ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 жовтня 2011 року 14:51 № 2а-9434/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Савченко А.І. при секретарі судового засідання Литовка Ю. Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального
страхування з тимчасової втрати працездатності
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоленд Вінниця»
про стягнення нарахованої пені та штрафу у розмірі 44 164, 09 грн.,
за участю представників сторін:
від позивача -Тарасевич С.В.,
від відповідача -не з'явився
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Виконавча дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту -позивач, Фонд) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоленд Вінниця» (далі по тексту -відповідач, ТОВ «Біоленд Вінниця») про стягнення нарахованої пені та штрафу у розмірі 44 164, 09 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2011 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справи та зобов'язано позивача подати до 20 липня 2011 року додаткові документи по справі.
18 липня 2011 року, представником позивача через канцелярію суду, на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 липня 2011 року, подано додаткові документи до матеріалів справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 серпня 2011 року відкрито провадження у в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 22 вересня 2011 року.
У судове засідання, призначене на 22 вересня 2011 року з'явився представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд справи на 12 жовтня 2011 року.
В судовому засіданні 12 жовтня 2011 року представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.
Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ (далі по тексту -Закон України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ) та Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №38 від 19.09.2001р. (далі по тексту -Інструкція № 38 від 19.09.2001р.) (нормативно-правові акти, що регулюють спірні правовідносини тут і далі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ страховик-Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
В абзаці 2 частини 1 статті 10 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ зазначено, що управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 13 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ до повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечення цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах, є виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоленд Вінниця»зареєстровано в Центральній міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 37587 як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а отже є страхувальником в розумінні положень Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подано звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 2010 року (далі по тексту -звіт Ф4-ФСС з ТВП), відповідно до якого прострочена заборгованість становила 76 666,24 грн. Вказаний звіт підписаний керівником та скріплений печаткою підприємства.
Пунктом 2 частини 2 статті 27 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ передбачено обов'язок страхувальника нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Порядок та строки сплати страхових внесків визначений статтею 23 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ.
Так, відповідно до абзаців 1, 2 частини 1 вищезазначеної статті страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону України від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ днем сплати страхових внесків вважається:
- у разі перерахування за безготівковими розрахунками - день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду;
- у разі сплати готівкою - день внесення коштів до банківської установи чи відділення зв'язку для перерахування на рахунок Фонду.
Як встановлено судом, на підставі наказу від 21.03.2010р. №05-65 головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена документальна позапланова ревізія по коштах ФСС з ТВП з 01.10.2010р. по 31.12.2010р., за результатами якої складено Акт ревізії від 31 березня 2011 року № 304. Ревізією встановлено, зокрема, несвоєчасну сплату відповідачем страхових внесків.
Акт ревізії від 31 березня 2011 року № 304 підписано директором ТОВ «Біоленд Вінниця», головним бухгалтером та скріплений печаткою підприємства. На зауваження головного бухгалтера ТОВ «Біоленд Вінниця»до Акту ревізії позивачем листом від 7 квітня 2011 року № 672-05 надані відповідні роз'яснення.
На підставі акту ревізії, Фондом прийнято рішення від 7 квітня 2011 року №86 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким за порушення пункту 2 частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001р. № 2240-ІІІ, статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001р. № 2213-ІІІ та пункту 4.5 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001р. № 16 ТОВ «Біоленд Вінниця»нараховано пеню у розмірі 3 136, 00 грн. та штраф у розмірі 41 028, 09 грн., що у сумі становить -44 164, 09 грн. Зазначене рішення направлено ТОВ «Біоленд Вінниця»листом від 18 квітня 2011 року № 762-05 та отримано останнім 4 травня 2011 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до статті 22 Закону України від 18.01.2001р. №2240-III, страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції визначені у статті 30 цього Закону.
Доказів сплати суми пені та штрафу, визначені у рішенні від 7 квітня 2011 року №86 відповідачем суду надано не було.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України від 18.01.2001р. №2240-III, у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження рішення від 7 квітня 2011 року №86 в адміністративному чи судовому порядку.
Таким чином, на підставі належних та допустимих доказів судом встановлено, що внаслідок порушення відповідачем вимог Закону України від 18.01.2001р. №2240-ІІІ, Закону України від 11.01.2001р. №2213-ІІІ, Інструкції від 26.06.2001р. №16 утворилась заборгованість зі сплати штрафу та пені до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у загальному розмірі 44 164, 09 грн., яка станом на день звернення позивача до суду із даним позовом відповідачем не сплачена.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до часини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоленд Вінниця» (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 13, код ЄДРПОУ 32981794) на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (01601, м. Київ, Спортивна площа, 3, код ЄДРПОУ 26079358, р/р 25602512023336 в КРД «Райффайзен банк Аваль», МФО 322904) суму штрафних санкцій та пені у розмірі 44 164 (сорок чотири тисячі сто шістдесят чотири) грн. 09 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Савченко