ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
27 жовтня 2011 року 14:42 № 2а-3180/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Литовці Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
в інтересах
державиЗаступника прокурора Подільського району м. Києва
в особі Міністерства палива та енергетики України
в особі Держаного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго»
доКиївського квартирно -експлуатаційного управління Міністерства оборони України
про стягнення штрафу у розмірі 510, 00 грн.,
за участю представників сторін:
від прокурора -Керезвас А.А.,
від позивача -Маркушев Я.С.,
від відповідача -Кушніренко Т.Ф.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заступник прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Держаного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського квартирно -експлуатаційного управління Міністерства оборони України (далі по тексту -відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 510, 00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 березня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 26 березня 2010 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2010 року зупинено провадження у справі № 2а-3180/10/2670 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-10369/09/2670 за позовом Київського квартирно -експлуатаційного управління Міністерства оборони України до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови від 22.07.2009р. №64 про накладення штрафу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва 5 вересня 2011 року поновлено провадження у справі № 2а-3180/10/2670, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 27 вересня 2011 року.
У судовому засіданні, призначеному на 27 вересня 2011 року, судом оголошувалась перерва до 24 жовтня 2011 року та 27 жовтня 2011 року.
В судовому засіданні 27 жовтня 2011 року представники прокуратури та позивача підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2010р. у справі № 2а-10369/09/2670, залишеним без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2010р., задоволено позов Київського квартирно -експлуатаційного управління Міністерства оборони України до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві. Визнано протиправною та скасовано постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 22.07.2009р. № 64.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві на підставі статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 проведено обстеження енергогосподарства відповідача, за результатами яких складено Акти-обстеження № 869/10 від 05.06.2007р., № 872/10 від 06.06.2007р., № 874/10 від 07.06.2007р., № 876/10 від 08.06.2007р., № 881/10 від 12.06.2007р., № 795/9 від 25.09.2007р., № 794/9 від 24.09.2007р., № 796/9 від 26.09.2007р. Вказаними Актами встановлено порушення Правил технічної експлуатації тепловикористовуючого обладнання і теплових мереж та Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж.
На підставі вказаних Актів-обстеження Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено приписи № 483/10 від 05.06.2007р., № 486/10 від 06.06.2007р., № 488/10 від 07.06.2007р., № 489/10 від 07.06.2007р., № 493/10 від 12.06.2007р., № 388/9 від 24.09.2007р., № 389/9 від 25.09.2007р., № 554/10 від 25.09.2007р., № 390/9 від 26.09.2007р., № 554/10 від 26.09.2007р., яким відповідача зобов'язано надати наказ на відповідальну особу за теплове господарство споживача (п. Є 1-2-8 ПТЕ ТВУ і ТМ), провести атестацію відповідальної особи та обслуговуючого персоналу споживача (п. Є 1-3-8 ПТЕ ТВУ і ТМ), відновити роботу вузла обліку теплової енергії (п. Є 2-2-5 ПТЕ ТВУ і ТМ), встановити автоматичні регулятори по системі опалення споживача (п. Є 1-7-3 ПТЕ ТВУ і ТМ), відновити частково відсутню ізоляцію на трубопроводах вузла теплового вводу споживача (п. Є 3-1-7 ПТЕ ТВУ і ТМ), отримати акт готовності споживача до опалюваного сезону 2007-2008р. (форму Е-8) (п. Є 3-7-20 ПТЕ ТВУ і ТМ), а також встановити в тепловому пункті обладнання згідно з наданою проектно -технічною документацією (п. 5.5.3 ПТЕ ТУ і М), відповідальній особі за справний стан і безпечну та економічну експлуатацію устаткування теплових установок і мереж пройти перевірку знань (атестацію) з Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (п.5.2.5, п. 5.3.16 ПТЕ ТУ і М).
Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 8/10-12-72 А/П від 09.07.2009р. встановлено не виконання вимог вищевказаних приписів, що є порушенням статті 24 Закону України «Про теплопостачання». Вищезазначений Акт направлено відповідачу 14.07.2009р. та отримано останнім 16.07.2009р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі Акту перевірки № 8/10-12-72 А/П від 09.07.2009р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві прийнято постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 64 від 22.07.2009р., якою за порушення статті 24 Закону України «Про теплопостачання»та статей 26, 27 Закону України «Про електроенергетику»на відповідача накладено штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття постанови. Зазначена постанова отримана відповідачем 27.07.2009р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
В зв'язку з несплатою у встановлені строку суми штрафу, заступник прокурора Подільського району міста Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Держаного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго».
Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.
Частиною 1 статті 27 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997р. № 575/97 ВР (далі по тексту - Закон України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР) встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР передбачено відповідальність суб'єктів господарської діяльності за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів, відповідно до частини 5 статті 27 Закону України від 16.10.1997р. № 575/97 ВР, провадиться у судовому порядку.
Згідно зі статтею 31 Закону України «Про теплопостачання»від 02.06.2005р. № 2633-IV уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою.
Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.
Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2010р. у справі № 2а-10369/09/2670, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2010р., задоволено позов Київського квартирно -експлуатаційного управління Міністерства оборони України до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві. Визнано протиправною та скасовано постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 22.07.2009р. № 64.
Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення.
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких підстав, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки станом на день розгляду справи постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 64 від 22.07.2009р., на підставі якої позивач просить суд стягнути з відповідача суму штрафу у розмірі 510, 00 грн., визнано протиправною та скасовано.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Савчен