Копія
23.08.11 місто СевастопольСправа №2а-2147/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Семенюк Є.Є.
за участю представника позивача -Волинець Ю.В.,
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
У липні 2011 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 720 гривень 14 копійок.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що на підставі акту перевірки від 17 серпня 2010 року державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя було винесено податкове повідомлення -рішення від 26 серпня 2010 року № 1211720/0 про визначення податкового зобов'язання відповідача з податку з доходів фізичних осіб у сумі 2 880 гривень 54 копійки. З урахуванням існуючої переплати на обліковій картці платника податків у сумі 160 гривень 40 копійок загальна сума заборгованості відповідача склала 2 720 гривень 14 копійок. Коштів на відшкодування зазначеної заборгованості не надходило.
Заслухавши доводи представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа -підприємець ОСОБА_2 зареєстрований у Гагарінській районній державній адміністрації міста Севастополя з 24 травня 2006 року та узятий на облік як платник податків.
З 23 липня 2010 року по 05 серпня 2010 року співробітниками державної податкової інспекції у Гагарінському районі міста Севастополя проведено документальну планову невиїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою -підприємцем ОСОБА_2 за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 17 серпня 2010 року № 1827/17-2/2730619413.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” та Декрету Кабінету Міністрів України “Про прибутковий податок з громадян”, а саме: відповідач зазначив чистий оподаткований дохід від підприємницької діяльності за період, що перевірявся в 2007 році у розмірі 6 361 гривні 56 копійок (донараховано податок з доходів у розмірі 954 гривні 23 копійки), у 2008 році -у сумі 12 842 гривень 06 копійок (донарахований податок у сумі -1 926 гривень 31 копійки), всього у сумі 2 880 гривень 54 копійки.
Крім того, встановлено що за даними декларації за 2007 рік (від 11 лютого 2008 року вх. № 3657) відповідачем було задекларовано 1 651 гривню 00 копійок, за даними перевірки 8 012 гривень 56 копійок, таким чином розходження склало - 6 361 гривня 56 копійок.
Донараховано податок за 2007 рік -954 гривні 23 копійки.
За даними декларації за 2008 рік (від 09 лютого 2009 року вх. № 2850) відповідачем задекларовано 1 270 гривень 00 копійок, за даними перевірки 14 112 гривень 06 копійок, таким чином розходження склало 12 842 гривні 06 копійок.
Донараховано податок за 2008 рік -1 926 гривень 31 копійку.
Відповідач занизив чистий оподаткований дохід від підприємницької діяльності за період, що перевірявся в 2007 році у розмірі - 6 361 гривні 56 копійок (донараховано податок з доходів у розмірі -954 гривні 23 копійки), у 2008 році -у сумі 12 842 гривень 06 копійок (донараховано податок у сумі -1 926 гривень 31 копійки), всього у сумі 2 880 гривень 54 копійки.
На підставі акту перевірки державною податковою інспекцією у Гагарінському районі міста Севастополя було винесено податкове повідомлення -рішення від 26 серпня 2010 року № 1211720/0 про визначення податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 2 880 гривень 54 копійки, яке було направлено на адресу відповідача поштовою кореспонденцією та було повернуто на адресу позивача з відмітною поштового відділення “за закінченням терміну зберігання”.
На момент подачі позовної заяви, з урахуванням існуючої переплати на обліковій картці платника податків у сумі 160 гривень 40 копійок, загальна сума заборгованості відповідача склала 2 720 гривень 14 копійок. Коштів на відшкодування зазначеної заборгованості не надходило.
Статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” визначено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до підпунктів “а”, “є” пункту 19.1 статті 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року) платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит; своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з частинами першою, другою статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України “Про прибутковий податок з громадян” оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.
Податок обчислюється: підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності при виплаті ними протягом року доходів громадянам, зазначеним у цьому розділі Декрету, про що не пізніш як через 30 днів після виплати повідомляється податковим органам за місцем проживання громадян. Утримані у джерела виплати суми податку враховуються податковим органом при проведенні податкових розрахунків за доходами, одержаними за оподатковуваний період; податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян, визначених у цьому розділі (підпункти “а”, “б” пункту 1 статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України “Про прибутковий податок з громадян”).
Згідно з пунктом 2 статті 14 цього Декрету оподаткування доходів громадян податковими органами здійснюється на підставі: декларацій громадян про очікуваний (оціночний) у поточному році або про фактично одержані ними протягом року доходи; матеріалів перевірок діяльності громадян, проведених податковими органами.
Відповідно до пункту 4.1. статті 4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.
До складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору (підпункт 4.2.1 пункту 4.2. статті 4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”).
Згідно з пунктом 7.1. статті 7 цього Закону ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Відповідно до частини третьої підпункту 5.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року, далі -Закон) у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а” -“в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідач податкове повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку не оскаржував.
Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а” -“в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (абзац третій підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону).
Відповідно до пункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Абзацом четвертим підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону встановлено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
20 січня 2011 року державна податкова інспекція у Гагарінському районі міста Севастополя на адресу відповідача направила першу податкову вимогу від 15 жовтня 2010 року № 1/279 з пропозицією погасити заборгованість. Поштове повідомлення було повернуто 19 лютого 2011 року з відмітною поштового відділення “за закінченням терміну зберігання”.
Відповідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку суму узгодженого податкового зобов'язання, податковий орган, відповідно до повноважень покладених на нього Законом України “Про державну податкову службу в Україні” звернувся до адміністративного суду з позовом про стягнення цієї суми.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 в доход Державного бюджету України заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 720 (дві тисячі сімсот двадцять) гривень 14 копійок.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис) О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
29 серпня 2011 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко