Справа № 2018/2-а-6870/11
20 грудня 2011 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді - Сенаторова В.М.
при секретарі - Русановій Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Головного управління праці соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати заборгованості разової грошової допомоги до 5 Травня за 2011 р., -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, в якому просить: - визнати протиправними дії управління праці і соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради та Головного управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо несплати ОСОБА_1, у повному обсязі щорічної разової допомоги до 05 травня у 2011 році; - зобов'язати управління праці і соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради зробити перерахунок належних до виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”та направити відомості до Харківського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для здійснення виплати недорахованої суми за 2011 рік у розмірі 4838 гривень; - зобов'язати Головне управління праці і соціального захисту населения Харківської обласної державної адміністрації здійснити контроль за правильним і своечасним нарахуванням та виплатою разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік ОСОБА_1 у відповідності до ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Представник відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Харкові ради у судове засідання не з»явився, подав до суду заперечення на позовну заяву, яким позовні вимоги позивача вважав необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив справу розглядати за відсутності його представника. Заперечення проти позову представник відповідача обґрунтовував наступним. 1. Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України № 3551-ХП від 22.10.1993р. „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1, як інваліду війни 3 групи, щорічно до 5 травня була передбачена виплата разової грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі і виплата щорічної разової допомоги. Порядок виплати зазначеної допомоги врегульовано ст. 17-1 „Виплата разової грошової допомоги" вищезазначеного Закону.
Щорічна разова грошова допомога до 5 травня започаткована відповідно до Закону України № 367-ХІУ від 25.12.1998р. „Про внесення змін до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який набрав чинності з 1 січня 1999 року. В цьому Законі визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України. Доручено Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.
Управління звертає увагу на те, що відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №177 від 18.02.2004р. (із змінами згідно ПКМУ № 726 від 25.05.2006р.) „Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Міністерство фінансів України та Державне казначейство забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, у розмірах, встановлених Законом України про Державний бюджет на відповідний рік, і для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення.
При цьому, управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради не є розпорядником коштів стосовно зазначеної виплати, а згідно наказів Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації лише формує списки осіб для виплати зазначеної допомоги та направляє їх для забезпечення виплати до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Головним розпорядником коштів вищого рівня щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня є Міністерство праці та соціальної політики України. Мінпраці як головний розпорядник коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня (яким є Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації), які направляються на виплати і допомоги ветеранам війни.
Відповідно до ст.11З Конституції України, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання (ст.117 Конституції України).
Оскільки в самому Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказано, що порядок проведення зазначених у Законі нарахувань встановлюється Кабінетом Міністрів України, цей порядок встановлено саме вищезазначеною постановою (№177 від 18.02.2004) і підстави для застосування іншого порядку відсутні.
Позивачем для розрахунку щорічної грошової допомоги застосована мінімальна пенсія за віком згідно Закону України №1058-ІУ від 09.07.2003 р. „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (із змінами та доповненнями). Однак, відповідно до статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, виплата яких здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Отже, ці розміри пенсії не можливо застосовувати для визначення розмірів виплат і доплат відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Ця норма є чинною і рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. не переглядалась.
У 2008 році згідно пункту 20 розділу II Закону України № 107-УІ від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в зв'язку з чим, "щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет України".
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 такі зміни визнані неконституційними. Після прийняття вказаного рішення не визначено порядок та механізм його виконання, оскільки Верховною Радою України не внесено відповідних змін до чинного законодавства, не збільшено видатків державного бюджету на виплату разової грошової допомоги до 9 травня.
Вносити зміни до законів не належить до компетенції органів праці та соціального захисту населення.
У 2011р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2010р. "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що ветеранам війни, в тому числі учасникам бойових дій, із числа осіб, які брали участь у воєнних конфліктах на території інших держав у період після Великої Вітчизняної війни, інвалідам 3 групи разова грошова допомога виплачується у розмірі 510 грн.
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, як орган виконавчої влади нижчого рівня, діє в межах повноважень, передбачених законодавством, згідно з кошторисом розпорядників бюджетних коштів, розпису державного бюджету України та відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню.
