ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
17 листопада 2011 року письмове провадження № 2а-12523/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О. , суддів Пісоцької О.В. Саніна Б.В. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Айда"
до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва
Державної архітектурно-будівельної інспекції України
проскасування наказу № 53 від 05.05.2011 року
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування наказу № 53 від 05.05.2011 , яким скасовано дозвіл на виконання будівельних робіт, виданого ТОВ „Айда” № 0204-Дн від 24.03.2008.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач прийняв оскаржуване рішення із застосуванням норми, що втратила чинність.
Відповідач-1 проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства та у зв'язку з тим, що позивач протягом 3 місяців з дня видачі йому дозволу не розпочав виконання будівельних робіт.
Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»до участі у справі було залучено Державну архітектурно-будівельну інспекцію України у якості другого відповідача по справі.
Відповідач-2 в судове засідання не прибув, заперечень на позов не надав, про причини неявки у судове засідання суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи суду не подавав.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
24.03.2008 позивачу був виданий дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва пункту швидкого харчування за адресою вул. Андрія Малишка (навпроти універмагу „Дитячий світ”) у Дніпровському районі м. Києва.
Як з'ясувалося під час розгляду справи та підтверджується доданим до матеріалів справи копією листа відповідача, адресованого Голові правління ГО „Самоврядна громада” Член громадської ради при Дніпровській районній у м. Києві Державній адміністрації Плотніковій І.М.,24.03.2011 відповідач провів з виїздом на місце перевірку, якою було встановлено, що позивач протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт не розпочав будівельні роботи.
Така перевірка була проведена відповідачем на підставі листа Голови правління ГО „Самоврядна громада” Члена громадської ради при Дніпровській районній у м. Києві Державній адміністрації Плотнікової І.М.
Причину того, що позивач не розпочав протягом трьох місяців будівельних робіт він пояснив тим, що на прохання Голови правління ГО „Самоврядна громада” Члена громадської ради при Дніпровській районній у м. Києві Державній адміністрації Плотнікової І.М. будівництво було відкладено для вирішення питання стосовно незаконного заволодіння сусідньою земельною ділянкою ТОВ «Яріс».
22.04.2011 відповідач провів перевірку з будівництва пункту швидкого харчування на вул. Малишка Андрія (навпроти універмагу «Дитячий світ») у Дніпровському районі м. Києва за зверненням Громадської організації Дніпровського району м. Києва «Самоврядна громада»про що склав Акт позапланової (планової) перевірки додержання вимог містобудівного законодавства.
Відповідно до Акта перевірки перевіркою з виїздом на місце 22.04.2011 встановлено, що за вказаною адресою будівельні роботи не виконуються, будівельники та будівельна техніка відсутні. Вказана земельна ділянка вільна від забудови. Інспекцією замовнику ТОВ «Айда»видано дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва пункту швидкого харчування на вул. Малишка Андрія (навпроти універмагу «Дитячий світ») у Дніпровському районі м. Києва № 0204-дн від 24.03.2008, але роботи до цього часу не розпочаті.
Наказом від 05.05.2011 відповідач скасував дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва пункту швидкого харчування на вул. Малишка (навпроти універмагу «Дитячий світ») у Дніпровському районі м. Києва від 24.03.2008. № 0204-Дн на підставі п.18 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30.09.2009 № 1104.
Зазначеним пунктом було передбачено, що дозвіл на виконання будівельних робіт може бути скасовано (анульовано) за рішенням інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у разі, зокрема, коли протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт не розпочато будівельні роботи.
Разом з тим, зазначена постанова втратила чинність відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт». Зазначеною постановою також затверджено Порядок виконання будівельних робіт (далі - Порядок).
Станом на час проведення відповідачем перевірки порядок проведення будівельних робіт врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який набрав чинності з 12.03.2011.
Так, відповідно до ч.6 ст. 37 зазначеного Закону дозвіл на виконання будівельних робіт може бути анульовано відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
1) подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт;
2) наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;
3) перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю, якщо таке перешкоджання було здійснено протягом одного року після накладення штрафу за зазначене порушення.
Пунктом 26 зазначеного вище Порядку передбачено, що дозвіл може бути анульовано Інспекцією, яка його видала, у разі:
- подання замовником заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт за формою згідно з додатком 5 (передбачені пунктом 18 цього Порядку документи, що додаються до заяви, не подаються);
- наявності відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою;
- перешкоджання проведенню перевірки посадовими особами Інспекції, якщо таке перешкоджання було здійснено протягом одного року після накладення штрафу за зазначене порушення.
Таким чином, станом на час проведення відповідачем перевірки позивача підстава для анулювання дозволу на виконання будівельних робіт, передбачена п. 18 Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30.09.2009 № 1104 втратила чинність.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно зі статтями 217 та 218 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції; за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Підстави господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Чинним на час проведення перевірки позивача законодавством не було передбачено, що факт того, що будівництво не було розпочато протягом трьох місяців з дня видачі дозволу на проведення будівельних робіт є підставою для скасування дозволу на проведення будівельних робіт.
З огляду на це, застосування відповідачем до позивача адміністративно-господарської санкції, що втратила чинність свідчить про порушення вимог ст. 216 Господарського кодексу України та притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності за відсутності складу господарського правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, обов'язку щодо доказування не виконав.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Айда»задовольнити скасувати наказ Інспекції архітектурно-будівельного контролю в м. Києві № 53 «д»від 05.05.2011 «Про скасування дозволу на виконання будівельних робіт».
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Айда»за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя Арсірій Р.О.
Судді О.В. Пісоцька Б.В. Санін