Рішення від 05.09.2008 по справі 12/182пд

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

05.09.08 р. Справа № 12/182пд

Господарський суд Донецької області у складі судді Склярук О.І.

при секретарі судового засідання Лозовій Н.С.

за участю представників сторін

від позивача - Чумаков А.В. за доруч.

від першого відповідача - Головченко О.І. за доруч.

від другого відповідача - Головченко О.І. за доруч.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом

Закритого акціонерного товариства “Донецьксталь»- металургійний завод м.Донецьк

до відповідачів:

- Донецької міської ради м.Донецьк

- Виконавчий комітет Донецької міської Ради

про визнання права на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови.

СУТЬ СПОРУ

Закрите акціонерне товариства “Донецьксталь»- металургійний завод м.Донецьк звернулося до господарського суду з позовною заявою до відповідачів Донецької міської ради м.Донецьк, Виконавчий комітет Донецької міської Ради про визнання права на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається, що ним до прийняття Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік» була отримана згода та проведена певна робота, яка необхідна для підписання договору оренди земельної ділянки, не визнання відповідачами права позивача на укладання договору оренди земельної ділянки, Конституцію України, Земельний кодекс України та Цивільний кодекс України.

Виконавчий комітет Донецької міської Ради проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись, що на цей час він не є органом, уповноваженим укладати договори оренди земельних ділянок. Відповідно до рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 “Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005 року за № 20/16» повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради щодо укладання договорів оренди земельних ділянок були передані Донецькій міській Раді.

Другий відповідач - Донецька міська рада проти задоволення позову заперечувала, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зокрема посилаючись на приписи Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік».

Розглядаючи вказаний спір господарський суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини , які виникли між сторонами по цій справі, регулюються, насамперед, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України “Про оренду землі», ст.ст. 792-797 ЦК України, а також іншими нормативно-правовими актами.

Стаття 13 та стаття 41 Конституції України встановлюють, що від імені Українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених Конституцією . Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до частини 1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Зазначена норма Земельного кодексу України кореспондується з вимогами ч.3 ст.16 Закону України “Про оренду землі», відповідно до якої необхідною умовою укладання договору оренди землі є згода орендодавця передати земельну ділянку в оренду.

Рішенням виконавчого комітету № 20/16 від 24.06.2005 року Донецька міська Рада делегувала виконавчому комітету Донецької міської Ради повноваження в галузі земельних правовідносин, зокрема, щодо розпорядження землями комунальної власності.

06.08.2007 року позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 100 га для

будівництва нових цехов металургійного виробництва.

Позивач отримав дозвільні документи державних органів та органів місцевого самоврядування на розміщення об'єкту забудови на спірній земельній ділянці

20.12.2007 р. постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів позивачеві видано акт вибору земельної ділянки

Позивач просить суд визнати за ним право на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За приписом ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно встановленої підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

За своїм загально правовим змістом вимоги позивача щодо визнання за ним права набуття земельної ділянки в оренду шляхом укладання прямого договору оренди - є засобами захисту цивільних права у вигляді визнання права, передбаченого ст. 16 ЦК України, 20 ГК України та закріпленого ст. 152 Земельного кодексу України.

Статтею 16 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду, визначений ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі»

В силу ст.124 Земельного кодексу України ( в редакції чинній на час звернення позивача з заявкою до Донецького міського голови) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Згідно ст.16 Закону України “Про оренду землі» в редакції законів, які діяли на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву ( клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Кодексу.

Крім того, згідно Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 р. № 427 юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної. Київської чи Севастопольскої міської держадміністрації до повноважень яких належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номеру, розглядає клопотання і в п'ятиденний термін після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів ( далі комісія) утвореній відповідною радою або держадміністрацією

Результати роботи комісії оформлюються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів якій підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовуються під час його складання передається юридичній особі для подання до сільської, селищної міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.

Як зазначалося вище , позивач звернувся до Донецького міського голови з заявою про надання в оренду земельної ділянки

Постійно діюча комісія надала позивачу відповідну згоду.

Але документи так і не були розглянуті з боку другого відповідача з посиланням, що Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік» були внесенні зміни до Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі» , згідно яких передання в оренду земельних ділянок здійснюється виключно на конкурсних засадах.

В той же час, згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальністю особи.

Таким чином , прийняття Закону “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України,» яким внесено зміни до ст.124 Земельного кодексу України та визначено виключно конкурсні засади передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не є підставою, яка позбавляє позивача пріоритетного права на укладання договору оренди визначеної та погодженої з органом місцевого самоврядування земельної ділянки.

Згідно із загально правового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст.58 Конституції України, дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

Таким чином, посилання відповідача на неможливість розгляду документів по відведенню земельної ділянки у зв'язку з внесенням змін до Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України “Про оренду землі» є необгрунтованим та таким, що порушує права позивача на оренду земельної ділянки.

Відповідно до п.34 ст.26,п.2. ст.77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засідання ради -сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.

Порушені права позивача підлягають захисту способом, передбаченим ст. 152 ЗК України з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.

Згідно вказаної статті захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсним рішень органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку, що передбачено п.2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування»

Судом з'ясовано, що позивач звернувся до відповідача у встановленому законом порядку з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду з наданням для цього всіх необхідних документів.

Таким чином бездіяльність відповідача на даний час щодо оформлення документів на відведення земельної ділянки в оренду позивачу є такою, що не відповідає законодавству.

Згідно ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що вникають при укладання господарських договорів за державним замовленням або договорів укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

За приписом ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язковим для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

За змістом ст.124 Земельного кодексу України у разі прийняття рішення органом місцевого самоврядування про передачу в оренду земельної ділянки обов'язком є укладання договору оренди земельної ділянки.

З огляду на вище викладене та з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України, ст.16 Закону України “Про оренду землі , ст.124 Земельного кодексу України, позивач має право на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови, а позовні вимоги до Донецької міської ради є такими, що підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене інші доводи представника Донецької міської Ради судом до уваги не приймаються.

Що стосується позовних вимог до Виконавчого комітету Донецької міської Ради, то суд в задоволені вимог саме до Виконавчого комітету Донецької міської Ради відмовляє, так як на цей час він не є органом, уповноваженим укладати договори оренди земельних ділянок. Відповідно до рішення Донецької міської ради від 28.03.2008 року № 18/12 “Про відміну рішення міської ради від 24.06.2005 року за № 20/16» повноваження виконавчого комітету Донецької міської ради щодо укладання договорів оренди земельних ділянок були передані Донецькій міській Раді.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1, 12, 33,43,49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства “Донецьксталь»- металургійний завод м.Донецьк до Донецької міської ради м.Донецьк

про визнання права на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови.

Визнати за Закритим акціонерним товариством “Донецьксталь»- металургійний завод м.Донецьк ( м.Донецьк, вул. І .Ткаченко,122, ЄДРПОУ 30939178) права на набуття земельної ділянки площею 58,6 га в оренду для розташування цеху металургійного виробництва ( комплексу будівель та споруд цеху холодної прокатки) по вул.Ежена Пот»є та вул. Трудівників у Будьоновському районі м.Донецька шляхом укладання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі» в редакції, чинній на момент звернення ЗАТ “Донецьксталь» - металургійний завод» до Донецького міського голови.

В задоволені позовних вимог до Виконавчого комітету Донецької міської Ради відмовити

Суддя