Копія
17.08.11 місто СевастопольСправа №2а-2358/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Кириленко О.О.,
секретар судового засідання Семенюк Є.Є.,
за участю представника відповідача -Мількова Н.О.,
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства “Рєгєнт” до державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополі про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
У липні 2011 року приватне підприємство “Рєгєнт” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в Ленінському районі міста Севастополі про визнання незаконним повідомлення-рішення від 25 травня 2011 року № 0003100151/0 про застосування штрафних санкцій у розмірі 2 040 гривень 00 копійок та його скасування.
Позов обґрунтовано тим, що податкове повідомлення-рішення від 25 травня 2011 року № 0003100151/0 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 2 040 гривень 00 копійок було винесено податковим органом з порушенням норм діючого законодавства.
Директором приватного підприємства “Рєгєнт” надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у запереченнях.
Заслухавши доводи представника відповідача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що співробітниками державної податкової інспекції у Ленінському районі місті Севастополі 17 травня 2011 року проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток позивача за звітний податковий період 2010 рік та 1 квартал 2011 року.
За результатами перевірки 17 травня 2011 року складено акт № 3864/10/15-1/32088479, в якому зафіксовані порушення позивачем вимог Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” та Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: порушено терміни подання податкової звітності з податку на прибуток, порядок заповнення податкової звітності з податку на прибуток.
25 травня 2011 року на підставі акту перевірки державною податковою інспекцію у Ленінському районі міста Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003100151/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 040 гривень 00 копійок.
Статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року) визначено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно з абзацом другим пункту 16.4 статті 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року, далі -Закон) платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (закон втратив чинність з 01 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року) передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), -протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пункту 49.1. статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Граничний строк подання звітності за 2010 рік позивача становить 09 лютого 2011 року, однак фактично податкова звітність була подана 21 лютого 2011 року, граничний строк подання декларації з податку на прибуток за перший квартал 2011 року становить 10 травня 2011 року, фактично -не надана.
Податковим кодексом України передбачені строки та порядок подачі податкової декларації такі ж як і були передбачені Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку (підпункт 17.1.1. пункту 17.1 статті 17 вказаного Закону).
Відповідно до пункту 120.1. статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Судом не приймаються до уваги посилання позивача щодо направлення ним за допомогою засобу поштового зв'язку до державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя декларації за 1 квартал 2011 року, оскільки в обох журналах, що ведуться канцелярією державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя: обліку декларацій, що надійшли від суб'єктів господарської діяльності -юридичних осіб № 01-060 та обліку декларацій суб'єктів господарської діяльності -юридичних осіб, що надійшли пізніше встановленого терміну № 01-064 відсутня інформація про надходження до державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя за відповідний період декларації від позивача за 1 квартал 2011 року.
Крім того, представник відповідача повідомив, що згідно з електронною базою даних відповідача “БЕСТ-ЗВІТ ORACLE” станом на 12 серпня 2011 рік приватним підприємством “Рєгєнт” декларація за 1 квартал 2011 року подана не була.
Відповідно до пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Також судом не приймаються до уваги посилання позивача на те, що за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються штрафні санкції у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення, оскільки метою даної норми є адаптація платників податку до нових умов податкового законодавства, а порядок, строки подання та відповідальність за порушення строків подання податкової декларації до органів податкової служби були визначені Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення державної податкової інспекції в Ленінському у районі міста Севастополя прийнято обґрунтовано, не є протиправним та скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя(підпис) О.О. Кириленко
Постанову складено у повному обсязі
22 серпня 2011 року
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Кириленко