Постанова від 10.10.2011 по справі 2а-6766/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 жовтня 2011 року 10:58 № 2а-6766/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Митно -брокерський альянс»

до Київського міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання протиправними дій,

за участю представників:

від позивача -Кабалюк М.Б.

від відповідача -Тарасевич С.Б.

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Митно -брокерський альянс»(далі по тексту -позивач, ТОВ «Митно -брокерський альянс») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту -відповідач, Фонд) про визнання незаконними дій по призначенню та проведенню документальної перевірки та визнання незаконним акту ревізії №881 від 22.11.2010р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2011 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконним акту ревізії №881 від 22.11.2010р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог щодо визнання незаконними дій по призначенню та проведенню документальної перевірки та призначено справу до судового розгляду на 7 червня 2011 року.

У судовому засіданні, призначеному на 7 червня 2011 року, оголошувалась перерва до 5 липня 2011 року та 13 липня 2011 року в зв'язку з необхідністю отримання додаткових доказів по справі .

Судове засідання, призначене на 13 липня 2011 року, судом відкладалось на 27 липня 2011 року за клопотанням позивача про відкладення розгляду справи.

Судове засідання, призначене на 27 липня 2011 року, судом відкладалось на 13 вересня 2011 року та 4 жовтня 2011 року.

У судовому засіданні, призначеному на 4 жовтня 2011 року, судом оголошувалась перерва до 10 жовтня 2011 року.

В судовому засіданні 10 жовтня 2011 року представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з наказом від 30.09.2010р. № 05-155 головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Київського міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено документальну планову ревізію ТОВ «Митно -брокерський альянс» по коштах ФСС з ТВП за період з 01.01.2008р. по 31.10.2010р., за результатами якої складено Акт від 22.11.2010р. № 881.

Позивач вважає, що перевірка проведена з численними порушеннями норм чинного законодавства.

Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що діяв в межах наданих повноважень у порядку, встановленому Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38.

Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з позовними вимогами ТОВ «Митно -брокерський альянс»та вважає їх необґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В своїй роботі Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності керується Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ (далі по тексту - Закон України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р.) та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 28 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. Фонд має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, та накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

При проведенні ревізій та документальних перевірок Фонд керується Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38 (далі по тексту - Інструкція № 38 від 19.09.2001р.) .

Вказана Інструкція встановлює порядок проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчих дирекцій відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду (далі - органи Фонду), а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду.

Відповідно до пункту 15.1. Інструкції № 38 від 19.09.2001р. ревізія (перевірка) страхувальників повинна сприяти забезпеченню виконання ними норм чинного законодавства з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, щодо надходження коштів до бюджету Фонду, ефективного та цільового їх використання.

Пунктом 15.2 Інструкції № 38 від 19.09.2001р. встановлено, що ревізія (перевірка) проводиться згідно з планом-графіком роботи органу Фонду. Перевірці підлягають документи за поточний та попередній роки, а у разі виявлення порушень або зловживань - за більш ранні періоди, незалежно від того чи був цей період раніше обревізований.

Відповідно до пункту 15.6 Інструкції № 38 від 19.09.2001р., на проведення кожної ревізії ревізору видається доручення на право проведення ревізії (перевірки). Право на проведення планової ревізії (перевірки) надається лише у тому разі, коли не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано повідомлення страхувальнику із зазначенням дати її проведення. В окремих випадках ревізія може бути проведена без додаткового попередження страхувальника за взаємною згодою сторін.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу директора Київського міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про проведення планових ревізій на IV квартал 2010року»№ 05-155 від 30.09.2010р. головному спеціалісту контрольно-ревізійного відділу Київського міського відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Довготько Т.Л. видано посвідчення №892 від 18.11.2010р. на проведення планової ревізії ТОВ «Митно -брокерський альянс». При цьому, як зазначає сам позивач у позовній заяві та не заперечує його представник під час судового розгляду справи, уповноважена особа позивача повідомлялась телефоном про час проведення ревізії та з'явилась на перевірку.

За таких підстав, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відповідність дій відповідача вимогам пункту 15.6 Інструкції № 38 від 19.09.2001р.

Відповідно до пункту 15.7 Інструкції № 38 від 19.09.2001р. ревізор (перевіряючий) зобов'язаний пред'явити керівнику підприємства (установи, організації), яке буде ревізуватись, посвідчення на право проведення ревізії чи перевірки та на його прохання проставити підписи в журналі реєстрації ревізій (перевірок) підприємства (установи, організації).

