73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
20 грудня 2011 р. Справа № 2-а-4530/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 28.04.2011 р. було проведено перевірку з питань дотримання відповідачем вимог статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, в ході якої встановлено, що звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009-2010 роки підприємством не надано. Середньооблікова чисельність штатних працівників у дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" в 2009 році складала 7 осіб, у 2010 році - 16 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить у 2010 році - 1 місце. За робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 24612 грн.50 коп. та пеню в розмірі 1070 грн. 10 коп. за порушення терміну сплати цих санкцій. Станом на 07.09.2011 р. заборгованість зі сплати адміністративно - господарських санкцій та пені на загальну суму 25682 грн. 60 коп. відповідачем не погашена.
Від представника Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що підприємство позовні вимоги визнає в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує та просить надати розстрочку терміном на шість місяців зі сплатою боргу рівними частками з січня 2012 року у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем, пов'язаним з автоматичною виплатою близько 90% коштів від оплати споживачів постачальнику газу НАК "Нафтогаз України".
Щодо надання відповідачу розстрочки представник позивача покладався на розсуд суду.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду. У разі неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту керівник підприємства несе відповідальність у встановленому законом порядку. А саме, статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту -тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частин 2, 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до статті 20 Закону № 875- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення”від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
З огляду на викладене, суд вважає, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.
Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вакансій”, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за N 1534/11814 (далі -Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем проведено перевірку дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" щодо дотримання відповідачем вимог статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” за 2009 - 2010 роки, в результаті чого складено акт від 28.04.2011 р. У ході перевірки встановлено факт неподання Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 - 2010 роки у строк до 01 березня та невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів відповідачеві нараховано адміністративно-господарські санкції на загальну суму 24612 грн. 50 коп. Згідно з актом перевірки в 2009 році середньооблікова чисельність штатних працівників дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" склала 7 осіб, у 2010 році - 16 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за 2010 рік із урахуванням пені за порушення терміну сплати цих санкцій - 25682 грн. 60 коп. За 2009 рік адміністративно - господарські санкції не нараховувались, оскільки середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві становила менше 8 осіб.
Отже, відповідачем не виконано обов'язку роботодавця щодо подання звітності та працевлаштування інвалідів у 2009 - 2010 роках, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.
Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки судом з'ясовано, що такі його дії не суперечать закону та не порушують чиїх-небудь прав, свобод чи інтересів.
Беручи до уваги те, що дочірнє підприємство "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка" знаходиться в скрутному фінансовому становищі, суд вважає за можливе розстрочити суму боргу строком на шість місяців.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів та їх задоволення.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст.94, ч.6 ст.128, ст.ст. 158-163, 167, ч.1 ст. 257 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з дочірнього підприємства "Теплотехсервіс" закритого акціонерного товариства "Теплотехніка", код ЄДРПОУ 34457654, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів адміністративно - господарські санкції в розмірі 24612(двадцять чотири тисячі шістсот дванадцять) грн. 50 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій в розмірі 1070 (одна тисяча сімдесят) грн. 10 коп. на р/р 31219230700002, одержувач - УДК у м.Херсоні, код 24104230, МФО 852010, банк ГУДКУ по Херсонській області.
Виконання рішення суду розстрочити терміном на шість місяців зі сплатою боргу рівними частками, починаючи з січня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4