73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"09" грудня 2011 р. Справа № 2-а-5450/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача-1 - Біленко Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області, Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, третя особа: Херсонське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "Херсонгеоінформ" про зобов'язання видати державний акт на право власності на земельну ділянку,
встановив:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулася з позовом до управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області (далі - відповідач-1), Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради (далі - відповідач-2), в якому просить зобов'язати відповідачів видати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку площею 666 кв. м в межах, згідно планом, зазначеним в державному акті на право приватної власності на землю серії ХС-ІІ-І-59 від 11.02.1993 р., виданого Білозерською районною радою народних депутатів та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю НОМЕР_1, що знаходиться на землях садівничого товариства "Сатурн" на Карантинному острові в м.Херсоні.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до рішення Комсомольського районного суду м.Херсона від 02.12.2010 р. за ОСОБА_3 визнано право приватної власності на земельну ділянку площею 666 кв. м в межах, згідно планом, зазначеним в державному акті на право приватної власності на землю серії ХС-ІІ-І-59 від 11.02.1993 р., що знаходиться на землях садівничого товариства "Сатурн" на Карантинному острові в м.Херсоні в порядку спадкування за заповітом. На виконання рішення суду позивач звернулася до відповідачів з проханням видати державний акт на право приватної власності на землю, однак листами від 03.10.2011 р. та 10.10.2011 р. відповідачі відмовили, посилаючись на необхідність виготовлення технічної документації. Вважає такі дії протиправними, так як відповідачі вимагають документи, які заборонено вимагати згідно ст.126 Земельного кодексу України.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, оскільки згідно ст.126 Земельного кодексу України заборонено вимагання додаткових документів, окрім самого державного акту та документу, що посвідчує право на спадщину. Крім того, технічна документація виготовляється лише у разі відсутності документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Представник відповідача-1 заперечувала проти задоволення позову, оскільки в управлінні відсутні документи на вказану земельну ділянку, на даний час не встановлено межі земельної ділянки, відсутній кадастровий номер, а тому без розроблення технічної документації із землеустрою неможливо видати державний акт на право власності на землю.
Представник відповідача-2 та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши наявні у справі докази суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно рішення Комсомольського районного суду м.Херсона від 02.12.2010 р. визнано за ОСОБА_3 право приватної власності на земельну ділянку площею 666 кв. м в межах згідно з планом, зазначеним в державному акті на право приватної власності на землю серії ХС-ІІ-І-59 від 11.02.1993 р., виданого Білозерською районною радою народних депутатів та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю НОМЕР_1, що знаходиться на землях садівничого товариства "Сатурн" на Карантинному острові у м.Херсоні, в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
21.09.2011 р. представник позивача звернувся до управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області із заявою про видачу державного акта на право приватної власності на землю.
Листами від 03.10.2011 р. та 10.10.2011 р. відповідачами повідомлено про те, що для отримання державного акта на право власності на землю необхідно звернутися до організації, яка має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, для розробки технічної документації із землеустрою.
Суд вважає такі дії відповідачів правомірними з наступних підстав.
Положеннями ч.1 ст.126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. № 224 (далі - Положення), визначено, що Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Держкомзем забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, провадження топографо-геодезичної та картографічної діяльності, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.
Згідно п. 7 Положення Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних адміністративних послуг" від 01.08.2011 р. № 835 установлено, що до завершення здійснення заходів з утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів: адміністративні послуги згідно з переліком, затвердженим цією постановою, надаються територіальними органами Державного комітету із земельних ресурсів; функції з ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, а також функції, передбачені Тимчасовим порядком присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 р. № 749, покладаються на територіальні органи Державного комітету із земельних ресурсів.
Згідно п.п.1.1, 1.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 р. № 43, право власності на землю і право постійного користування землею посвідчується державним актом: на право власності на земельну ділянку; на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року № 449.
Відповідно до п.1.13 даної Інструкції при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, державний акт складається після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією.
Таким чином, виготовлення технічної документації вимагається у разі необхідності складання нового державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування нею.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до відповідачів саме із заявою про видачу нового державного акта на право власності на землю та встановлення на місцевості (в натурі) межі цієї земельної ділянки.
Крім того, межі земельної ділянки, стосовно якої позивач бажає отримати державний акт на право власності на землю, в натурі (на місцевості) не встановлені, що не заперечується представником позивача.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_5, який є головою садівничого товариства "Сатурн", пояснив, що межі земельних ділянок, виділені членам садівничого товариства, в тому числі і позивачу, в натурі не встановлені. Позивач відмовилася підписувати акт погодження зовнішніх меж земельних ділянок. Також земельна ділянка не має кадастрового номеру.
Згідно п.2.8 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 р. № 325, у плані меж земельної ділянки у рядку "Кадастровий номер земельної ділянки __" зазначається кадастровий номер земельної ділянки. Присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 2 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 р. № 749, визначено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, що не повторюється на всій території України, присвоюється земельній ділянці під час проведення її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
Відповідно до п.п.10, 101 Тимчасового порядку визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюють територіальні органи Держземагентства протягом десяти робочих днів. Кадастровий номер земельної ділянки визначається за результатами складення документації із землеустрою до її погодження та прийняття рішення про надання земельної ділянки у власність (користування) в установленому порядку.
Враховуючи те, що межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) не визначені, земельній ділянці не присвоювався кадастровий номер, суд вважає правомірними дії відповідачів щодо зазначення у своїх листах на необхідність розробки технічної документації із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Слід зазначити, що виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених у ч.3 ст.2 КАС України критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Оскільки судом не встановлено порушень відповідачами вимог законодавства, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Держкомзему у місті Херсоні Херсонської області, Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради, третя особа: Херсонське державне підприємство геодезії, картографії та кадастру "Херсонгеоінформ" про зобов'язання видати державний акт на право власності на земельну ділянку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 грудня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.3