Постанова від 07.10.2011 по справі 2-а-3074/11

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 2-а-3074/11

ПОСТАНОВА

07.10.2011м. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Новак Ю.Д. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, ОСОБА_2 державного казначейства у Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2011 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, посилаючись на те, що вона є учасником бойових дій та відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічної разової допомоги до 5 травня, яка їй виплачена у меншому розмірі ніж передбачено законодавством. Зважаючи на викладене, просила суд задовольнити її позовні вимоги.

Суд ухвалою від 15 вересня 2011 року до участі у справі залучив в якості співвідповідача -ОСОБА_2 державного казначейства у Полтавській області.

У судове засідання позивач не з»явилася, проте надала до суду заяву з проханням провести розгляд справи у її відсутність.

У судове засідання не з»явився представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради, проте надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення на позовну заяву, згідно яких просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю.

Представник відповідача ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в судове засідання не з»явився, проте надав до суду заперечення в яких просив розглянути справи у його відсутність та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 державного казначейства у Полтавській області в судове засідання не з»явився, проте надав до суду заяву з проханням провести розгляд справи у його відсутність.

Враховуючи те, що сторони по справі не прибули в судове засідання та подали письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суддя, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено і вказаний факт не оспорюється сторонами, що позивач є ветераном війни -учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АБ № 296996 від 15 березня 1996 року (а.с. 9). В зв'язку з цим відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня має право на отримання разової грошової допомоги відповідно у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Статтею 17-1 зазначеного Закону України встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

При встановлені мінімального розміру пенсії за віком не було встановлено обмеження щодо можливості застосування мінімального розміру пенсії для обчислення виплат, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З матеріалів справи вбачається, що позивач отримав допомогу у розмірі 630 грн.

Отриманий нею розмір одноразової допомоги є меншим, ніж встановлено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Доводи відповідача про відсутність кошторисних призначень для реалізації вищевказаних норм Закону не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Отже позивач має право на отримання коштів згідно Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту»і їх нарахування й виплата не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Як встановлено в п. п. 1, 3 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 147 від 25.04.2006 року, центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - ОСОБА_3) є державною установою і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної (у місті Києві - Головному управлінню соціального захисту населення міської) державної адміністрації. Головними завданнями ОСОБА_3 є, зокрема, здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Згідно п. 4 Типового положення, центр відповідно до покладених на нього завдань: здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ; перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків.

Крім того, в п. 4.6, п. 4.9 Типового положення конкретизовано, що ОСОБА_3 разом з регіональними органами праці та соціального захисту населення та під їх керівництвом: щорічно проводить інвентаризацію особових справ і рахунків одержувачів соціальної допомоги, інших грошових виплат; уживає заходів до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших грошових виплат; проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що належним відповідачем по даній справі є ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, а тому саме даний відповідач порушив право позивача на отримання разової грошової допомоги у розмірі, встановленому відповідними статтями Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Зважаючи на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради задоволенню не підлягають.

Із змісту позовної заяви вбачається, що в даному спорі фактично оскаржуються дії ОСОБА_3 щодо застосування при здійсненні нарахування щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік, а тому суд на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити допомогу, визнати дії даного ОСОБА_3 щодо нарахування допомоги в меншому розмірі протиправними.

Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу конкретну суду допомоги, суд виходить з того, що нарахування даної допомоги здійснює ОСОБА_3 в порядку, встановленому чинним законодавством, з урахуванням вимог законодавства про індексацію грошових доходів населення, тому суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги, покладену законодавством на зазначений орган, і не може зобов'язати ОСОБА_3 нарахувати позивачу допомогу у визначеному розмірі, а може зобов'язати лише здійснити дії щодо перерахунку й виплати допомоги з урахуванням вимог законодавства. За вказаних обставин позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 КАС України, ст. 22, 48, 64 Конституції України, ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту", суд, -

ПОСТАНОВОВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Полтаві ради, ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області, ОСОБА_2 державного казначейства у Полтавській області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та здійсненні виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язати ОСОБА_3 по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту", в розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та здійснити виплату за 2011 рік з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_4