< Копия >
Іменем України
25.08.11Справа №2а-2413/11/2770
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом в розмірі 1 500,00 грн.,
Державна податкова інспекція у Нахімовському районі м. Севастополя звернулася до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості перед бюджетом в розмірі 1 500,00 грн. Вказує, що 25.12.2010 року працівниками ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя була проведена перевірка бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», який розташований за адресою: АДРЕСА_2, що належить ФОП ОСОБА_2, щодо контролю за дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складений акт перевірки № 27030704/2330/НОМЕР_1 від 25.12.2010 року. На підставі вказаного акту перевірки керівництвом ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя було прийнято рішення № 0007942330 від 29.12.2010 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 500,00 грн., яке було отримано відповідачем 29.12.2010 року. На момент звернення позивача до суду заборгованість по фінансовим санкціям загальною сумою 1 500,00 грн. відповідачем не сплачена.
Ухвалою від 29 липня 2011 року відкрито скорочене провадження по адміністративній справі, запропоновано відповідачеві подати у строк до 22 серпня 2011 року письмові заперечення проти позову з посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються, зобов'язано позивача надати довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців щодо місця реєстрації відповідача.
Відповідачем ухвалу від 29 липня 2011 року про відкриття скороченого провадження по адміністративній справі виконано не було.
Позивачем ухвалу від 29 липня 2011 року було виконано 22 серпня 2011 року.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована Нахімовською районною державною адміністрацією м. Севастополя та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Нахімовському районі м. Севастополя як платник податків.
25.12.2010 року Державною податковою інспекцією у Нахімовському районі в м. Севастополі проведено перевірку бара «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що належить ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складений акт перевірки № 27030704/2330/НОМЕР_1 від 25.12.2010 року (а.с.10-11), у якому зафіксоване порушення з боку ФОП ОСОБА_1 п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п.п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року (далі -Закон № 265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
При перевірці бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що належить ФОП ОСОБА_1 зафіксоване, що при продажу покупцю 200 гр. горілки, за ціною 18,00 грн., 1 бокалу пива за ціною 6,00 грн., 1 стакану соку за ціною 4,00 грн. на загальну суму 32,00 грн., відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції не роздрукований та не виданий, розрахункова операція не проведена через реєстратор розрахункових операцій.
Також, сума коштів на місці проведення розрахунків склала 232,00 грн. (з урахуванням покупки на 32,00 грн.), а згідно денного звіту РРО сума склала 0,00 грн. Отже невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті склала 232,00 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
За вищевказане правопорушення відповідно до п. 1 ст. 17 Закону № 265 передбачена відповідальність у вигляді 160,00 грн.
Відповідно до ст.22 Закону № 265 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Отже за вищевказане правопорушення відповідно передбачена відповідальність у вигляді 1 000,00 грн.
Також в книзі обліку розрахункових операцій № 2703004420 від 08.04.2010 року відсутній фіскальний звітний чек від 18.12.2010 року.
Згідно з п. 4 ст. 17 Закону № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
За вищевказане правопорушення відповідно до п. 4 ст. 17 Закону № 265 передбачена відповідальність у вигляді 340,00 грн.
За результатами перевірки ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя прийнято рішення від 29.12.2010 року №0007942330 про застосування фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 1 500,00 грн. (а.с.13), яке було отримано відповідачем 29.12.2010 року (а.с.9,16).
На момент розгляду справи ФОП ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1 500,00 грн. не сплачені, що підтверджується обліковою карткою особового рахунку відповідача (а.с.14).
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що заборгованість зі штрафних санкцій загальною сумою 1 500,00 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005 року, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (99002, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, р/р 26004060311529 в СФ ПАТ КБ «Приватбанк», м. Севастополь, МФО 324935) на користь Державної податкової інспекції у Нахімовському районі м. Севастополя (99001, м. Севастополь, вул. Гер. Севастополя, буд. 74, код ЄДРПОУ 24035606, р/р 31111104700008, МФО 824509, код платежу 3021080900, банк УДК м. Севастополь) суму заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних санкцій в розмірі 1 500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот грн. 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк, з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя < підпис > О.І. Майсак
< З оригіналом згідно >
< Суддя > < підпис > < Суддя >