Постанова від 02.11.2011 по справі 2а-15814/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 листопада 2011 року № 2а-15814/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за поданнямДержавної податкової інспекції у Дніпровському районі містаКиєва

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД"

прозупинення видаткових операцій

за участю

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 8311/9/10 від 26.10.2011)

представника відповідача: ОСОБА_2 (довіреність б/н)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Дніпровському районі міста Києва звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 254 624,18 грн., активи відповідача перебувають у податковій заставі на підставі вимог Податкового кодексу України, проте, відповідач не надав документів, необхідних для здійснення опису майна у податкову заставу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.10.2011 заявника було повідомлено про те, що подання не відповідає вимогам встановленим частиною другою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України. У встановлений судом строк заявник усунув недоліки подання.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2011 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні 02.11.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 02.11.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

У судовому засіданні 02.11.2011 представник відповідача заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні подання у повному обсязі. Свої заперечення на подання відповідач обґрунтовує тим, що податкові повідомлення - рішення, податкова вимога № 1733 від 04.08.2011, рішення № 1733 від 04.08.2011 та лист № 20191/10/24-11/ на його адресу не надсилались та ним не були отримані.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" зареєстровано як юридичну особу 03.08.2008 Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією та взято на податковий облік Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва було подано декларації з податку на додану вартість № 179034 від 21.07.2011 за червень 2011 року, № 206248 від 22.08.2011 за липень 2011 року та № 212126 від 20.09.2011 за серпень 2011 року, в яких самостійно визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, встановлено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Згідно із пунктом 57.2 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

11.07.2011 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва на підставі акту перевірки № 4264-15/35913491 від 24.06.2011 винесено податкове повідомлення - рішення № 0023181520, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 170,00 грн. та на підставі акт перевірки № 4254-15/35913491 від 24.06.2011 винесено податкове повідомлення - рішення № 0023171520, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 213 399,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 213 398,00 та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 1,00 грн. Зазначені податкові повідомлення - рішення були отримані відповідачем 15.07.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

12.09.2011 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва на підставі акту перевірки № 5687-15/33055622 від 29.08.2011 винесено податкове повідомлення - рішення № 0041841520, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1020,00 грн. та на підставі акт перевірки № 5684-15/35913419 від 19.08.2011 винесено податкове повідомлення - рішення № 0041851520, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 39 841,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 39 840,00 та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 1,00 грн. Зазначені податкові повідомлення - рішення були отримані відповідачем 01.09.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначені податкові зобов'язання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" сплачені не були.

Відповідно до пунктів 59.1 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

04.08.2011 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва винесено податкову вимогу № 1733, якою Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" визначено суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 04.08.2011 у розмірі 213 576,07 грн.

Згідно з повідомленням про наявність заборгованості з податків та зборів (обов'язкових платежів) № 23475/10/24-111 від 25.10.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" станом на 25.10.2011 має заборгованість зі сплати податків, зборів у розмірі 254 624,18 грн.

Відповідно до пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України встановлює, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до пункту 88.2 статті 88 Податкового кодексу України право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

За приписами пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно з пунктом 89.2 статті 89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

04.08.2011 заступником начальника Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 1733, відповідно до якого вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД".

Податкова вимога № 1733 від 04.08.2011 та рішення № 1733 від 04.08.2011 отримані відповідачем 01.09.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відпралення.

27.09.2011 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва складено лист "Про виділення майна у податкову заставу" № 20191/10/24-11/, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" повідомлено про те, що воно має борг перед бюджетом у розмірі 213 707,36 грн. та запропоновано у п'ятиденний строк надати витяг з балансу підприємства, завірений печаткою та самостійно визначити перелік ліквідних активів із зазначенням їх первісної та залишкової вартості для складання акту опису майна, на який буде розповсюджуватись право податкової застави. Зазначений лист був отриманий відповідачем 05.10.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Документи зазначені в листі № 20191/10/24-11/ від 27.09.2011 Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва надані не були.

Згідно з абзацом першим пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

31.10.2011 о 12:00 Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва складно акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу № 37, відповідно до якого платник податків Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" за наявності законодавчих підстав не надало документів, необхідних для такого опису.

Підпунктом 20.1.16 пункту 20.1 статті 20 Бюджетного кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду, у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Абзацами другим та третім пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Відповідач у судовому засіданні посилався на те, що податкові повідомлення - рішення, податкова вимога № 1733 від 04.08.2011, рішення № 1733 від 04.08.2011 та лист № 20191/10/24-11/ ним не були отримані, водночас він не зміг надати належних доказів та обґрунтувань на підтвердження своєї позиції, у той час, як отримання зазначених документів підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштових відправлень.

З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що відповідачем не було надано позивачу документів необхідних для складання акту опису майна, на яке поширюється право податкової застави, про що було складено акт № 37 від 31.10.2011, суд дійшов висновку про те, що наявні всі правові підстави для зупинення видаткових операцій платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД".

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що подання Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва про зупинення видаткових операцій Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Подання Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва про зупинення видаткових операцій Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" - задовольнити повністю.

2.Зупинити видаткові операції Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземсервіс ЛТД" (02660, м. Київ, вул. Старосільська, 1, код ЄДРПОУ 35913491) з наступних розрахункових рахунків: р/р № 2600974972 в АБ "Укргазбанк", МФО 320478, р/р № 26007000050760 в ПАТ "Укрсоцбанк", МФО 300023.

Відповідно до частини сьомої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті за результатами розгляду справ за поданням органів державної податкової служби підлягають негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови складено та підписано 02.11.2011