Згідно з ч.2 ст. 95 Конституції України визначено, що виключно законом України про Державний бюджет України визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування видатків.
Статтею 48 нового Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язання взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються. Вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов'язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов'язань у судовому порядку.
Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Діяльність розпорядників бюджетних коштів нижчого рівні, у даному випадку, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації регламентована нормами вищезазначеного Кодексу та спрямована на виконання державного бюджету на відповідний рік.
Фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допомог окремим категоріям громадян провадиться в межах коштів, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, в тому числі виконання Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" повністю залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету.
Отже, враховуючи викладене вище, Управління праці та соціального захисту населення вважає, що дії управління щодо призначення позивачу разової грошової допомоги ОСОБА_1 за 2011р. є правомірними, так як управління діяло виключно в межах визначених повноважень, та у спосіб, що передбачений законами України, відповідно до приписів ч.2 ст.19 Конституції України в зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, і задоволенню не підлягають. /а.с.25-28/
Представник співвідповідача -Головного управління праці соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, у судове засідання не з»явився, подав до суду заперечення проти позову, яким просив справу розглядати без участі представника Головного управління праці соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, проти позову заперечував посилаючись на наступне.
Програма з отримання пільг, компенсацій і допомоги, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»має виключно державне значення, видатки на виконання цієї програми здійснюються з Державного бюджету України, тому органи праці та соціального захисту населення не можуть нараховувати та здійснювати виплати всупереч вимогам діючого законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Також, частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у тому числі на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтями 95 та 96 Конституції України, яка має найвищу юридичну силу та норми якої є нормами прямої дії, всі видатки держави, їх цільове призначення, визначаються виключно в законі про Державний бюджет України на відповідний бюджетний рік. У відповідності до положень законів про Державний бюджет України Кабінету Міністрів України надається право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Пунктом 8 статті 7 Бюджетного кодексу України затверджено принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетним призначенням. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (частина 5 статті 51 Бюджетного кодексу України).
Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджет) України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати Державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися (частина 6 статті 51 Бюджетного кодексу України).
Стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у тому разі передбачає щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно із статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями вищевказаного Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Під час розгляду спорів щодо зобов'язання здійснити перерахунок передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»виплат, на виконання вимог КАС України, необхідним є з'ясування правосуб'єктності відповідачів, їх прав та обов'язків у сфері публічних відносин. Також необхідно визначити, чи є органи державної влади, зазначені позивачем в якості відповідачів у справі, належними відповідачами за всіма заявленими вимогами, зокрема, про нарахування і фінансування сум виплат, передбачених законом.
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації діє відповідно до Положення про Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, яке затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 24.10.08 №617.
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, відповідно до покладених на нього Положенням від 24.10.08 завдань, спрямовує і контролює роботу управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій; вивчає, узагальнює і поширює досвід та впроваджує прогресивні методи в їх роботі; надає практичну та організаційно-методичну допомогу управлінням праці та соціального захисту населення виконавчих органів рад.
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації безпосередньо не здійснює призначення, нарахування та виплату сум. зазначених в позовних вимогах ОСОБА_1
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Вищевказані витрати можуть бути профінансовані лише Міністерством фінансів України через розпорядника коштів вищого рівня - Міністерство праці та соціальної політики України.
Діяльність Міністерства праці та соціальної політики України у частині забезпечення функцій головного розпорядника бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентується Бюджетним кодексом України.
Міністерство праці та соціальної політики України як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня.
