Справа № 2018/2-а-6495/11
23 листопада 2011 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді - Сенаторова В.М.,
при секретарі - Русановій Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності незаконною, зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити пенсію, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ,-
08.07.2011 р. до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_3., у якому він просить:
- визнати протиправними дії Упpaвлiння Пенсійного фонду Украйни в Київському районі м. Харкова щодо обчислення належної до сплати основної пенсії з 01.01.2006 р. ОСОБА_1, ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , категорія 1, інваліду 2 групи, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року „ Про підвищення розмірів пенсій , призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та Постанови Кабінету Miнicтpiв України «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 27.12.2005 року № 1293;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова виконувати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року „ Про підвищення розмірів пенсій , призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, встановити підвищення основної щомісячної пенсії ОСОБА_1, як інваліду 2 групи ЧАЕС, збільшивши її розмір на 12% з 01.01.2006 р., здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова виконувати вимоги Постанови Кабінету Miнicтpiв України «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 27.12.2005 року № 1293 в відношенні обчислення належної до сплати основної пенсії інваліда ЧАЕС 2 групи ОСОБА_1 з 01.01.2006 рок, встановити підвищення. Здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії, збільшивши її розмір у 2,5 рази відповідно до абз. 3 п. 1 Постанови, як особі, яка працювала в зоні відчуження у 19986 році;
В судове засідання позивач не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надійшли заперечення проти позову, в яких відповідач просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову посилаючись на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова отримує пенсію на підставі ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.91 (1 категорія, II група інвалідності).
Перерахунок пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів від 13.07.2004 року за №894 «Про підвищення розмірів пенсії, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено:
Збільшити з 2004 року на 350 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій) призначені відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою від 27 грудня 2005 року за №1293 передбачено, що з 01.01.2006 року збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
- у 3,5 раза- пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
- У 2,5 раза- пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на виконання вимог зазначених постанов було проведено підвищення пенсії позивача виходячи із розміру основної пенсії визначеної на підставі ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28.02.91., що підтверджується довідкою про розмір виплаченої пенсії.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду зобов'язано управління ПФУ в Київському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначити до виплати та провести відповідні виплати, як інваліду II групи.
Рішення суду не містило обов'язку проведення підвищення призначеної пенсії на 350%, а тому пенсія позивачу виплачується в межах Закону та з урахуванням Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду .
Позивач просить нарахувати та виплатити йому компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати з 2004 року.
Стосовно виплати компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова заперечує з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати»підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Стаття 2 цього ж Закону встановлює, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Відповідно до норм зазначеного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів проводиться у разі затримки виплати нарахованих сум. Після проведення перерахунку пенсії відповідно до рішення суду нараховані за зазначеним рішенням суду суми були одразу виплачені без затримки. Крім того, зазначена виплата мала одноразовий характер. Отже, зазначені вимоги не підлягають задоволенню. Крім цього вимоги ОСОБА_1 не відповідають вимогам ст.99 КАС України, а саме для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6 місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. В зв'язку з чим управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова наполягає на тому що позовні вимоги за час більше 6 місяців до дати звернення до суду не підлягають задоволенню.
Суд, перевіривши матеріали справи вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 належить до першої категорії, як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом другої групи з 27.05.2003 року безстроково та одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ( а.с.6,7)
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 року № 894 з метою здійснення заходів щодо соціального захисту пенсіонерів збільшено з 1 вересня 2004 року на 12 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293, з метою здійснення подальших заходів щодо диференціації розмірів пенсій було прийнято рішення про збільшення розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 54 Закону № 796: у 3,5 рази -пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; у 2,5 рази -пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи -540 гривень, II групи -500 гривень, III групи -467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи -440 гривень, II групи -400 гривень, III групи -370 гривень.
Згідно п. 4 Постанови № 1293 вона набрала чинності з 1 січня 2006 року.
Постанови № 894 та № 1293 передбачали збільшення пенсій, які були призначені та виплачувались станом відповідно на 1 вересня 2004 року та на 1 січня 2006 року, за своїм правовим змістом щодо застосування мають одноразовий характер і фактично відносно позивача у 2004 та 2006 роках вже були виконані, що сторонами не оспорюється. Зміст постанов № 896 та № 1293 не передбачає повторного збільшення пенсії після призначення її нового розміру. Крім того, згідно п. 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягає ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанова Кабінету Міністрів України “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 27 грудня 2005 р. № 1293, яка встановлює мінімальний розмір пенсії для інвалідів ІІ групи не нижчий ніж 500 грн., що істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Саме такий розмір пенсії був встановлений та виплачується позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області з 01.12.2010 року. Отже, підстав для застосування до цього розміру пенсії положень Постанов № 894 та № 1293 немає, оскільки це суперечить положенням як п. 6 статті 92 Конституції України, так і статті 54 Закону № 796.
Крім того, застосування в теперішній час Постанови № 1293 є безпідставним, оскільки вказаним нормативним актом передбачено збільшення пенсії, призначеної з дотриманням постанови кабінету Міністрів України від 01.01.2002 року № 1.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими, в задоволенні вимог позивача необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6 -9, 11, 17, 18, 69 -71, 94, 159, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності незаконною, зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити пенсію, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - відмовити
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а якщо постанова була проголошена без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя