< Копия >
Іменем України
17.08.11Справа №2а-2122/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
суддя -Водяхін С.А.;
секретар -Філімонцева О.В.,
за участю:
представника позивача -Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя -ОСОБА_1, довіреність № 2156/9/10-039 від 04 липня 2011 року;
представника відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” - в судове засідання не з'явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки або про поважність причин неприбуття суду не повідомив,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя до Товариства з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” про припинення юридичної особи,
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя (далі ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з позовною заявою про припинення юридичної особи -Товариства з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок”, посилаючись на те, що відповідачем в порушення вимог підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України не надається звітність до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя більш року. У зв'язку з наведеним позивач просить позов задовольнити на підставі частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив. Був неодноразово повідомлений про час розгляду справи згідно вимог глави 3 Кодексу адміністративного судочинства України за місцем реєстрації юридичної особи, яка є місцем здійснення підприємницької діяльності. Згідно вимог статті 45 Закону України від 15.02.2003р. № 7550-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», проведення змін щодо місця реєстрації юридичної особи здійснюються нею, шляхом подання даних державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру. Даних про зміну місця реєстрації відповідача матеріали справи не містять. Оскільки до повноважень адміністративних судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб, учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, суд вважає, що примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, які повернуті органами поштового зв'язку з позначкою «за зазначеною адресою не значиться», «за закінченням терміну зберігання», можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій. Тому суд розглядає справу у відсутність представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Встановивши обставини справи, дослідивши докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно пункту 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої знаходяться Державні податкові інспекції.
Згідно пункту 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Статтею 247 Господарського кодексу України встановлено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосована адміністративно-господарська санкція у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання проводиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25 червня1991 року, якій діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1251), платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких відповідно до Закону покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону № 1251, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Строки надання податкових декларацій передбачені підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», якій діяв до 01 січня 2011 року.
Аналогічні норми містяться у Податковому кодексі України, якій набрав чинність з 01 січня 2011 року.
Так, згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Звітність зобов'язана подавитися до контролюючого органу у порядку та терміни, встановлені статтею 49 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” 12 серпня 1998 року зареєстровано Севастопольською міською державною адміністрацією (а.с. 5) та державну реєстрацію припинення не проводило.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” перебуває на обліку у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя як платник податків й заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) не має .
Товариство з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” зареєстроване за адресою: 99055, м. Севастополь, пр-т Генерала Острякова, 248-А.
У порушення статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», якій діяв до 01 січня 2011 року, та статті 49 Податкового кодексу України, якій почав діяти з 01 січня 2011 року, відповідач не надає податкову звітність до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя з 07 жовтня 2009 року, тобто понад рік (а.с.8).
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", підставами для постановлення судом рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби у встановленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач не подавав до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності більше одного року, вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення юридичної особи. Враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, якого звільнено від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Припинити юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок” (99055, м. Севастополь, пр-т Генерала Острякова, 248-А, ЄДРПОУ 30026122).
Заходи щодо підготовки документів для державної реєстрації припинення юридичної особи покласти на товариство з обмеженою відповідальністю “Оптима-зв'язок”.
Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити до державного реєстратора у Ленінському районі м. Севастополя.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складений 22 серпня 2011 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.А. Водяхін