Постанова від 09.11.2011 по справі 2а-14442/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09 листопада 2011 року № 2а-14442/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомАсоціації "Учасників ринку державних закупівель"

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва

проскасування рішення № 26/1503 від 23.09.2011

за участю:

представника позивача -ОСОБА_1 (довіреність б/н від 06.10.2011),

представника відповідача -ОСОБА_2 (довіреність № 6737/9/10-214 від 01.11.2011),

на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09.11.2011 проголосив вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Асоціація "Учасників ринку державних закупівель" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про скасування рішення № 26/1503 від 23.09.2011.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно відмовлено у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у зв'язку з невідповідністю статутних документів пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України, оскільки позивач був заснований як некомерційна організація без мети отримання прибутку, що утримується лише за рахунок внесків учасників, не надає будь - які платні послуги, предмет діяльності якої є вичерпним та яка діє з метою здійснення захисту інтересів учасників Асоціації, координації їх господарської діяльності без права втручання в виробничу й комерційну діяльність та прийняття управлінських рішень, а також, зокрема, але не виключено, надання підтримки їх розвитку. Також позивач зазначив про те, що загалом установчі документи (статут) розроблені на підставі, та з дотриманням пунктів 3-7 Типових вимог до створення господарської асоціації для загального звільнення від попереднього одержання дозволу органів Антимонопольного комітету України на її створення, що затверджені розпорядженням Антимонопольного комітету України № 511-р від 30.11.2006, в яких визначена умова, що діяльність Асоціації фінансується виключно за рахунок вступних членських внесків, благодійної допомоги та інших джерел.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2011 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 09.11.2011.

У судовому засіданні 09.11.2011, на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 09.11.2011 позовні вимоги підтримав повністю, надав додаткові усні пояснення та просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

У судовому засіданні 09.11.2011 представник відповідача проти позовних вимог заперечив та надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що в порушення пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України в розділі 3 статуту, де зазначено "Мета створення і предмет діяльності асоціації" позивач чітко не прописав, що основною метою асоціації є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

18.08.2011 Асоціацію "Учасників ринку державних закупівель" зареєстровано, як юридичну особу Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією.

01.09.2011 Асоціація "Учасників ринку державних закупівель" звернулася до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва із заявою за формою 1-РН про внесення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій. До зазначеної заяви було додано нотаріально посвідчений статут Асоціації "Учасників ринку державних закупівель".

Листом № 6871/10/15307 від 23.09.2011 "Про розгляд заяви" Асоціацію "Учасників ринку державних закупівель" повідомлено про те, що вона не може бути внесена до Реєстру неприбуткових організацій, оскільки її статутні документи не відповідають статті 157.15 Податкового кодексу України та про те, що для внесення в Реєстр неприбуткових організацій та установ їй необхідно вирішити питання внесення змін до Статутних документів на відповідність вимогам чинного законодавства. До зазначеного листа додано рішення № 26/1503 від 23.09.2011 про відмову у внесенні установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Асоціація "Учасників ринку державних закупівель" не погоджуючись з зазначеним рішенням та вважаючи його нечинним звернулась до адміністративного суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, встановлено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.

Пунктом 157.15 статті 157 Податкового кодексу України встановлено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.

З аналізу зазначених норм права вбачається, що неприбутковими організаціями є організації основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством та статутні документи такої організації повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку.

Таким чином, в статутних документах неприбуткової організації при визначенні мети її створення має бути чітко зазначено про те, що основною метою її діяльності є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, меценатства та іншої діяльності, передбаченої законодавством.

В пункті 3.1 розділу 3 Статуту позивача, яким визначено мету його створення, визначено основні напрямки діяльності позивача та зазначено про те, що метою його створення не є досягнення його учасниками будь-якої угоди щодо розподілу ринку державних закупівель, чи координація господарської діяльності учасників на цьому ринку у жодний спосіб, який би порушував чинне антимонопольне законодавство, та/або законодавство про здійснення державних закупівель, видані на його основі правила та положенню, водночас в даному пункті не зазначено про те, що основною метою діяльності позивача є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, меценатства та іншої діяльності, передбаченої законодавством.

З огляду на викладене Статут позивача не відповідає вимогам чинного законодавства встановленим до статутних документів неприбуткових організацій.

Відповідно до підпункту "ґ" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України зазначена стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів.

Згідно із пунктом 157.12 статті 157 Податкового кодексу України з метою оподаткування центральний орган державної податкової служби веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби в порядку, встановленому законодавством. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.

Зі змісту зазначених норм права вбачається, що неприбуткова організація звільняється від оподаткування згідно положеннями статті 157 Податкова кодексу України після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби.

Пунктами 1, 2 та 3 розділу ІІ Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2011 за № 161/18899, встановлено, що включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться органом державної податкової служби за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення. Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ зазначеного Положення за результатами розгляду заяви, установчих документів органом державної податкової служби за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості. Рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках - перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в органі державної податкової служби.

Таким чином, для внесення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ такою організацією має бути подана реєстраційна заява за формою 1-РН та копії установчих документів, після перевірки відомостей яких, орган державної податкової служби може, зокрема, може прийняти рішення про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру.

З огляду на викладене, оскільки статутні документи позивача не відповідають вимогам встановленим чинним законодавством до статутних документів неприбуткових організацій, а саме, в ньому не зазначено про те, що основною метою діяльності позивача є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, меценатства та іншої діяльності, передбаченої законодавством, а податковий орган при розгляд заяви про внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ проводить перевірку відомостей, що містяться в поданих документах та має право прийняти рішення про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру, то відповідачем було правомірно прийнято рішення № 26/1503 від 23.09.2011 про відмову у внесенні установи до Реєстру неприбуткових установ та організацій, яким позивачу відмовлено у внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача не обґрунтовані, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Асоціації "Учасників ринку державних закупівель" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про скасування рішення № 26/1503 від 23.09.2011 - відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови виготовлено 16.11.2011