№ 2а/2218/15887/11
12 грудня 2011 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати протиправними дії Головного Управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області та зробити перерахунок пенсії, особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії відповідно до ст. 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 січня 2010 року по 01 липня 2011 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в сумі 1 957 грн. 80 коп., а також зобов'язати відповідача виплачувати в подальшому, враховуючи зміни прожиткового мінімуму і до того часу поки дана норма буде чинною..
Ухвалою від 16.09.2011 року відкрито провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 16.09.2011 року ОСОБА_2 відмовлено в поновленні строку звернення до суду за період з 01.01.2010 року по 13.03.2011 року, оскільки строк звернення до суду пропущено без поважних на те причин, а позовну заяву в цій частині позовних вимог залишено без розгляду, оскільки пропущено 6-місячний строк для звернення до суду.
Представник відповідача подав письмове заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач віднесений до II категорії осіб, за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ст. ст. 49, 50, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивач має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Зі статті 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене не може братись до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 51Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Крім того, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. ст. 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є протиправною, а тому слід зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок з 14 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, оскільки Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14 червня 2011 року, а саме п. 7 встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік». Даний закон набрав чинності 19 червня 2011 року.
Ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України»визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Будь-які виплати з коштів держбюджету, порядок їх здійснення врегульовано Бюджетним кодексом України.
Бюджетним кодексом України передбачено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням цього кодексу та Закону про Державний бюджет України.
П.1 Постанови Кабінету Міністрів №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року, яка набрала законної сили 23.07.2011 року визначено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб,
які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 3, - 10 відсотків
Таким чином, вимоги позивача про перерахунок пенсії за період з 14 березня 2011 року по 22 липня 2011 року включно підлягають задоволенню.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає, що вимоги про стягнення з відповідача у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження. Обов'язок нарахування доплати до пенсії позивачу в розмірі, передбаченому ст. 51 Закону України покладено на Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому за місцем проживання позивача.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік», ПКМ України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету»від 6 липня 2011 року ст.ст. 9, 11, 71, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Головного Управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_2 в нарахуванні та виплаті щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 14 березня 2011 року по 22 липня 2011 року, неправомірними.
Зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 14 березня 2011 року по 22 липня 2011 року перерахувати та виплатити ОСОБА_2, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 51, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із встановленого ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розміру мінімальної пенсії за віком та з урахуванням змін прожиткового мінімуму та фактично отриманих сум.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Відшкодувати ОСОБА_2 за рахунок Державного бюджету України сплачені судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова підлягає негайному та обов'язковому виконанню відповідачем в межах суми платежу за один місяць.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
У разі оскарження постанови, прийнятої в скороченому провадженні, в апеляційному порядку, ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Л.С. Граб