Так, з наказу ТОВ «Митно -брокерський альянс»№5 від 27.09.2010р. вбачається, що директор ТОВ «Митно -брокерський альянс»Павленко Ю.В. з 27.09.2010р. по 30.01.2011р. перебувала у відпустці по вагітності та пологам.

Як зазначив представник відповідача, що також вбачається з письмових пояснень Головного спеціаліста контрольно -ревізійного відділу Довгодько Т.Л., копія посвідчення на проведення перевірки була вручена безпосередньо бухгалтеру Товариства перед початком проведення перевірки, оскільки директор ТОВ «Митно -брокерський альянс»під час проведення перевірки перебувала у відпустці по вагітності та пологам.

Відповідно до пункту 15.14.1. Інструкції № 38 від 19.09.2001р., по результатах ревізії або перевірки складається акт. В акті ревізії (перевірки) зазначається: за який період проведено ревізію (перевірку), які виявлено порушення в нарахуванні і сплаті страхових внесків та пені, обчисленні і виплаті допомоги, у здійсненні інших виплат за рахунок коштів Фонду; відображаються суми додатково нарахованих страхових внесків і пені, суми витрат, які не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків чи належать до виплати застрахованим особам додатково.

Акт ревізії (перевірки) складається в двох примірниках, один з яких вручається керівнику підприємства, установи, організації, яка перевірялася, другий - залишається в органі Фонду, що проводив ревізію (перевірку). В окремих випадках, передбачених нормативними актами Фонду, акт складається в 3-х екземплярах (пункт 15.14.3.Інструкції № 38 від 19.09.2001р.)

Так, по закінченню перевірки, 22.11.2010р. відповідачем був складений Акт ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ТОВ «Митно -брокерський альянс» № 881.

Вказаний акт підписаний та отриманий уповноваженою особою Товариства - Тарасюк О.П., яка, як встановлено судом із пояснень представника позивача під час судового розгляду справи, є бухгалтером Товариства, із зауваженнями.

Згідно з пунктом 15.14.4. Інструкції № 38 від 19.09.2001р., при наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами розділу 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 р. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення. У цей же термін страхувальник має право заперечення або пояснення по акту ревізії надіслати поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Якщо протягом зазначеного терміну пояснення чи зауваження стосовно акта не надійшли або поштове відправлення здійснене з порушенням зазначеного терміну, то акт ревізії вважається узгодженим. У виняткових випадках, за письмовим зверненням керівника об'єкта контролю, термін подання пояснення чи зауваження може бути продовжений керівником, за дорученням якого проводилася ревізія. Акт ревізії (перевірки), в якому зазначені порушення по коштах Фонду передається органами Фонду на розгляд у виконавчу дирекцію відділення Фонду протягом 10 днів з дня його підписання. Керівник Виконавчої дирекції відділення Фонду зобов'язаний не пізніше 20 календарних днів з наступного дня після закінчення ревізії з урахуванням заперечень або зауважень за їх наявності щодо правомірності дій перевіряючих розглянути їх та прийняти мотивоване рішення, яке вручається заявнику під розписку або надсилається об'єкту перевірки поштою з повідомленням про вручення.

Разом з тим, доказів подання таких зауважень чи заперечень щодо змісту Акту ревізії від 22.11.2010р. № 881 позивачем або його уповноваженим представником суду надано не було. Також, не було надано суду доказів звернення керівника ТОВ «Митно -брокерський альянс»щодо продовження терміну для подання пояснення чи зауваження.

За таких підстав та враховуючи положення пункту 15.14.4. Інструкції № 38 від 19.09.2001р., Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про узгодженість Акту ревізії від 22.11.2010р. № 881 та відповідність дій відповідача вимогам чинного законодавства.

При цьому, Окружний адміністративний суд міста Києва не приймає до уваги твердження позивача про порушення відповідачем Інструкції № 38 від 19.09.2001р. в частині складання Акту про відмову посадових осіб від підписання акта ревізії 29.11.2010р., оскільки пунктом 15.14.3. Інструкції № 38 від 19.09.2001р. встановлено, що акт ревізії або перевірки підписується ревізором, який її проводив, керівником, головним бухгалтером та головою комісії /уповноваженим/ із соціального страхування перевіряємої організації. У разі відмови ними підписувати акт ревізором складається акт в довільній формі про відмову посадових осіб від підписання акта ревізії. Отже, Інструкцією № 38 від 19.09.2001р. не визначено в якій формі та у який строк повинен бути складений акт про відмову від підписання страхувальниками акту ревізії.

Таким чином, враховуючи всі наведені вище обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що Київське міське відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування при проведенні перевірки діяло в межах повноважень, наданих йому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»та Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи відповідача позивач суду не надав.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя А.І. Савченко