ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 жовтня 2011 року 14:09 № 2а-13548/11/2670
За позовомОСОБА_1
доВідділу ДРАЦС Деснянського районного управління юстиції у м Києві
прозобов'язання вчинити дії
Суддя Смолій І.В.
Секретар судових засідань Колесник І. Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 (паспорт №НОМЕР_1)
Від відповідача: не з'явився
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.10.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу ДРАЦС Деснянського районного управління юстиції у м Києві про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2011р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду по суті на 11.10.2011р.
В судове засідання 11.10.11р. з'явився позивач, представник відповідача в судове засіданні не з'явився, однак направив на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд враховуючи наведене та у відповідності до ст. 128 КАС України слухає справу у відсутності відповідача на підставі наявним матеріалів справи.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, змін та доповнень до позову не подав. В обґрунтування позовних вимог зіслався на обставини викладені в позовній заяві.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ОСОБА_1 01.09.11р.звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м Києві із заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1250 від 30.08.1988року щодо зміни статі та відповідно прізвища, ім'я та по-батькові позивача.
Відповідачем 23.09.11р.зарезультатами розгляду заяви позивача та доданих до неї матеріалів складено висновок № 304 про внесення змін до актового запису цивільного стану яким ОСОБА_1 відмовлено у внесенні відповідних змін у зв'язку з тим, що позивачем не додано до заяви Свідоцтво про зміну статевої належності встановленої форми.
Позивач не погоджується з таким висновком відповідача, оскільки вважає, що ним виконано усі вимоги чинного законодавства та надано повний пакет документів для внесення до акту цивільного стану відповідних змін.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про безпідставність позовних вимог виходячи з наступних міркувань.
Частиною 2 статті 51 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я»встановлено, що особі, якій було здійснено зміну статевої належності, видається медичне свідоцтво, на підставі якого надалі вирішується питання про відповідні зміни в її правовому статусі.
Таке свідоцтво, після проведення хірургічної операції, видається Комісією з питань зміни (корекції) статевої належності та є підставою для внесення змін в актовий запис про народження особи та видачі їй нового свідоцтва про народження. Свідоцтво, яке підписується головою комісії, передбачає дані про номер та дату протоколу рішення комісії з питань зміни статевої належності.
Відповідно до пункту 2.1 розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, заява про внесення змін до актового запису про народження у зв'язку зі зміною статевої належності може бути подана як до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, так і до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням закладу охорони здоров'я України, який видав належно оформлене медичне свідоцтво про зміну статевої належності.
Форма медичного свідоцтва про зміну статевої належності встановлена Порядком обстеження осіб, які потребують зміни (корекції) статевої належності затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.02.2011 р. № 60 «Про удосконалення надання медичної допомоги особам, які потребують зміни (корекції) статевої належності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.02.2011 р. за № 241/18979
Як встановлено судом із наявних матеріалів справи та пояснень позивача наданих в судовому засіданні, до заяви про внесення змін до акту цивільного стану ним дійсно не надавалось Свідоцтва про зміну статевої належності що видається Комісією з питань зміни (корекції) статевої належності визначеної зазначеним вище Порядком, однак додано медичне свідоцтво про зміну статевої належності від 05.09.2011 року, видане Центральною районною поліклінікою Деснянського району м. Києва в якому значиться, що йому шляхом необоротного хірургічного втручання була проведена зміна статевої належності з чоловічої на жіночу.
В обґрунтування позову, позивачем вказується, що отримати свідоцтво відповідної форми не виявилось можливим, оскільки як йому стало відомо з листа Міністерства охорони здоров'я України, департаменту лікувально-профілактичної роботи допомоги від 25.08.11р. за № 3.09-ПА/7935/3-2756 на даний час припинено діяльність Комісії з питань зміни (корекції) статевої належності, на даний час така комісія не сформована, однак міністерством проводяться відповідні заходи щодо її створення. Крім того із змісту листа вбачається, що позивачу запропонованого вирішувати порушені питання після затвердження нового складу комісії.
Оскільки законодавчо не визначено будь-якого іншого порядку внесення змін до актового запису про народження у зв'язку зі зміною статевої належності ніж як подання відповідної заяви та медичного свідоцтво про зміну статевої належності встановленої форми у відповідача не було підстав для задоволення заяви позивача.
Суд враховуючи наведені вище обставини, приходить до переконання щодо правомірності дій відповідача при прийнятті відмови у внесенні змін до актів цивільного стану.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судових засіданнях відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в повній мірі довів правомірності своїх дій та прийнятого Рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства.
Керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя І.В.Смолій