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, відповідно до покладених на нього Положенням від 24.10.08. завдань, безпосередньо не здійснює призначення, нарахування та виплату сум, зазначених в позовних вимогах ОСОБА_1
Безпосередню підготовку документів на виплату всіх видів грошової допомоги, компенсаційних виплат, а також разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відправку документів підприємствам зв'язку та установам банків для здійснення виплати всіх видів допомоги виконує Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (згідно з Положенням про обласний центр по нарахуванню і виплаті допомог та контролю за призначенням і виплатою пенсій від 25.01.01 № 29 зі змінами). Однак, діє Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації лише в межах: 1) отриманих призначень про нарахування сум соціальних виплат від управлінь праці та соціального захисту районних держадміністрації, (районних у м. Харкові рад), 2) тих бюджетних коштів, які надішли на його розрахункові рахунки через Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від головного розпорядника коштів --Міністерства праці та соціальної політики України та в межах сум, встановлених законом про Державний бюджет України.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації у відповідності до вимог статті 19 Конституції України, діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім цього, обставини справи не дають підстав для визначення Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації в якості відповідача у справі. Оскільки рішення по справі може вплинути на права, інтереси та обов'язки Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Головне управління праці та соціального захисту населення може бути залучено до участі у справі лише у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, як це передбачено статтями 52, 53 КАС України.
Виплата грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»носить разовий характер, тому обов'язок органів праці та соціального захисту населення щодо здійснення зазначених виплат припиняється з моменту їх отримання позивачем. На підставі викладеного Головне управління праці та соціального захисту населення просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
/а.с.23-24/
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач є інвалідом війни 3-ї групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1виданого 12.01.2010 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради. Згідно із ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»має право на одержання до 5 травня кожного року разової грошової допомоги у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, але отримував її не у повному обсязі.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанов КМУ від 11.04.02 р. № 486 та від 31.03.03 р. № 425, виплати такої допомоги здійснюються органами праці та соціального захисту населення.
Ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»зазначено, що щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст.ст. 12-16 цього Закону, здійснюється органами праці та соціального захисту населення через відділення зв»язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам -за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
В порушення вимог ст. 12 ч. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та ст. 3, 19 ч. 2 , 22 ч. 2 , 22 ч. 3, 64 ч. 1 Конституції України, призначена грошова допомога нараховувалась та виплачувалась позивачу не повністю.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України (в редакції закону від 22.05.2008 року зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного суду).
Згідно ст. 13 Закону, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Так, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ст.113 Конституції України КМ України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, актами Президента України.
Як встановлено судом, розміри одноразової грошової допомоги до 5 травня, не відповідають розмірам цієї допомоги, передбаченим Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, при вирішенні справи слід керуватися принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язанні діяти лише на підставах , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, оскільки Закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то суд вважає, що при вирішенні даного спору щодо визначення розміру щорічної допомоги до 5 травня підлягають застосуванню саме положення ст. 13 Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а не постанова .
В разі колізії між нормативно-правовими актами КМ України та Законами України застосуванню підлягають саме положення Законів України, які є актами вищої юридичної сили.
Як вказано вище, при визначенні розміру даної допомоги застосовується мінімальна пенсія за віком, як розрахункова величина.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
А тому суд вважає за можливе не приймати до уваги положення ч.3 ст.28 вищевказаного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого законодавчо визначеного мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем його права на одержання щорічної грошової допомоги в розмірах, передбачених Законом “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачу одноразова допомога до 5 травня була виплачена у квітні 2011 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом 19.07.2011р., тобто в строки, передбачені нормами Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 3, 8, 19, 21, 22, 46, 48, 55, 64 Конституції України, Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ із змінами і доповненнями, ст.28 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, ст.ст. 7, 8, 9,10, 11, п.1 ч.1 ст.17, 72, ст.99, ст.100, 104-106, ч.4 ст. 128, 158-163, 185-186 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, Головного управління праці соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо перерахунку та виплати заборгованості разової грошової допомоги до 5 Травня за 2011 р. задовльнити
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2011 р. у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, всатновленого ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради здійснити перерахунок та вчинити дії щодо виплати ОСОБА_1 разової грошової допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, передбаченому Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ, з урахуванням фактично проведеної виплати.
Зобов'язати Головне управління праці соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації здійснити контроль за правильним та своєчасним нарахуванням та виплатою разової грошової допомоги до 5 Травня за 2011 рік ОСОБА_1 у відповідності до Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.