73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"01" грудня 2011 р. Справа № 2-а-3965/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
за участю: секретаря - Багненко Т.В.,
представника позивача - Анісімова В. В.,
представника відповідача - Горобця Р. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Управління праці та соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області про стягнення заборгованості,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі - позивач, ПАТ) звернулось до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач, Управління), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області про, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, визнання протиправними дій щодо невідшкодування вартості пільг з оплати за спожиту електричну енергію, які передбачені статтею 22 Закону України "Про міліцію", без застосування норм споживання, стягнути заборгованість за невідшкодування пільг з оплати за спожиту електричну енергію в сумі 11684,53 грн.
Позов обгрунтований тим, що дії Управління щодо невідшкодування 11684,53 грн. ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" є такими, що суперечать вимогам законодавства України, а саме вимогам Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік", Положенню про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року за № 117 та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів і виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256.
Вважає систематичну відмову відповідача у відшкодуванні вартості пільг незаконною.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вважає їх незаконними, оскільки енергопостачальна компанія не застосувала норми, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879.
Представник третьої особи до суду не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в період з 09.02.2011 року по 22.02.2011 року посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області було проведено позапланову перевірку щодо правильності застосування тарифів на електроенергію по споживачам, що користуються пільгою по оплаті відповідно до ст. 22 Закону України "Про міліцію".
За результатами позапланової перевірки було складено акт перевірки від 22.02.2011 року № 17. Відповідно до акту, протягом 2010 року проводилось нарахування за спожиту електроенергію з урахуванням 50% знижки по оплаті в межах норми, визначеної Постановою КМУ від 01.08.1996 року № 879. Проведення такого розрахунку призвело до завищення за період з січня 2010 року по січень 2011 року щомісячної плати за спожиту електроенергію, це визначено як порушення ст. 22 Закону України "Про міліцію".
Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області своїм приписом від 25.02.2011 року № 17 зобов"язала усунути в місячний термін завищення щомісячної плати за спожиту електроенергію шляхом приведення розміру плати у відповідність до статті 22 Закону України "Про міліцію" (без застосування норми, визначеної Постановою КМУ від 01.08.1996 року № 879).
У зв"язку з цим, Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" по споживачах, які користуються пільгою по оплаті відповідно до статті 22 Закону України "Про міліцію", за період з січня 2010 року по лютий 2011 року проведено перерахунок за спожиту електроенергію з урахуванням 50% знижки без застосування норм, визначених Постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 01.08.1996 року № 879.
12.04.2011 року ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" звернулось до відповідача з листом про забезпечення відшкодування суми щодо вартості послуг, наданих пільговикам в березні 2011 року в розмірі 11684,53 грн. відшкодування перерахунку за період з січня 2010 року по березень 2011 року та надало форму "2-пільга", складену у відповідності із постановою Кабміну № 117 від 29.01.2003 року.
Однак, листом відповідача від 11.04.2011 року позивачу було відмовлено у проведенні розрахунку за пільги у зв"язку з тим, що електропостачальна компанія не застосувала норми, передбачені Постановою Кабміну від 01.08.1996 року за № 879.
Визначаючись щодо позовних вимог суд виходив з наступного.
Позивач постачає споживачам електричну енергію за знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію".
Згідно наданих розрахунків витрат на відшкодування збитків, пов"язаних з наданням пільг за серпень 2010 року - березень 2011 року (форма № 2-пільга) до яких також включені витрати на відшкодування збитків, пов"язаних з наданням пільг за попередні місяці та підписаного сторонами акту звірки заборгованість по невідшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію за період з січня 2010 року по березень 2011 року складає 11684,53 грн.
Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено Бюджетним кодексом України, Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік", Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року за № 117 та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів і виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256.
Районні управління праці і соціального захисту населення діють на підставі Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 р. № 790.
Згідно із п.п. 3 4 Положення, саме таке управління організовує забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, соціального захисту та соціального обслуговування населення, а також ведення обліку осіб, що мають право на пільги за соціальною ознакою.
Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: проводить роботу з надання державної соціальної допомоги і підтримки малозабезпеченим громадянам, у тому числі інвалідам; здійснює контроль за правильністю і своєчасністю призначення та виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, виконанням інших заходів соціального захисту населення; координує і контролює роботу підрозділів з нарахування і виплати допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат; подає пропозиції місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування під час формування проектів відповідних місцевих бюджетів щодо передбачення у складі видатків на фінансування місцевих програм соціального захисту та соціального забезпечення відповідних коштів на компенсацію витрат суб'єктів, що надають соціальні послуги; організовує контроль в межах своєї компетенції за наданням установлених пільг інвалідам, ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам, дітям-с тротам, одиноким матерям, сім'ям загиблих військовослужбовців, багатодітним сім'ям та іншим категоріям громадян, координує роботу підприємств, установ та організацій з цих питань, розробляє та подає відповідні пропозиції; організовує, координує та контролює надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; забезпечує у встановленому порядку ведення Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до п.13 Положення, управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Виходячи з наведених норм, відповідач - УПСЗН Новотроїцької районної державної адміністрація, як головний розпорядник коштів, є уповноваженою особою щодо відшкодування позивачу витрат, пов'язаних із наданням пільг з оплати електроенергії без норм споживання особами, на яких поширюється дія закону "Про міліцію", а отже здійснює функції держави щодо соціального забезпечення населення, а саме є суб"єктом владних повноважень.
У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. за № 256 якою затверджено зазначений Порядок, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Безпосередньо УПЗСН здійснює розрахунки з енергопостачальною компанією, а отже зобов"язаний відшкодовувати вартість пільг з оплати за спожиту електричну енергію, після надання заявником форм "2-пільга", а не будь-яка інша юридична особа.
Згідно пунктів 10, 12 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2- пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "З-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".
Відповідно до ч. 4, 7 статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50 % знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива і межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статі 22 із змінами, внесеними згідно Закону N 107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує: величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.92 р., № 107 від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.)
До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надасться 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, і також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Враховуючи те, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв"язку та критерії їх надання (стаття 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), посилання відповідача на те, що обсяг спожитої електроенергії, на який надається 50 % знижка, в оплаті, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. за № 879 повинен бути обмежений нормами, є безпідставним.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначені обставини, вбачається, що відповідач як суб'єкт владних повноважень порушив приписи статті 19 Конституції України.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області щодо не відшкодування Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" вартості пільг з оплати за спожиту електричну енергію, які передбачені ст. 22 ЗУ "Про міліцію", без застосування норм споживання.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" заборгованість за невідшкодування пільг з оплати за спожиту електричну енергію в сумі 11684 (одинадцять тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн. 53 коп.
Стягнути з Державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" судові витрати в розмірі 145 (сто сорок п"ять) грн. 23 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 грудня 2011 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 9.3