролюючим органом були прийняти приписи № 028804 від 05.05.2009 р. та № 030451 від 05.05.2009 р.

2 липня 2009 р. Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області була проведена оперативна перевірка з питань здійснення контролю за станом виконання виданих приписів.

Пунктом 3.3 статті 3 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель передбачено, що оперативні перевірки проводяться у разі, зокрема, здійснення контролю за станом виконання раніше виданих приписів.

Оперативні перевірки проводяться без попереднього повідомлення юридичних і фізичних осіб. Тривалість оперативної перевірки не повинна перевищувати п'яти робочих днів. Подальше продовження терміну проведення оперативної перевірки не допускається.

Статтею 4 Порядку передбачений порядок проведення перевірок, відповідно до якого державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.

Згідно ст. 5 цього порядку, при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (далі - акт) складається за результатами перевірки: якщо виявлено чи не виявлено порушення земельного законодавства; при усуненні чи не усуненні раніше виявлених порушень у строк, установлений у приписах (у тому числі і в повторно виданих приписах); при неможливості встановити особу порушника.

Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам.

При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.

Копія акта може бути надана іншим зацікавленим державним органам, громадянам чи громадським організаціям на їх запит.

З актів перевірки вбачається, що копії актів були направлені позивачу поштою, разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження цього (повідомлення про вручення), що дає суду підстави вважати про не направлення вищевказаних актів перевірки Відкритому акціонерному товариству «Харцизький трубний завод». Також судом встановлено, що в акті від 04.09.2009 р. взагалі відсутні підписи представників підприємства або свідків, що дає суду підстави вважати, що посадові особи контролюючого органу не були присутні на місці проведення перевірки, не перевіряли власника чи користувача об'єкта нерухомості тощо.

Акт державного органу - це офіційний письмовий документ, який породжує для суб'єкту контролю певні правові наслідки, направлений на регулювання певних відносин та такий, який має обов'язків характер для суб'єктів цих відносин, тобто, є юридичною формою рішення суб'єкта владних повноважень.

Приймаючи до уваги викладені вище обставини, суд вважає, що висновки актів прийняті необґрунтовано, упереджено, без врахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до пункту 6.2. статті 6 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення (додаток 2). Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.

Крім того, листом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель N 6-12-357/В-31 від 19.04.2005 р. надано роз'яснення, що у разі виявлення порушення земельного законодавства, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення та видає особі, яка його вчинила, припис з вимогою: «усунути порушення земельного законодавства».

Як вбачається з припису № 030451, контролюючим органом не встановлено жодної вимоги, що дає суду підстави вважати вказаний припис таким, що не відповідає нормам діючого законодавства.

Таким чином, оскільки судом встановлені порушення Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області вимог законодавства при проведенні перевірки (складанні актів) та при оформленні рішень (приписів), вказані приписи підлягають скасуванню.

Щодо суті приписів державного контролюючого органу, суд зазначає наступне.

Як вказувалось раніше, відповідачем при проведенні перевірок та прийнятті оскаржуваних приписів було встановлено використання позивачем земель без правовстановлюючих документів. До таких висновків відповідач прийшов у зв'язку із реорганізацією Харцизького державного трубного заводу на Відкрите акціонерне товариство «Харцизький трубний завод».

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії І-ДН № 008035 від 06.12.1994 р., земельна ділянка площею 0,2344 га вилучена із загальної площі промислової зони Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» на підставі рішення виконавчого комітету Харцизької міської ради № 524 від 15.08.2001 р. Разом з тим, цим же рішенням № 524 від 15.08.2001 р. земельна ділянка площею 0,2344 га надана Товариству з обмеженою відповідальністю «Промінь» та Відкритому акціонерному товариству «Харцизький трубний завод» у сумісне тимчасове довгострокове користування строком на 25 років для функціонування під'їзної дороги (т.1 а.с.172).

Частиною другою статті 92 Земельного кодексу України визначено, що права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

Пунктом 6 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Абзацом одинадцятим пункту 5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 N 5-рп/2005 зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством порядку станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.

Вищезгаданим Рішенням Конституційного суду України від 22.09.2005 N 5-рп/2005 положення пункту 6 визнано неконституційним та скасовано в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди.

Статтею 108 Цивільного кодексу України встановлено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходить усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Відповідно до частини п'ятої статті 59 Господарського кодексу України у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Отже, при реорганізації від попередньої юридичної особи до новоствореної переходять всі права та обов'язки, в тому числі і право на користування земельною ділянкою.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 р. № 449 про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

Крім того, відповідно до пункту 3.1 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 22.06.2009 року N 325, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 р. за № 735/16751, встановлено, що у рядку «Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою видано» зазначається повне найменування юридичної особи (згідно з її установчими документами), що набуває право постійного користування земельною ділянкою (у давальному відмінку), а також вказується її місцезнаходження згідно з пунктом 2.2 цієї Інструкції.

Також слід зазначити, що відповідно до статті 126 Земельного кодексу України виданий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою посвідчує право на користування земельною ділянкою конкретно визначеної юридичної особи.

Враховуючи наведене та беручи до уваги частину першу статті 3 Земельного кодексу України, юридичним особам (банкам) після їх перетворення (зміни організаційно-правової форми) необхідно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із клопотанням про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди.

У свою чергу, існуючі державні акти на право постійного користування земельною ділянкою, видані до перетворення (реорганізації) юридичних осіб (банки), є дійсними до прийняття рішення відповідною сільською, селищною, міською радою рішення про передачу земельної ділянки в оренду та укладення договору оренди землі.

Такої ж позиції дотримується і Верховний Суд України в постанові від 24 грудня 2010 року.

Відповідно до довідок Макіївського відділу Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» Державного комітету України із земельних ресурсів № 724, № 725 від 24 червня 2010 р., земельні ділянки, на які видані державні акти І-ДН № 008035 та І-ДН № 008044 в земельному кадастрі рахуються за користувачем Публічним акціонерним товариством «Харцизький трубний завод» (т.1 а.с.206-207).

Враховуючи вищевикладене та той факт, що суд прийшов до висновку про порушення відповідачем норм законодавства при проведенні перевірок та прийнятті рішень за їх результатами, суд вважає, що приписи № 028804 від 05.05.2009 р. та № 030451 від 05.05.2009 р. підлягають скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що оскаржувані приписи були прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов та скасовує оскаржувані приписи.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Харцизький трубний завод» до Головного управління Держкомзему у Донецької області про скасування приписів № 028804 від 05 травня 2009 року та № 030451 від 05 травня 2009 року - задовольнити повністю.

Скасувати у повному обсязі приписи № 028804 від 05 травня 2009 року та № 030451 від 05 травня 2009 року.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 20 грудня 2011 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови буде складений 23 грудня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.