ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
31 жовтня 2011 року № 2а-13482/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Хижняк І.В. та представників:
позивача: ОСОБА_1;
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні за власною ініціативою питання про передачу на розгляд іншого адміністративного суду справи
за позовомОСОБА_3
доПечерської районної у місті Києві ради
провизнання незаконними та скасування розпоряджень від 09 вересня 20010 року №273-р, від 30 вересня 2010 року №316-р та рішення від 28 жовтня 2010 року №21
01 липня 2011 року (відповідно до поштової відмітки на конверті) ОСОБА_3 (далі по тексту -позивач, ОСОБА_3) та ОСОБА_4 звернулись до Печерського районного суду міста Києва з адміністративним позовом до Печерської районної у місті Києві ради (далі по тексту -відповідач), в якому просять: 1) визнати незаконним та скасувати розпорядження Печерської районної у місті Києві ради від 09 вересня 2010 року №273-р в частині, що стосується приміщень в підвалі АДРЕСА_1 2) визнати незаконним та скасувати розпорядження Печерської районної у місті Києві ради від 30 вересня 2010 року №316-р в частині, що стосується приміщень в підвалі АДРЕСА_1 3) визнати незаконним та скасувати розпорядження Печерської районної у місті Києві ради від 30 вересня 2010 року №316-р; 4) визнати незаконним та скасувати рішення Печерської районної у місті Києві ради від 28 жовтня 2010 року “Про приватизацію майна, що належить до комунальної власності територіальної громади Печерського району м. Києва” в частині зняття заборони та затвердження на приватизацію нежилих приміщень шляхом викупу орендарями по АДРЕСА_1
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 06 липня 2011 року відкрито провадження у справі №2а-1446/11.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 21 липня 2011 року позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_4 залишено без розгляду.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 21 липня 2011 року у справі №2а 1446/11 адміністративну справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
23 вересня 2011 року на підставі протоколу розподілу справ між суддями автоматизованої системи документообігу Окружного адміністративного суду міста Києва справі присвоєно №2а-13482/11/2670 та передано на розгляд судді Кузьменку В.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2011 року адміністративну справу 2а-13482/11/2670 прийнято до провадження та призначено судове засідання на 12 жовтня 2011 року.
Судові засідання, призначені на 12 жовтня 2011 року та 19 жовтня 2011 року, не відбулись у зв'язку із хворобою судді. Наступне судове засідання призначено на 31 жовтня 2011 року.
В судовому засіданні 31 жовтня 2011 року Окружний адміністративний суд міста Києва дослідивши матеріали адміністративної справи дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи №2а-13482/11/2670 за правилами предметної підсудності до Печерського районного суду міста Києва з наступних підстав.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено правила предметної підсудності адміністративних справ.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Ухвала Печерського районного суду міста Києва від 21 липня 2011 року про передачу адміністративної справи №2а 1446/11 на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва мотивована тим, що у зв'язку з прийняттям 09 вересня 2010 року Київською міською радою рішення №7/4819 “Про питання організації управління районами в місті Києві” протокольною ухвалою суду притягнуто до участі в справі Київську міську раду.
Разом з тим, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу, що журнали судових засідань Печерського районного суду міста Києва не містять відомостей про залучення до участі у справі Київської міської ради, тобто, фактично остання до участі у справі в якості сторони не залучена.
Окружний адміністративний суд міста Києва також позбавлений можливості за власною ініціативою залучити Київську міську раду до участі у справі в якості відповідача, оскільки відповідно до пункту 2 рішення Київської міської ради від 09 вересня 2010 року №7/4819 “Про питання організації управління районами в місті Києві” Печерську районну в місті Києві раду з 31 жовтня 2010 року припинено шляхом ліквідації, що не передбачає правонаступництва.
За таких підстав, Київська міська рада в межах спірних правовідносин не є правонаступником Печерської районної у місті Києві ради.
Крім того, за даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерська районна у місті Києві рада з вказаного реєстру не виключена, а її функції виконує Комісія з припинення Печерської районної у місті Києві ради.
Згідно частини першої статті 5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає, зокрема, сільську, селищну, міську раду.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Таким чином, відповідач у дані справі є органом місцевого самоврядування, а тому адміністративна справа за позовом ОСОБА_3 до Печерської районної у місті Києві ради про визнання незаконними та скасування розпоряджень від 09 вересня 20010 року №273-р, від 30 вересня 2010 року №316-р та рішення від 28 жовтня 2010 року №21 має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.
Частиною першою статті 21 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” передбачено, що місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Згідно даних адміністративного позову та матеріалів справи місцезнаходження позивача та відповідача відповідно до адміністративного-територіального поділу міста Києва відноситься до Печерського району міста Києва.
Частиною першою статті 21 Закону України “Про судоустрій” передбачено, що місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів, тобто на Печерський район міста Києва поширюється юрисдикція Печерського районного суду міста Києва.
При цьому Окружний адміністративний суд міста Києва приймає до уваги те, що відповідно до частини шостої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються, але також звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом., а тому порушення встановленого статтею 22 цього Кодексу порядку передачі справи з одного суду до іншого є неприпустимим та таким, що порушує право особи на незалежний та неупереджений суд.
Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на правові наслідки недотримання судом саме правил предметної підсудності.
Так, з урахуванням положень пункту 2 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Зазначена правова позиція підтримана пунктами 5 та 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ”.
Оскільки наслідком порушення правил предметної підсудності є скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду, Окружний адміністративний суд міста Києва позбавлений права розглянути дану справу по суті позовних вимог з порушенням правил предметної підсудності визначених пунктом 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність передати адміністративну справу №2а-13482/11/2670 за позовом ОСОБА_3 до Печерської районної у місті Києві ради про визнання незаконними та скасування розпоряджень від 09 вересня 20010 року №273-р, від 30 вересня 2010 року №316-р та рішення від 28 жовтня 2010 року №21 до Печерського районного суду міста Києва за правилами предметної підсудності.
Враховуючи викладене та керуючись пунктом 1 частини першої статті 18 та пунктом 2 частини першої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Передати адміністративну справу №2а-13482/11/2670 за позовом ОСОБА_3 до Печерської районної у місті Києві ради про визнання незаконними та скасування розпоряджень від 09 вересня 20010 року №273-р, від 30 вересня 2010 року №316-р та рішення від 28 жовтня 2010 року №21 до Печерського районного суду міста Києва за правилами предметної підсудності.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко