Постанова від 12.12.2011 по справі 5706/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2011 р.

9 год.24 хв.Справа № 2-а-5706/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Аркаєвої Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових (штрафних) санкцій та розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА у Херсонській області (САТ ДПА, відповідач) про оскарження та скасування рішення від 25.10.11, яким застосовано штрафну санкцію в сумі 6800 грн. за продаж алкогольних напоїв неповнолітній особі та розпорядження № 125/4.1 від 25.10.11 про анулювання ліцензії, а також просить зобов'язати РУ САТ ДПА скасувати рішення та розпорядження. Позивач посилається на те, що перевіряючими в акті перевірки не встановлено неповнолітню особу, її паспортні дані, що спростовує факт продажу алкогольних напоїв. Позивач також посилається на те, що його було двічі притягнуто до відповідальності рішенням від 25.10.11, яким накладено штраф на відповідну суму та розпорядженням анульовано ліцензію, що в силу ст. 61 Конституції України підтверджує неможливість притягнути особу до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Представник позивача прибув в судове засідання, підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА у Херсонській області проти позову заперечує, мотивуючи тим, що оскаржувані рішення прийняті відповідно до норм чинного законодавства, тому немає підстав для його скасування. Факт продажу алкогольного напою неповнолітній особі в магазині ОСОБА_3 підтверджується актом перевірки від 14.10.11 № 177/32/01/2710513190, письмовими поясненнями продавця ОСОБА_4, неповнолітнього ОСОБА_5 і відповідно його копією паспорту. В наданих суду письмових запереченнях представник САТ ДПА посилається на те, що в силу ст. 111 Податкового кодексу України та ст. 17 Закону № 481/95-ВР до підприємця була застосована фінансова санкція в сумі 6800 грн., відповідно анулювання ліцензії не є фінансовою відповідальністю, а є наслідком порушення підприємцем ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР. Підприємець 03.11.11 звернувся до управління з проханням видати нову ліцензію, яка була йому вручена 05.11.11 № 1-21-21-64-53431, тому вимога про скасування розпорядження № 125/4.3 є безпідставною.

В судовому засіданні представник відповідача просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав викладених в наданих суду запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.

14.10.11 головними державними податоквими ревізорми-інспекторами РУ Департаменту САТ ДПА у Херсонській області була проведена фактична перевірка магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2", за адресою Миру, 33а, м. Херсон, що належить ФОП ОСОБА_3 В наданому суду акті перевірки від 14.10.2011 № 177/32/01/2710513190 зафіксовано продаж слабоалкогольного напою особі, яка не досягла 18-ти років. Продавцем ОСОБА_4 було продано неповнолітній ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, одну пляшку вина "Інкерман" 0,7 л. за ціною 36,62 грн. Чек продавцем видано. Продавець відмовилась від підписання акту перевірки, що підтверджується наданим актом № 8 відмови від підписання акту перевірки.

За результатами перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області 25.10.2011 прийнято рішення № 210830-2121-32 про застосування фінансових санкції відносно ФОП ОСОБА_3 в розмірі 6800 грн. за порушення ст. 15-3 Закону України від 19.12.95 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме - продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Розпорядженням регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Херсонській області від 25.10.2011 № 125/4.3 була анульована ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за реєстраційним № 0-21-21-64-52713 за порушення ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР.

Згідно письмового пояснення продавця ОСОБА_4, доданого до акту перевірки, вбачається, що продавцем було продано алкогольний напій дівчині, але вік та паспорт продавець не з'ясувала та не запросила. З наданих представником відповідача письмового пояснення ОСОБА_5 та копії паспорту даної особи, вбачається, що вік покупця становить 17 років (ІНФОРМАЦІЯ_1.), вона підтвердила придбання пляшки вина "Інкерман" в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_1 та незацікавленість продавця щодо її віку.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом для забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Статтею 15-3 Закону України № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон України № 481) встановлені обмеження щодо продажу пива, слабоалкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема: забороняється здійснювати продаж такої продукції особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напоїв, вино столове або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.

Статтею 17 Закону України № 481 передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

Відповідно до ч. 4 статті 17 Закону України № 481 рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.03 №790 (далі Постанова № 790). Згідно з п. 5 Постанови № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно зі статтею 15 Закону України № 481 ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі, зокрема, встановленого факту порушення суб'єктом господарської діяльності вимог статті 15-3 Закону України № 481 щодо продажу алкогольних (слабоалкогольних) напоїв особам, які не досягли 18 років.

Суд вважає доведеними доводи відповідача про факт продажу в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_2" алкогольного напою неповнолітній особі, про це свідчать акт перевірки, пояснення продавця та неповноліньої. Особа, що здійснює реалізацію товару в об'єкті торгівлі, повинна дотримуватись діючого в цій сфері законодавства. Суб'єкт господарювання, якому належить даний об'єкт торгівлі, повинен контролювати дотримання його працівниками правил торгівельної діяльності та інших нормативних актів в об'єкті торгівлі приватного підприємця. Суд вважає, що відносно позивача було правомірно застосовано фінансову санкцію та як наслідок порушення ст. 15-3 Закону України № 481 анульовано ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

З огляду на вищевказане, доводи, наведені у позовній заяві позивачем є необгрунтованими та не підлягають задоволенню. Рішення винесені з дотриманням норм чинного законодавства.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Відмовити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 в задоволенні позову про визнання протиправним рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Херсонській області від 25.10.2011 № 210830-2121-32, розпорядження № 125/4.3 про анулювання ліцензії та зобов'язання вчинити дії.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 грудня 2011 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.4